plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Při hledání údajů o studiu jsem zakop o Hrozbu omezení samosprávy akademických obcí.
Cituji:
Díky pozměňovacímu návrhu sněmovního výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu uvedená novela zásadně omezuje pravomoce akademického senátu veřejné vysoké školy i fakulty. Nově totiž stanoví, že akademický senát veřejné vysoké školy schvaluje vnitřní předpisy pouze na návrh rektora nebo na základě postoupení předpisu akademickým senátem fakulty. Zároveň však stanoví, že akademický senát fakulty schvaluje vnitřní předpisy fakulty výhradně na návrh děkana. Možnost vlastní legislativní iniciativy akademických senátů na obou úrovních tím zaniká. Navíc byl z výčtu vnitřních předpisů fakulty odstraněn studijní a zkušební řád a stipendijní řád. Jde tedy o citelný zásah nejen do pravomocí jednoho ze samosprávných orgánů fakulty, ale i do samosprávy fakulty vůbec (především pak na těch veřejných školách, kde se jednotlivé fakulty výrazně liší).
Nějak se nám vedení zjednodušuje, asi aby s ním šlo lépe jednat a vymetat? Takže vim, kde se určitě stavim, až zas budu v Dejvicích.
P.S. kašle se na petice? Probíhá jich tu relativně dost a nevšim jsem si efektu. To ale neznamená, že nemají smysl. I když si páni prezidenti myslí co chtěj.
Tiskni
Sdílej:
Občas si říkam
Jestli my jsme neměli z tý vody lézt?
Já doufam, že to vyznívá tak, že "ne, že jsme měli zůstat na stromech", ale už "jsme ani na ty stromy neměli lízt a zůstat ve vodě."
Díky pozměňovacímu návrhu ... uvedená novela zásadně omezuje pravomoce...... nebo neumi cesky