Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
ioctl()
, nicméně man 2 ioctl
mě moc neosvítilo a ani se strýčkem googlem zatím nemám úspěch...
echo 1 >/proc/sys/vm/drop_caches
sync()
, která by, alespoň to tak vypadá, mohla pomoct...
fsync(2), nebo se podívejte, co dělá blockdev --flushbufs.
Obávám se ale, že tím nevyřešíte opačný směr. Tedy jak dostat změny obrazu do loopu.
#!/bin/bash
truncate --size 100M img
mkdir mountpoint
dd if=/dev/urandom of=file bs=1024k count=85
# prvni filesystem
losetup /dev/loop7 img
mkfs.ext3 /dev/loop7
mount /dev/loop7 mountpoint
cp file mountpoint/file
umount mountpoint/
losetup -d /dev/loop7
dd if=/dev/zero of=img bs=1024k seek=30 count=30 conv=notrunc
losetup /dev/loop7 img
fsck.ext3 -p /dev/loop7
mount /dev/loop7 mountpoint/
md5sum mountpoint/file > hash
umount mountpoint/
losetup -d /dev/loop7
# druhej filesystem
losetup /dev/loop7 img
mkfs.ext3 /dev/loop7
mount /dev/loop7 mountpoint
cp file mountpoint/file
umount mountpoint/
losetup -d /dev/loop7
dd if=/dev/zero of=img bs=1024k seek=30 count=30 conv=notrunc
losetup /dev/loop7 img
fsck.ext3 -p /dev/loop7
mount /dev/loop7 mountpoint/
md5sum -c hash &> vysledek
umount mountpoint/
losetup -d /dev/loop7
rm hash
rm file
rm -r mountpoint
rm img
Mi to stejně občas hazí neshodu.ioctl(fd, BLKRRPART)
, což je určeno, jak jsem se dočetl, k znovu načtení partition table, což asi nebude tak úplně můj případ...
echo 1 > /proc/sys/vm/drop_caches
. Takže já opravdu nevím... Asi budu muset zapisovat rovnou do loop device, nebo co, to ale budu muset překopat kód... :/
ioctl()
... taková klíčová funkce systému.
Jenze vam do toho nezasahuje jenom fsck, ale i kod, ktery obhospodaruje filesystem. Pokud nahodne prepisete cast filesystemu, tak se vam klidne muze stat, ze fsck do souboru obnovi kdejaky bordel, treba bloky, co byly driv metadaty s timestampou uvnitr.
Pokud chcete testovat jenom fsck, tak musite udelat jeden obraz s 1M nul, nakopirovat si ho a dvakrat na nej spustit opravu filesystemu. Jen tak budete mit jistotu, ze vstupni data pro fsck jsou identicka.
Říkal jsem si k čemu tohle cvičení má být dobré.
Myslím si, že nikomu by se nelíbil fakt, že šance na obnovu jeho dat při nějaké havárii závisí na tom, kdy tam ta data zapsal.
No já myslím, že by měl být rád pokud z takto (přepsání 30% FS nulami není běžné poškození, pevný disk občas nepřečte pár sektorů) poškozeného FS vůbec nějaká data vytáhne, protože tuto funkcionalitu mu nikdo nezaručuje.
přepsání 30% FS nulami není běžné poškození,Například, když člověk spustí
dd
se špatným of
. Nebo když mu nějaký zabugovaný SW přepíše disk. Samozřejmě připouštím, že to není tak docela standardní porucha.
Například, když člověk spustí dd se špatným of. Nebo když mu nějaký zabugovaný SW přepíše disk. Samozřejmě připouštím, že to není tak docela standardní porucha.
Tohle se mi stát, tak si ten fsck pustím jen pro zajímavost a mezitím najdu zálohy. Protože ty soubory na takto přepsaném disku nebudou tak jako tak v pořádku. fsck sice možná dá ten FS dokupy, ale k čemu to je, když těm datům pak nelze věřit?
Mi šlo o to, že žádný jiný FS tohle nedělá. Myslim si, že ani za takové situace by filesystem neměl nějaké timestampy brát do úvahy.
Jasně, narazil jsi na záhadu a pátráš po příčinách, na to nelze nic namítat.
Kdyžtak napiš, jak vypadá standardní porucha, potřebuju na tohle téma slyšet pokud možno více názorů
Nemožnost přečíst jeden (většinou izolovaný, případně malé shluky) sektor, případně více sektorů náhodně rozprostřených po disku. Špatné přečtení sektoru (tj sektor je čitelný ale vrací jiná data než se tam zapsala), se snad díky kontrolním součtům vyskytovat nebudou. Pak mě napadá třeba rozpadlé pole, kdy budou chybět celé stripy.
Tohle se mi stát, tak si ten fsck pustím jen pro zajímavost a mezitím najdu zálohy. Protože ty soubory na takto přepsaném disku nebudou tak jako tak v pořádku. fsck sice možná dá ten FS dokupy, ale k čemu to je, když těm datům pak nelze věřit?Právě že se jim většinou věřit dá, alespoň to tak z mých testů plyne. Relativně malá část souborů na disku jsou "rozházené". Makám na metodice, jak měření "rozházenosti" zlepšit.
