plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Jsou občas dny, kdy se nedaří tuplem. Dnešek to zdá se nebyl.
Dokázal jsem na mobilu počítat stejně rychle, jako kolezi na kalkulačce - holt něco se dá (a musí) vyřešit v hlavě. Zase jsem zjistil, jak moc mne baví Materiály, jak to je rozmanitá látka. Jak ovlivňuje vše, zda je prvek s osmi nebo více atomy v krystalové mřížce.
Potkal jsem pána s bílou holí, říkám mu, jak do schodů - "teď ještě patnáct schodů, teď už jste nahoře", manželka mi pak řekla, že prý oni to nemají rádi, když jim někdo něco vnucuje. Asi jo, až tak nás nepotřebují. Jsou už snad zvyklí. Představal jsem si, jak bych mu "vymaloval chvilku dne" jako Amelie a nic pěkného mne nenapadlo. Snad jindy.
Konečně máme doma jistá trička, v Křemencárně jich měli posledních pár. Jak jsem tak koukal na pultu v krámě na Mandrivu, tak jsem ji vzal, manželka po ní skoro toužila, pak jsem zjistil proč - jsou v ní dvě dost silné knížky. K tomu mam Danixe a dostal jsem i nějaké samolepky. U tý Mandrivy fakt nejde bootovat z prvního dvd, dost mne to překvapilo, psali na webu, že je to jen pár procent médií, tak jsem si maloval, že nás to mine. Nastavení zvuku prošlo v pořádku, čili jsme tím vyřešili náš skoro hlavní problém.
No a teď se mi podařilo konečně (napodruhé během tří dnů) nabýt dojmu, že mam semestrálku hotovou. (Pro mne hlavní radost) Tfuj tajbl. Čili kola dějin se otáčí dál a někde tam je i to moje kolečko
P.S. objevil jsem už asi před měsícem na živěCz, že je nějaká písnička Let's go Slovakia a tak se mi ona dost líbí, jak je houpavá. Zároveň si řikam, že je i příjemně povzbuzující, že bychom my Češi něco takového taky měli mít.
Tiskni
Sdílej:
Jo, jo. Mandriva je hyper, všechno mi fachá, tak jak má
Jupídíáááá
jo, je to blahý pocit, když mi v linuxu všechno fachá a můžu poslouchat Žalmana ...tuším, že si v pozdním odpoledni doma uděláme táboráček
Nějaké drovbé dolaďovací úkony mne čekají také, ale to až se lépe seznámím se systémem a těma dvěma příručkama. Tak do měsíce by mi měl přijít UBUNTU. Píšou o něm docela dobré věci.
Tak jsem už objevil, že Danix neni live Debian, ale zdá se "jen" přeloženej Knoppix.
Druhá strana houpačky mne teď potkala, zase jednou jsem dostal na zkoušce "na frak". Story goes on ...
Houpy hou Tak zase z druhé strany, java je za mnou a přesvědčivěji, než před dvouma rokama
Vivat Stýgo!!!