Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Podle mě se má o své zdraví každý v prvé řadě starat sám ... pokud se necítíš fit, zůstaň raději doma, zalez do pelechu a neotravuj v práci či společnosti ostatní.Tak ma se kazdy clovek starat o sve zdravi nebo se ma starat i o zdravi jinych?
Kľud takýmto zakomplexovaným prístupom nikoho nepresvedčíš o svojej pravde. Tomu čo si teraz predviedol sa hovorí gól do vlastnej brány.Pro kontext: Bavíš se s člověkem, který na jaře zcela navážno tvrdil, že nepotřebuje roušku, protože byl týden zpátky na testu, který byl negativní. Vysvětlováním jsem strávil dost komentářů, ale nemělo to vůbec žádný efekt...
Proč by i jiný koronavirus nemohl být extrémně nebezpečný? Z toho plyne, že rýmečka je (může být) extrémně nebezpečná nemoc.Jaderná bomba je zbraň, extrémně nebezpečná. Z toho plyne, že i jiné zbraně jsou (můžou být) extrémně nebezpečné, jako třeba dětská ručička. Je dětská ručička nebezpečná jenom pro Japonce nebo byla vytvořena k vyhlazení života na celé zemi? Jestli mělo být cílem napsat recesi, nestalo se náhodou, že autor stvořil totální hovadinu, vycházející z elementární neznalosti logiky?
nevim co to jako maj všichni s těma kapesnikama u nosů furt :/ :/ trvalý řešení je přece rožhavenejma kleštěma ucvaknou nos a jeto jako ne?? :O :O :D ;D
V jednom z článků o Covidu jsem se dočetl, že: "... přičemž se často uvádí, že 10–15 % případů nachlazení způsobují koronaviry."Jo, ale to jsou viry HCoV (HCoV-OC43, HCoV-HKU1, HCoV-229E, HCoV-NL63). To nemá s onemocněním COVID-19 ani virem SARS-CoV-2 nic společného.
Tiskni
Sdílej: