Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
V té školce mají minimálně zdravotníka, který by měl být dostatečně erudován. Jinak děti se naučí vše v nemocnici. Od měření si glykémie až po manipulaci s inzulinovým perem. Je to opravdu velmi jednoduché. Zpočátku by měla dohlížet matka, hlavně se musí vychytat správné dávkování inzulinu, ale i to se dítě naučí, vnímat přicházející hypo nebo hyperglykémii.
Jako větší problém vidím snahu dělat z děcka invalidu, když k tomu není racionální podklad. Lékaři rodičům vše vysvětlí a dítě není ve volnočasových aktivitách nikterak omezeno. Časem, když je Diabetes zkompenzovaný je možné přejít na per os antidiabetika. Prášky. Ale ani s inzulinovým perem není těžké zacházet.
Tady je takový lehký popis pro laiky http://nemoci.doktorka.cz/cukrovka-=-diabetes-mellitus/
Našemu synovi se projevila cukrovka v 5 letech. Ve 3 letech - to je hodně brzo, je mi líto jí i její rodiny. Možná to co napíšu nebude tak úplně relevantní, protože přeci jen už byl o 2 roky starší a už do školky předtím chodil.
Záleží na konkrétní školce. Náš syn chodí do úplně normální školky, mezi úplně normální děti. Dítě s cukrovkou s vyjímkou dodržování životosprávy může dělat úplně normální věci, téměř všechny. Paní učitelky vědí, že má z domova svačinu, kterou mu mají dát v 10:00 (+- ~10 minut, nemusí to být na sekundu přesně) a kdyby mu bylo špatně tak má v kapse sladkou sušenku (nebo mu mají dát něco jiného sladkého), nic víc vědět nepotřebují. Výhodou bylo, že prakticky od počátku se naučil na sobě poznat hypoglykémii (nízká hladina cukru), takže si sám řekne - ve školce se to stalo asi 1x za ty dva roky. Opačný případ - hyperglykémie - jej bezprostředně neohrožuje, takže tou se ve školce zabývat nemusejí. Manželka si ho musí vyzvednou před obědem spojeným s pícháním inzulínu a měřením glykémie - to už vyžaduje přeci jen nějakou zkušenost.
Nevím jak dlouho dcerka vaší známé cukrovku má. Nevím, jak jsou už zkušení a zda dokáže hypoglykémii rozpoznat. Asi bych nedával dítě do školky hned, řekněme cca po půl roce by to IMHO mělo jít. Pokud se nedohodli v jedné školce, zkusil bych jinou, normální školku, školka pro postižené je IMHO zbytečná. Do školy také bude chodit do normální. Minimálně do doby než se naučí sama píchat inzulín, bude velmi náročné, pokud chce maminka chodit do zaměstnání, nechci přímo říci nemožné... pak asi jedině majít školku (a později i školu) kde ten inzulín píchat dokážou. Což zase nemusí být jen školka (škola) pro postižené. Znám případ kdy ve škole paní učitelka má sama dítě s cukrovkou a tudíž to zvládá (jako každý rodič) a byla ochotná píchat i dalšímu dítěti, záleží spíše na dohodě.
Na případné podrobnější "popovídání" by byl určitě vhodnější e-mail.
Velice děkuji za odpověď i Váš čas, předal jsem vzkaz kamarádce.
pripomnel bych napr. plosne ockovaniTak. Tak. Prokleté plošné očkování, díky kterému se téměř podařilo vymýtit některé nemoci a díky kterému má většina dětí šanci, že se dožijí věku, kdy se u nich ta cukrovka projeví.
Tak. Tak.Presne tuhle "zpupnou debilitu" jsem mel na mysli. A vy tradicne zvanite o necem, o cem nemate ani nejmensi paru. S nekym, kdo je schopen diskutovat pouze "argumenty" na urovni titulku bulvarniho tisku, je to docela nuda se o necem seriozne bavit. Jdete si na pivo, u hospodskeho stolu je to prave prostredi pro vase "rozumy". Jste dalsi uspesny kandidat na pouziti funkce blokovat.
Tiskni
Sdílej: