Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Tak jsem se dnes probíral novinkami ve světě HW a napadla mě taková věc. Dalo by se říci, že v segmentu Procesorů, grafických karet, chipsetů.... nám situace poměrně vykrystalizovala na několik málo hráčů, z nichž ani jeden, dá se říct, nevyrábí úplné zmetky... Dosáhli jsme snad jistého kvalitativního standardu. Když už tedy nemusíme vybírat podle kvality "jen to jediné kvalitní řešení", naskýtá se otázka, podle čeho nakupovat. Pomineme -li tzv. fanoušky (patřící spíše na stadion), kteří si koupí produkt XYZ, ať je jakýkoli!
Napadlo mě, co tak si nakoupit u těch výrobců, kteří mě, jako zákazníka s Linuxem, nepřehlíží, či rovnou neignorují... Jestliže někdo můj OS podporuje, je třeba u něj nakupovat, aby věděl, že se mu ta podpora vyplatí. Naskýtá se ovšem otázka, kteří výrobci to jsou??? Nedá se totiž říci, že všechen 100% fungující HW v Linuxu funguje díky vstřícnosti výrobce. Někdy mám totiž pocit, že tento HW funguje spíše výrobci navzdory, díku ohromnému úsilí vloženému do reverzního inženýrství... Takový výrobce si dle mého soudu nezaslouží, abych u něj nakoupil byť jen průpisku...
Takže, kteří výrobci jsou podle vás vlastně ti, které bychom měli "odměnit" nákupem a kteří naopak ti, kteří si naše peníze nezaslouží...??? (ať už jejich produkt diky reverse eng. nakonec funguje, nebo ne)
Tiskni
Sdílej: