V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Pár dní se pokouším rozjet servřík na Via Epia CN1000, case je Morex MX-141 s 90W (výrobce uvádí v poznámce 80W). Zamrz jsem na tom, že s tímto zdrojem se mi disk nehne.
Dle Epia simulátoru by měla být spotřeba dané desky s 3,5" diskem cca 40W. Co pamatuju, kdysi disky mívaly v seeku spotřebu snad k 10W max, tedy teorie tvrdí, že nemá být problém. Mam za sebou jednu úspěšnou reklamaci. Nová krabice se zdrojem se chová úplně stejně ... měřákem, multimetrem, naměřím na Molexu 5V a 12V. S externím zdrojem je provoz funkční.
Pokud se nepletu, s deskou Via Epia V1000 mi makalo napájení z toho zdroje, jenže se kousala (čas od času restart atd.), tak jsem zkoušel i ten další zdroj. ITX krabice se nabízí i se 60W zdrojem, čili snad pro sestavu deska a disk by stačily?
Setkali jste se s podobným chováním? Vzhledem k tomu, že je zdroj v krabici nechráněný, neuzavřený, lze do jeho součástek vrážet kabely díky nedostatku místa, tak to by snad mohlo být jediné, co jsem zvoral? Přesto deska se zdrojem v krabici nabootuje z usb. Tedy musel bych být nechtěně "šikovný" a trefit se jen někam.
Když zapnu napájení ze zdroje v krabici se zapojeným diskem, mám dojem, že slyším cvakání, jako když se rozjíždí. Vzhledem k důležitosti dat se mi nechce moc riskovat ztrátu disku opakovanými pokusy.
Desku jsem zkoušel podtaktovat, lze jen na 800MHz, ani vypnutí usb, síťovky a zvukovky nepomohlo k lepšímu. Nenapadá vás něco?
Ráno ještě kouknu po netu, zda nenajdu tip či postrčení.
P.S. k měření spotřeby, zda to utáhne ... napadlo mne jen zapojit nějakou žárovku/y místo disku a pozorovat výkon, případně měřit protékající proud ...
Edited ... Přidal jsem vysvětlující obrázky, schéma zapojení atx 2.2 a itx konektorů. No, moc vysvětlující nejsou. Časem se k tomu snad vrátim. Na tom itx konektoru, na zdroji na desce chybí dva kabely, nejsou zapojené, vůbec tam nejsou. I ten technik byl z toho drobet auf ...
Nějaké odkazy ... case a zdroj, časem se k nim vrátim, abych zjistil, co mi vlastně řikaj, na co mam asi tak nárok.
Tiskni
Sdílej:
Doplňuji ... u toho zdroje a desky nechápu jen napájení 3,5" disku, z usb nabootuji i připojím 2,5" 40GB disk (na 2 usb kabely je)a napájím ho z toho zdroje příslušného ke krabici.
Navíc na té stránce Epie/spotřeby je údaj, že každý disk žere až 40W ... s jednim diskem 39,42W, se dvěma 79,42W ... to mi přijde dost.
Hm, za radu dík, až budu mít výsledky, ozvu se. Zas jsem se dobral k tomu, že moc mluvim ...
Dík za reakci. Zapomněl jsem uvést, že při zapojeném externím zdroji (400W) k té krabici vše šlape, jak má. Do reklamačního protokolu jsem to celé vypsal komplet, teď jsem to přehlíd.
Ano, to říkám. Jenže ten tam nemůžu nechat, když krabici nezavřu.
No, myslim si to ... dokud to neprokážu ... a stejně, 2 kusy za sebou?
Jak jste se tam vešel s kabely? Okolo zdroje tam mám drobet těsno. Proto mám to své podezření na nějaké drbnutí (nevím, co už jinak ...). Jinak nejsem si jist, zda se mi disk hned na poprvé roztočil ... bohužel jsem zapojil větrák, ale chroupání jsem neslyšel. Pak jsem to vyp, zakrytoval, dal na zamýšlené místo ... a nic. Ajpinu mam staticky, abych tam moh dát DMZ, takže používam jen ssh přístup, bez monitoru. Když nemusim jinak.
Mam ten 40GB 2.5" disk z noťasu, co mi zbyl po upgradu. V nouzi bych ho použil. Chci šetřit jeho konektory, tak až časem ... zatim je v přenosnym šuplíku. Ten větrák jsem zapojil z venku, asi neni tak efektivní, ale dovnitř se nevešel. Napájený je skrze nedotaženou zadní lamelu zevnitř. Jinak se mi tam motaj kabely k usb, od zdroje napájecí ke konektoru pro napájecí šňůru - jako by se počítalo s většími rozměry krabice pro kabely.