Nemožnost přečíst jeden (většinou izolovaný, případně malé shluky) sektor, případně více sektorů náhodně rozprostřených po disku. Špatné přečtení sektoru (tj sektor je čitelný ale vrací jiná data než se tam zapsala), se snad díky kontrolním součtům vyskytovat nebudou. Pak mě napadá třeba rozpadlé pole, kdy budou chybět celé stripy.Můj prográmek zatím podporuje nastavení toho, co má přepsat, jednak ve formě částí (string jedniček a nul, jednička - přepsat, nula - nechat) - tak se dá nastavit třeba "smaž prostřední třetinu" nebo "smaž druhou a poslední osminu" apod. a jednak můžu přímo specifikovat rozsahy "nehody" odkud pokud v bajtech, takže emulovat ztrátu sektoru(ů) bych tímhle asi mohl... ještě na to kdyžtak kouknu...
Právě že se jim většinou věřit dá, alespoň to tak z mých testů plyne.
No, ale jak poznám, které soubory jsou ty nepoškozené? Jistě, šlo by společně se zálohou dělat hashe souborů na disku, po fsck je zkontrolovat a pak ze zálohy vytáhnout ty poškozené. Což bude narážet na problém, že soubor nemusí být poškozený, ale zapisovalo se do něj po provedení zálohy (tj nebude sedět uložený hash). Obecně to pak lze poznat tak, že otevřu všechno soubory v programech, které s nimi umí zpracovat a takto je zkontroluji.
Relativně malá část souborů na disku jsou "rozházené". Makám na metodice, jak měření "rozházenosti" zlepšit.
Relativně. Pokud přepíšeš 30% FS tak podle náhody může být poškozeno 30% dat nebo taky třeba žádná data, pokud se to "poškození" náhodou trefí do volných bloků.
Obecně to pak lze poznat tak, že otevřu všechno soubory v programech, které s nimi umí zpracovat a takto je zkontroluji.Přesně tak. Jiná možnost, obávám se, není. Já se nezabývám rozpoznáním, který soubor je konzistentní, ale pravděpoboností s jakou je soubor po fsck konzistnení...
Nastroj fsck neni urcen pro obnovu dat, ale pro uvedeni filesystemu do konzistentniho stavu.
Ja nevim, co presne delate, ale jestli merite neco jako odolnost ruznych filesystemu tim, ze do nich nakopirujete soubor a pak vsem na stejnem miste prepisete 30M, tak to neni nejlepsi metodika. Nejspis se vam jenom stalo, ze jste u ext3 vyhmatl hodne nestastnou kombinaci faktoru. Neni zadny problem zapisem na vhodne misto poskodit soubor a fs ani nepozna, ze k necemu doslo.
Ja nevim, co presne delate, ale jestli merite neco jako odolnost ruznych filesystemuJo, něco takovýho bych rád. Pokud máš nápad na vylepšení metodiky, sem s ním!
Nejspis se vam jenom stalo, ze jste u ext3 vyhmatl hodne nestastnou kombinaci faktoru.Ale kdepak, ext3 tohle dělá skoro vždycky. Když do něj nakopíruju hafo 10MB souborů a přepíšu poslední šestinu, chová taky takhle. Když změním velikost filesystému na 500MB nebo 4GB nebo víc, pořád to samý.
kdo obsahu nerozumí, nechť to nespouští!Děti, nepijte kyselinu, rozežere vám vnitřnosti...
$ su root $ bash soubor_ktery_ti_zamori_pc_kralyky.shdelam kdyz se mi nechce nastavovat prava spousteni kdejake kravine :)
kdo obsahu nerozumí, nechť to nespouští!Jsem zpět! Neni nad čerstvě nainstalovanou Mandrivu
bez zvuku to fakt neni ono, ze si ten blbej skript z kralikarny vubec spoustel ...
no jeste muzes zkusit to video stahnout a pustit ho v mplayeru, to mozna zvuk i mit budes ...Stáhnout přes dwhelper a kouknout v mplayeru?
ale nektery weby prehravajici flashovy video si ho do /tmp neukladaji (treba archiv novy) a tak se musi sahnout po nejakym stahoskriptu ...To bude nejspíš tím, že tam to není flash video (flv), ale nějaký jiný stream. Třeba real-player nebo ten windows media (teď nevim jak se to menuje)... nevím teda jak na tv Hovna, ale ČT to tak má. Streamovací URL se z teho ale dá vytáhnout a vložit do VLC, který na tohle jako dělaný
Stáhnout přes dwhelper a kouknout v mplayeru?Když se chci vychcat, vyáhnu ptáka a chčiju, nechci to dělat jako ženský, položit prkýnko, povolit pásek, sundat kalhoty, sundat spoďáry, sednout si, pak teprve chcát a ještě si k tomu utírat papírem ptáka...
--rebuil-sb
je nutné jen při poškození superbloku, obvyklá taktika je prvně zkusit --fix-fixable
, zkontrolovat a teprve při přetrvávání chyb použít --rebuild-tree
. Ale pozor, při použití této volby nesmí být na disku v rámci partition zbytek žádného jiného ReiserFS souborového systému (např. v zálohách nebo testovacích souborových systémech připojovaných přes loopback), jinak se ho reiserfsck
pokusí přifařit do nadřazeného souborového systému, čímž ho velmi pravděpodobně totálně zmrší ...
Ale pozor, při použití této volby nesmí být na disku v rámci partition zbytek žádného jiného ReiserFS souborového systému (např. v zálohách nebo testovacích souborových systémech připojovaných přes loopback)Přesně tak, to je specialitka reiserfs. Ve verzi 4, slibujou, už tohle prý nevadí.
Tiskni
Sdílej: