Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Proč ? Nedávno jsem si začal hrát s Ruby on Rails. K využití všech vychytávek (docela dost urychlujících a zpříjemňujících vývoj) je třeba pracovat i s terminálem. Nejde o žádné velké skriptování, jen pouštění skriptů pod ruby interpretem. Protože převážně jsem na Windows 7, nainstaloval jsem si vše potřebné k vývoji tam (to by bylo taky na článek, ale to jindy, jestli bude zájem). Zarazila mne hned na začátku jedna věc. Příšerný windowsovksý "shell" a "terminál".
Jak jsem psal v úvodníku, není třeba žádných znalostí pro práci v shellu (ono vlastně pro programování v Ruby on Rails neni třeba žádných znalostí). Všechno co v něm děláte, se omezuje na spuštění ruby interpreteru a příkazů cd+dir. Na to zajisté není potřeba nejdokonalejší terminál s nejdokonalejším shellem na světe, že (neuhodnete, který mám na mysli) ? Ovšem narazil jsem na pár nepříjemností, s kterými se opravdu nedá pracovat. Důkazem mi buďiž dva obrázky.
Na obrázcích je vidět, že se mi podařilo nastavit jen jiné písmo. Dále jde jednoduše poznat proč potřebuji ASCII escape sekvence. Jiné písmo, to je trochu málo, ne ? Vztyčil jsem tedy seznam problému a začal hledat jejich řešení.
Hned mne napadl bash (Cygwin), hned jsem si ale také uvědomil že popisováné problémy, jsou hlavně problémy terminálu, né shellu. Po chvilce hledání jsem našel program Console2. A po prozkoumáni odpadly dva problémy. Umí taby a dá se dynamicky měnit velikost okna. Navíc má plno nastavení a jde v něm spusit shell, jaký budete chtít (klidně třeba bash, pokud máte Cygwin). Problémy se špatným zobrazováním některých znaků a neschopností escapování ASCII sekvencí zůstává dál ...
Wikipedie naznačuje tři možné řešení. Načíst ANSI.sys do CONFIG.nt (toto řešení na Win7 nejde) nebo využit jiné shelly (komerční od JP software nebo opensource ANSICON.
Firma JP soft. vyrábí "konzolové nástroje". Jeden z nich je TCCLE, který je oproti ostatním zdarma. Po jeho instalaci však žádný problém nebyl vyřešen. Moc jsem se jím nezabýval a jednoduše ho zase odinstaloval.
Stáhl jsem tedy ANSICON, přečetl readme a pustil se do práce. Tadá, escapování barev v shellu funguje (i v terminálu Console2).
Zkoušel jsem hledat dále, ale už jsem nic nenašel. S nativním Win řešením už jsem asi vyčerpal všechny možnosti. Zkusím to tedy jinak.
A vzal jsem to hned od podlahy. Cygwin.com, setup, zaškrtl jsem že chci xterm a xserver k tomu. Nainstaloval jsem do prostředí cygwinu požadované písmo pro terminál, upravil pár konfiguračních souborů pro xterm a spustil ho. Na první pohled vše fungovalo. Všechny problémy (až na taby) v xtermu nedělali žádnou neplechu.
Taby bych oželil. Rozhodl jsem se, že prostě budu spouštět webrick (to je to, co generuje ten výstup na obrázcích) po xtermem a zbytek práce budu dělat pod Console2. Kromě webricku totiž asi češtinu ani barvičky nepotřebuju. Stačí mi taby a aby to trošku příjemně vypadalo.
Zarazil mne ale v xtermu uplně jiný problém. Výstup se v xtermu nezobrazuje celý. Někdy se nezobrazí vůbec, jindy třeba jen půlka. Není na něj tedy spoleh. Proto jsem zkusil i jiné terminály pod Cygwinem (rxvt, urxvt, mrxvt), ovšem problémy byli všude stejné. Podařilo se mi jen zjistit, že tyto problémy nemají terminály, ale bash (tedy shell).
