plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Tiskni
Sdílej:
Pokud si nechces psat vlastni engine (coz je ta nejvetsi blbost)Proč je to největší blbost?
Pak jsou samozrejme spolecnosti, ktere delaji jeden typ her a maji svuj vlastni firemni engine. To je ale dlouhodobe strategicke rozhodnuti, ktere se rozhodne nedela pro jednu hru.otazka je, jake hry chce delat... pamatuju doby (a neni to tak davno), kdy drtiva vetsina her byla one-man-show a clovek se s tim vyblbl do alaluja. s nostalgii vzpominam treba na puvodni wormsy ... vec kterou bez problemu udela jeden clovek... a prislo mi to jako nejhratelnejsi verze. ono pokud chce clovek udelat hru s vlastnim napadem (neco noveho) tak nezbyde, nez se uchylit k psani vlastniho enginu.
Ahoj do konečně slunečného dne
No to teda. První den to bylo fajn, ale teď už mě to nebaví, laptop se přehřívá a já pomalu taky.
Jinak jsem četl knížku Design patterns in * (existují varianty pro X programovacích jazyků), kterou má autor na webu; dokumentaci ke knihovnám máš, znalosti fyziky taky; není špatné projít si na webu zdrojáky, ale záleží k čemu (jazyk, knihovna,...) -- já si prolézám hry z té rychloprogramovací soutěže s PyGame (PyWeek?).
Záleží, co chceš přesně.
Záleží, co chceš přesně.No tak nejvíc bych chtěl dobrý nápad