plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Pokouším se hrát si s nahraným videem, mam 3GB film z tv (Mlčení šunek), v noťasu mi avidemux padá při zvolení "otevřít soubor", tak si s úpravou a převodem hraju na stolnim kompu. Mam pocit, že oba jsem při tom instalil z PLF zdrojů.
Jako skoro laik (několikrát jsem použil avidemux dřív na oknech) jsem dost rychle narazil, musim se chovat jako kdysi na 286 s 2 MB RAM v Corelu, taky si pořádně rozmyslet, co chci. Teď jsem dal "najdi další černý snímek" a potupně čekám, až proces dojede do konce. Nic moc , pořád je co se učit. V diskusi jsem našel odkaz na český návod k použití, tak jsem prolít, zda by mne něco nezajímalo.
Po dlouhém čase jsem si trouf zabít kded
a nespadly mi Xka. A) radost, b) divný?
Tiskni
Sdílej:
Sempron/2300, samotné úpravy ok, ale občas pár minut zatuhnu u toho neplánovaného zdržení. Paměti taky 512MB.
Jo, mnoho povyku pro nic, už to frčí.
Z jiného soudku: finále fotbalu zase končí na penalty. Nejsem spokojenej. A taky se svět točí dál.
Aby bylo jasný, co za to nestojí číst, mam tu 4. kategorii zápisků. Prostě "Ztráta času".