To jest mé konečné řešení. Není to ideální, protože xterm potřebuje pro běh celý xserver pod Windowsem. Pokud ho ovšem pustíte s přepínači -multiwindow -clipboard, spustí se normálně ve Win okně a funguje pod ním dokonce i schránka (ctrl+c, ctrl+v). Toto řešení má velké dvě nevýhody. Start je neskutečně pomalý (stroj mám rychlý, ale startuje to někdy i 20s). Navíc při startu někdy spadne, a je třeba ho spustit znovu. Když se ovšem spustil, ještě s ním nebyl problém.
S řešením jsem docela spokojený, i když původní požadavky jsem nesplnil. Musím mít otevřenou Consoli2 pro práci a xterm ve zvláštním okně pro výpis z logu. No lepší určitě než původní výstup z cmd.exe, že ?
Nejsem žádný odborník, expert ani strážce vesmíru. Pokud máte návrh na lepší řešení, budu jen moc rád. Já jsem s tímto nastavováním utratil asi tři hodiny času. No na nic lepšího jsem nepřišel, a s tímto výsledkem jsem docela spokojen. Rád si přečtu vaše komentáře s kritikou tohoto řešení nebo nápadem na lepší řešení. Pokud mi chce někdo napsat, že mám přejít na linux, tak ať tak učiní. Já mu ovšem už tady odpovím, že bych opravdu moc rád (částečně na něm pracuji a mám ho strašně moc rád), ale pokud se podíváte dolu na lištu v poslední obrázku, zjistíte proč zůstávám u Windows. Prostě pokud si chci rychle zahrát, nemůžu čekat několik minut než se přepnu do Win, to bych nepřežil. Navíc jsem nenašel funkční alternativu pro linux (a hlavně latence asi bude problém - rád se nechám vyvést z omylu).
Tiskni
Sdílej:
Diskuse byla administrátory uzamčena
Nic podobného jsem pro linux nenašel..
CHCP 65001 DIR > UTF8.TXT TYPE UTF8.TXTTo by mělo být OK, u mne funguje.
ping www.řeřicha.cz | iconv -f "CP852" -t "UTF-8"
@echo Tohle je test
@echo Druhy radek
pgsql\bin\psql.exe --version
Kdyz spustim, tak funguje. Po spusteni chcp 65001
uz nefunguje, chova se to, jako by byl .bat prazdny.
To snad ani neni mozny ze pro win neni terminal podobny treba tomu v Gnome. Se zalozkami atd.
S win32unix utils se i ty wokna daji jakztakz vyuzit k necemu jinymu nez jen pouzivani GUI aplikaci.
To by se hned radostneji pouzivalo.
Sic ve win 7 je nejaky powershell jehoz terminal se da jakztakz pouzit tez avsak stale to neni jako terminal v kdejake distribuci.
Vhod by prisly ty zalozky, fullscreen apod.
Budme Vam v kazdem pripade vdecni.
Pouzitelny terminal ve win je totiz k nezaplaceni.
Terminal jaky je k dispozici v prostredi GNOME ci KDE vcetne jeho moznosti nastaveni.
Takze hlavne taby, moznost jit do fullscreenu, zmena barvy pozadi apod.
Proste neco takovyhoto.
Shell zustane samozrejme windowsovsky.
Podpora pro win xp, vista, seven.
Na tu historii jsem zapomel. Tez me to stve.
Hodilo by se aby to fungovalo a ideal kdyby se historie ukladala do textoveho souboru a clovek si to mohl zalohovat a tridit.
Covece to vypada dobre. Hned jak budu ve win tak to testnu.
Imho co bychom cekali - nevite jak na windows ? - navstivte abclinuxu.cz.
Paradox, ale je to tak.
Nechci otravovat, ale nejaka utilitka jak dat do kontextoveho menu pruzkumnika polozku "Open Terminator here" by nebyla ?
Pro klasicky win terminal to existuje.
Vyzkouseno:
Vyzaduje cigwin. Toz to neni ono. Chceme terminal pro win shell.
Mel jsem na mysli tedy nativni windows aplikaci jejiz graficke rozhrani by bylo obdobne jako treba zmineny GNOME terminal avsak s windows shellem.
Proste poradny terminal, aby se i ve win daly pouzivat CLI aplikace pro win platformu nikoliv pro Linux.