Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
V posledni době nějak nemůžu pochopit jednu věc. Jak je to s kompatibilitou základních desek a chipových sad??? Cokoli, co si koupíte bez problémů zprovozníte ve WindowsXP, coz je OS cca 5let starý. Přesto nejnovější distribuce nejsou chopny někdy ani nabootovat. Proč?
Například po uvedení desek s P965 chipsetem se přišlo na to, že Linuxové distribuce si neumí poradit s přídavným řadičem JMicron. Windows XP, 5 let staré ANO. Proč?
Nejvíce proklínaná chipová sada na abcLinuxu, nForce500 (550, 570ultra) vypadá jako nejvíce Linux compatible. Divné. Já to nechápu... :o(
Tiskni
Sdílej:
Cokoli, co si koupíte bez problémů zprovozníte ve WindowsXP ...není pravda
promin, ale nesouhlasim s tebou. Kdo by prodaval (vic jak jednou) hardware, ktery nezprovozni 95-99% jeho zakazniku?A s čím přesně nesouhlasíš? A s čím souhlasíš? Tvrzení "Cokoli, co si koupíte bez problémů zprovozníte ve WindowsXP" je evidentně nepravdivé. Jistě, pokud nadefinuješ že 5% případů zanedbáme, pak je to v podstatě pravda. Ale co my, pětiprocentní menšina? Já jsem pařan a používám Windows na hraní her. Zde uvedené tvrzení bych označil cizím termínem: "bullshit".
vyrobce, ktery bud udela samostatny a fungujici ovladac nebo to proste neproda...Ale prodá. Stačí když procento zákazníků požadujících vrácení peněz nepřekročí určitou hranici. Samozřejmě pokud mluvíme o noname výrobcích.
promin, ale nesouhlasim s tebou. Kdo by prodaval (vic jak jednou) hardware, ktery nezprovozni 95-99% jeho zakazniku?Asus nebo ATI, Aver, Kouwell ...
Abys mne nechytnul za slovo, nebavim se o specialitach, jako jsou vedecke pristroje, prumyslove automaty & spol, ...já také ne - z výše vyjmenovaných versus XP: Asus nebo ATI - v desce A8V mi nešel Radeon 7500 (resp. šel jen jako standardní VGA, s čímž si ani nepřehraju film, pouhé překreslení okna s textem bylo na několik sekund!) ... nevím, zda je to vina desky nebo karty, ale Linux zvládá v pohodě Aver - nepamatuji si přesně proč, nicméně kamarád kvůli jejich TV kartě vždy přebootovával do Linuxu ... teď už nepřebootovává do Windows
Zajimalo by mne jak se s tim blogem komunita vyrovna, protoze ma zcasti pravdu.v čem? že nějakou dobu byly opravdu problémy s JMicron? - s tím opravdu dokážu žít ... nebo myslíš nějakou zásadní myšlenku tohoto blogu? - žádnou nemá, je to jen trapné plácnutí do kalné vody
Nicmene je mozna chybou koncepce linuxu, ze spusta exotickeho hardware musi byt tak ci onak podporovana primo kernelem ...eh? ono je nutné každý ovladač zařadit do oficiálního stromu? nemáme moduly, nelze patchovat?
narozdil od windows, kde tohle bremeno prenesli na vyrobce, ktery bud udela samostatny ... ovladacten "samostatný ovladač" jest ovšem, co se týče přístupu k zařízení, na úrovni jaderné; když buchne, tak jde systéém do kytek, že? nehledě na nějaké to podepisování ovladačů Microsoft Quality Labs, což je zas v rozporu se "samostatností" v jiném smyslu slova
a fungujici ovladac nebo to proste neproda...viz příklady výše
eh? ono je nutné každý ovladač zařadit do oficiálního stromu? nemáme moduly, nelze patchovat?Patchovat pouze v případě, že počítač je jenom příslušenství k danému HW. Co není v distribučním jádře, neexistuje.