2,5" disk při startu zkousne na 5V větvi i 1,7A (Seagate Momentus 7200rpm) což některé zdroje opravdu neustojí a poklesem napětí se resetne elektronika disku(vypne motor, zaparkuje hlavy a tím cvakne), znovu se pokusí roztočit a tak pořád dokola. Kdežto 3,5" disk má motor napájený z 12V větve a tak při roztáčení příliš neovlivňuje napájení elektroniky..
Prostě to chce tvrdší(kvalitnější) zdroj..
Pánové, ok, můžu koupit silnější zdroj. Jenže pak mi je ta krabice na nic. Do ní ho nedam. Do 24 hodin bych to snad měl přeměřit ...
clovek by rek, ze se ty parametry budou spis zlepsovat, ze novy disky budou mit mensi spotrebu a tak podobne... tak asi ne :)Otázka je zda se to může zlepšovat pokud je takový tlak na co nejmenší cenu. Konkrétně u zdrojů vidím spíš zhoršující tendenci, čím dál tím více levných zdrojů s papírově dobrými parametry, kterých ale v praxi ani zdaleka nedosahují.
Výsledek je na světě ... jsem dost rozčarovaný ... ale odpovídá to projevům ...
Měřeno Metexem M-4650CR (označení na displeji), jen jeden pokus, odstranil jsem na rozdvojce pro větrák (Molex -> Molex a 5V větrák 3-pin konektor) z "domečku" konektory, takže jsem měl 4 kabílky, červenej, kde mělo být 5V, žlutej, kde mělo být 12V a dva černé země. Tím jsem dosáhl jakž takž soběstačnosti a jednoduchosti obsluhy zapojování.
S externím zdrojem jsem naměřil při bootu maximální hodnoty ... na 12V 1.4A, na 5V 0.6A. Měřeno na největším rozsahu, 20A DC.
Se zapojeným zdrojem z krabice jsem naměřil při bootu maximální hodnoty ... na 12V 0.16A, na 5V 0.39A. Opět měřeno na největším rozsahu.
Krom toho, opsáno z etikety disku ... na 5V má být 740mA a na 12V má být 1500mA maximální proud. Takže těch 40W z EpiaMěřáku jsou snad mezní hodnoty.
No, ještě jsem jednou odečet hodnoty, pro dost rozdílné výsledky, na 12V na krabicovym zdroji ... 0.17A ve špičce ... jinak cca 0.14, na 5V kolísal měřený proud okolo 0.392A.
A zatim závěr ... uvidíme na reklamaci ...
P.S. už jsem odpojil ten spodní zdroj ve skříni a jak byla najednou krabice tichá - a tedy i to opakované roztáčení disku bylo mnohem znatelněji slyšet.
Jsou holky, co se skoro bojej nebo štítěj matiky, já mam dost respekt před čimkoliv elektrickym. Táta nabušenej elektrikář ... snažil jsem se elektrice vyhýbat, podvědomě i vědomě. Proto takovýhle okolky.
Oprava ... odpojil jsem spodní větrák a bylo najednou ticho ...
Při zátěži? Ok, k tomu se vrátim.
Zvědavej jsem, takže výsledky ... na +12V jsem viděl "škuby" o cca 1V, na +5V o cca 0,1V.
Dle specifikace atx2.2 ... +12 mimo rozsah, na +5V je ovšem napájení ok. Tedy ona specifikace
Voltage Tolerances Voltage Rail Tolerance +5VDC ±5% -5VDC (if used) ± 10 % +12VDC ±5% -12VDC ± 10 % +3.3VDC ±5% +5VSB ±5%
Při řešení reklamace se 40GB 3.5" disk rozjel, ten, co tam dal technik na zkoušku. Čili zdroj prošel, reklamace pozdržená, dokud si to neověřim. Disk z noťasu jsem doma zapojil a skutečně ok, grub najel do menu. Jedná se o 2.5" Toshibu 40GB 5400 RPM. Tak už jen zálohovat z tý Toshiby data pryč a nalejt tam data z tý 160GB, byla to jen jedna partišna.
Ještě budu muset nějak ošetřit uchycení disku.
Závěr? Tak nějak asi vypadá nečekaná fíčura.
To ovšem znamená, že jsem ten 2.5" disk měl prvně špatně zapojený, datový kabel musel být prohozený. Že nenajel ... teď bych ho podle hmatu asi taky nepoznal, že se točí, jak byl/je tichej. Prostě růžová směrem k napájení. Radši jsem ho nechal zapojený do desky, i když to celé, sestava, teď stojí. Mam drobet vítr z křehkosti konektorů toho 2.5" disku a taky tu redukci mam jedinou, časem vezmu záložní.