plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Vim, že je ještě Johnovo Září a zahlíd jsem zmínku o Suvorovovi.
Fajn, dík za příspěvek. Nejste sám, kdo považuje konstrukce pana Drnka za pochybené. Mně se líbí. O nevyhnetulnosti taky nepochybuju.
Jsem zvědavý na pokračování Žab, jestli bude a jak kvalitní. Už takhle to zní dobře, první proudová stíhačka není vyvíjena v Anglii, ale u nás, nenacistické Německo, koalice proti Rusákům, uhelná-strojírenská unie Francie a Německa, OSN založeno za naší pomoci, Rejevský dekóduje Enigmu u nás atd.
Někdo za (do) 40 let někoho asi dožene ... kdo ví, jak Evropa a EU bude v té době vypadat.
Mám za to, že většina z nás již na toto téma debatovala na specializovanějších webech. Přesto jsem zatím všude zatím nacházel jen čekání na to, až Němci ČSR dorazí, nikoliv to, že bychom hráli aktivnější roli. Což mi právě Žáby připomněly, že legoionáři ve vedení naší armády mohly být zárukou našeho aktivního přístupu.
Ja osobne si myslim, ze 2. svetova byla nevyhnutelna. Kdyby ji nezacal Hitler, tak Stalin urcite.Hlavně bych se bál, že kdyby začala o nějakou dobu později (klidně i někým jiným), tak by dostaly slovo jaderné zbraně. Vím sice, že byla vyvinutá v průběhu 2. světové, ale kdyby trvalo tak deset let navíc před válkou, tak by byla technika i fyzika mnohem déle a vývoj by byl mnohem rychlejší.
Více nebudu prozrazovat případnému čtenáři.jestliže jde o materiál natolik nezajímavý, že potřebuje uměle vytvářet zájem takovýmto tajnůstkařením, zcela jistě mě na něj nenalákáš :-p
Přesvědčovat nikoho nechci a ani snad nemusím , zatím nevím o nějakých srovnatelných dílech takto pojatých. Nemám rád ty, co mi prozrazují poslední stránku detektivky, tak se chovám stejně navenek. Skoro. Mimo to v diskusi i na netu se toho dá najít dost, co to prozradí za mne.
Mam pocit, že na následky některých dějiných rozhodnutí budu stále narážet ... Zašlapané projekty, jako další následek jsou i minimálně 3 vlny emigrací - v období Mnichova/okupace, v období Února a Srpna. Kolik šikovných lidí zmizlo do pryč od svého džobu :-/
Jeden moc pěkný příspěvek na Palbě
Tiskni
Sdílej: