Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
Inspirován útěkem místího týpka od openSUSE k Debianu po jedné neúspěšné kompilaci, jsem se rozhodl to zkusit taky. Nevěřím že něco nejde, dokud to neřeknu já.
Nejdřív přidáme repozitář science a provedeme update. Nainstalujeme potřebné balíčky přes zypper, stáhneme xsd rpm balíček a nainstalujeme. Nakonec budeme muset nalinkovat /usr/bin/xsd na /usr/bin/xsdcxx. V kompilaci už nám zabrání jen chyba v CMake, kterou opravíme sedem.
zypper ar http://download.opensuse.org/repositories/science/openSUSE_12.1 science zypper update zypper install libxerces-c-devel suitesparse-devel gcc-fortran blas-devel lapack-devel freeglut-devel glew-devel git cmake gcc gcc-c++ libstdc++-devel wget http://www.codesynthesis.com/download/xsd/3.3/linux-gnu/x86_64/xsd-3.3.0-1.x86_64.rpm rpm -ivh xsd-3.3.0-1.x86_64.rpm rm xsd-3.3.0-1.x86_64.rpm ln -s /usr/bin/xsd /usr/bin/xsdcxx sed -i "s/CMAKE_FIND_LIBRRAY_SUFFIXES/CMAKE_FIND_LIBRARY_SUFFIXES/g" /usr/share/cmake/Modules/FindLAPACK.cmake
Teď by mělo být vše připraveno pro úspěšnou kompilaci. Stáhneme z gitu poslední zdrojáky a necháme pracovat cmake a make.
git clone git://github.com/hpfem/hermes.git cd hermes cmake . make hermes2d ??? profit
Ani to moc nebolelo. openSUSE jsem nainstaloval prvně a jen kvůli tomuhle. Předtím jsem ho nikdy nepoužíval.
Tiskni
Sdílej:
.syntaxhighlighter { width: 100% !important; }Pokud se to dá pryč, tak se to zvětšuje podle potřeby a tenhle zápisek pak nevypadá jako pytel tvrdejch mezer.