Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Mám kamarádku na severu Moravy, její sestřička má 3-letou holčičku, u ní zjistili lékaři cukrovku, teď mi psala, že jí nechtějí maličkou vzít do školky. Měl jsem pocit, že jsou extra zařízení pro postižené, manželka říká, že takových dětí je dost. Něco jsem hledal na webu, budu hledat dál, přímo v místě jsem zatím požadovanou školku nenašel.
Jelikož moje sestřička má honičku s prací, tak vím, jak je dobře, že školka je a jak by mhla chybět. Jaké s tím máte zkušenosti vy, s péčí o nejmenší a s pomocnou rukou?
Kolega z práce má cukrovku taky, leze běžně po horách, skáče padákem, čili já v tom nevidím problém - pokud se dotyčný postará o sebe sám. A do té doby se musí spoléhat na nejbližší.
Tiskni
Sdílej:
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
V té školce mají minimálně zdravotníka, který by měl být dostatečně erudován. Jinak děti se naučí vše v nemocnici. Od měření si glykémie až po manipulaci s inzulinovým perem. Je to opravdu velmi jednoduché. Zpočátku by měla dohlížet matka, hlavně se musí vychytat správné dávkování inzulinu, ale i to se dítě naučí, vnímat přicházející hypo nebo hyperglykémii.
Jako větší problém vidím snahu dělat z děcka invalidu, když k tomu není racionální podklad. Lékaři rodičům vše vysvětlí a dítě není ve volnočasových aktivitách nikterak omezeno. Časem, když je Diabetes zkompenzovaný je možné přejít na per os antidiabetika. Prášky. Ale ani s inzulinovým perem není těžké zacházet.
Tady je takový lehký popis pro laiky http://nemoci.doktorka.cz/cukrovka-=-diabetes-mellitus/
Našemu synovi se projevila cukrovka v 5 letech. Ve 3 letech - to je hodně brzo, je mi líto jí i její rodiny. Možná to co napíšu nebude tak úplně relevantní, protože přeci jen už byl o 2 roky starší a už do školky předtím chodil.
Záleží na konkrétní školce. Náš syn chodí do úplně normální školky, mezi úplně normální děti. Dítě s cukrovkou s vyjímkou dodržování životosprávy může dělat úplně normální věci, téměř všechny. Paní učitelky vědí, že má z domova svačinu, kterou mu mají dát v 10:00 (+- ~10 minut, nemusí to být na sekundu přesně) a kdyby mu bylo špatně tak má v kapse sladkou sušenku (nebo mu mají dát něco jiného sladkého), nic víc vědět nepotřebují. Výhodou bylo, že prakticky od počátku se naučil na sobě poznat hypoglykémii (nízká hladina cukru), takže si sám řekne - ve školce se to stalo asi 1x za ty dva roky. Opačný případ - hyperglykémie - jej bezprostředně neohrožuje, takže tou se ve školce zabývat nemusejí. Manželka si ho musí vyzvednou před obědem spojeným s pícháním inzulínu a měřením glykémie - to už vyžaduje přeci jen nějakou zkušenost.
Nevím jak dlouho dcerka vaší známé cukrovku má. Nevím, jak jsou už zkušení a zda dokáže hypoglykémii rozpoznat. Asi bych nedával dítě do školky hned, řekněme cca po půl roce by to IMHO mělo jít. Pokud se nedohodli v jedné školce, zkusil bych jinou, normální školku, školka pro postižené je IMHO zbytečná. Do školy také bude chodit do normální. Minimálně do doby než se naučí sama píchat inzulín, bude velmi náročné, pokud chce maminka chodit do zaměstnání, nechci přímo říci nemožné... pak asi jedině majít školku (a později i školu) kde ten inzulín píchat dokážou. Což zase nemusí být jen školka (škola) pro postižené. Znám případ kdy ve škole paní učitelka má sama dítě s cukrovkou a tudíž to zvládá (jako každý rodič) a byla ochotná píchat i dalšímu dítěti, záleží spíše na dohodě.
Na případné podrobnější "popovídání" by byl určitě vhodnější e-mail.
Velice děkuji za odpověď i Váš čas, předal jsem vzkaz kamarádce.
pripomnel bych napr. plosne ockovaniTak. Tak. Prokleté plošné očkování, díky kterému se téměř podařilo vymýtit některé nemoci a díky kterému má většina dětí šanci, že se dožijí věku, kdy se u nich ta cukrovka projeví.
Tak. Tak.Presne tuhle "zpupnou debilitu" jsem mel na mysli. A vy tradicne zvanite o necem, o cem nemate ani nejmensi paru. S nekym, kdo je schopen diskutovat pouze "argumenty" na urovni titulku bulvarniho tisku, je to docela nuda se o necem seriozne bavit. Jdete si na pivo, u hospodskeho stolu je to prave prostredi pro vase "rozumy". Jste dalsi uspesny kandidat na pouziti funkce blokovat.