Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Při hledání údajů o studiu jsem zakop o Hrozbu omezení samosprávy akademických obcí.
Cituji:
Díky pozměňovacímu návrhu sněmovního výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu uvedená novela zásadně omezuje pravomoce akademického senátu veřejné vysoké školy i fakulty. Nově totiž stanoví, že akademický senát veřejné vysoké školy schvaluje vnitřní předpisy pouze na návrh rektora nebo na základě postoupení předpisu akademickým senátem fakulty. Zároveň však stanoví, že akademický senát fakulty schvaluje vnitřní předpisy fakulty výhradně na návrh děkana. Možnost vlastní legislativní iniciativy akademických senátů na obou úrovních tím zaniká. Navíc byl z výčtu vnitřních předpisů fakulty odstraněn studijní a zkušební řád a stipendijní řád. Jde tedy o citelný zásah nejen do pravomocí jednoho ze samosprávných orgánů fakulty, ale i do samosprávy fakulty vůbec (především pak na těch veřejných školách, kde se jednotlivé fakulty výrazně liší).
Nějak se nám vedení zjednodušuje, asi aby s ním šlo lépe jednat a vymetat? Takže vim, kde se určitě stavim, až zas budu v Dejvicích.
P.S. kašle se na petice? Probíhá jich tu relativně dost a nevšim jsem si efektu. To ale neznamená, že nemají smysl. I když si páni prezidenti myslí co chtěj.
Tiskni
Sdílej:
Občas si říkam
Jestli my jsme neměli z tý vody lézt?
Já doufam, že to vyznívá tak, že "ne, že jsme měli zůstat na stromech", ale už "jsme ani na ty stromy neměli lízt a zůstat ve vodě."
Díky pozměňovacímu návrhu ... uvedená novela zásadně omezuje pravomoce...... nebo neumi cesky