Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Orwell zahrnoval esej o tom ve formě slepého střeva po konci románu, ve kterém základní principy jazyka jsou vysvětleny.
Ale jinak bytí vysokým nepovažuji za kladnou, nýbrž neutrální vlastnost...
Přídavná jména záporných vlastností (zlý, ošklivý) mají svůj protiklad o vlastní základu (hodný, pěkný), protože jsou to pojmy velmi důležité a často používané na rozdíl od slov s ne-zápory. Prostě jsou slova, jejichž protiklad má jiný základ.
Ovšem pozor, i k takovým slovům lze přidávat negující předponu. Výsledné slovo ale nemá (jazykově) opačný význam, protože k tomu již máme jiné slovo. Význam pak obvykle není protiklad, ale doplněk (i když čistě technicky se jedná logickou negaci).
Například nevelký neznamená malý, ale že není velký, například má střední (běžnou) velikost nebo dokonce je i malý.
Když si ukážeme uspořádání podle velikosti:
velký | \ nemalý střední nevelký \ | malý
Tak je vidět, že nevelký je menší než velký, ale není možné vyvodit, že to automaticky znamená malý (nebo střední).
Význam pak obvykle není protiklad, ale doplněk (i když čistě technicky se jedná logickou negaci)Pokud unarni predikat modeluju pomoci podmnoziny objektu z nejakeho univerza, pak predikat definovany jako ciste logicka negace tohoto predikatu bude modelovany pomoci doplnku te podmnoziny (v danem univerzu). Takze doplnek a negace maji mnoho spolecneho.
Jeste by se mohla pridat teorie o dvojitych zaporech. Nektere jazyky je maji ("nic nevim"), vedle cestiny me napada jeste francouzstina. Ostatni jazyky (ktere znam) dvoji zapor berou jako hrubou gramatickou chybu. Je to taky zajimava vec.
Ostatni jazyky (ktere znam) dvoji zapor berou jako hrubou gramatickou chybu.
Tiskni
Sdílej: