Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Pokouším se hrát si s nahraným videem, mam 3GB film z tv (Mlčení šunek), v noťasu mi avidemux padá při zvolení "otevřít soubor", tak si s úpravou a převodem hraju na stolnim kompu. Mam pocit, že oba jsem při tom instalil z PLF zdrojů.
Jako skoro laik (několikrát jsem použil avidemux dřív na oknech) jsem dost rychle narazil, musim se chovat jako kdysi na 286 s 2 MB RAM v Corelu, taky si pořádně rozmyslet, co chci. Teď jsem dal "najdi další černý snímek" a potupně čekám, až proces dojede do konce. Nic moc , pořád je co se učit. V diskusi jsem našel odkaz na český návod k použití, tak jsem prolít, zda by mne něco nezajímalo.
Po dlouhém čase jsem si trouf zabít kded
a nespadly mi Xka. A) radost, b) divný?
Tiskni
Sdílej:
Sempron/2300, samotné úpravy ok, ale občas pár minut zatuhnu u toho neplánovaného zdržení. Paměti taky 512MB.
Jo, mnoho povyku pro nic, už to frčí.
Z jiného soudku: finále fotbalu zase končí na penalty. Nejsem spokojenej. A taky se svět točí dál.
Aby bylo jasný, co za to nestojí číst, mam tu 4. kategorii zápisků. Prostě "Ztráta času".