V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Berete si všechno moc k srdci? Věříte všem a všemu, kdo co slíbí? Je skutečně nezbytně nutné (se) bránit, když chtějí někomu brát svobodu?
Evropský parlament neúspěšně zápasí s Evropskou komisí. Prachy dělaj prachy, monopoly vědí, kam tlačit, kde přisypat. Kdo nepoznal vládu jedné strany, nemá proč se bránit a utíkat před jednou sjednocenou Evropou. Aspoň to tak z dálky vypadá. Věří slibům a okecávání. Je to vše pro naše dobro. Kamery, sledování, databáze, kdo kam kdy se podíval a co se tak tam asi mohl dozvědět. Vše funguje tak, jak jsme vám řekli. Ó televize všemocná. Zjednodušovat a zjednodušovat,
Když není tah společnosti vpřed, začíná se vrtat sama v sobě a hnít. Od přerozdělování toho, co bude společnosti, až se to získá, se vrací k tomu, co už její je a co by mělo být jinak.
Zkušenost je pořád ještě nepředatelná, vzpomínka na to, jak naši dědové volili komunisty, protože mohli volit to, co chtěli, přístí volby se měly opakovat. Tohle padnutí na ústa ne-východní Evropa nezná. Češi už po dvaceti letech zapomínají. Má pak cenu se o něco snažit, bránit té touze si nabít? Někdo stahuje, tak ho odpojíme. Technologie je vyzkoušená. Pak najdeme něco jiného, co není vhodné.
Tohle jsem rozepsal a pak zakop o zprávičku o odpojování ... fakt, velebnosti ...
Ona řečnická otázka zní: "Má smysl s tím trendem vůbec bojovat? S tím tlakem rozhodovat, kdo si co přečte, kdo se co dozví, co komu povíme, toho odpovíme pro to, toho pro něco jiného, okecáme to nějak vždycky ..."
A malá nooo, ne konkurence, jen vedlejší kolej vedle kinderporna ... Novinky 7.11.2009: Podezřelí ze stahování budou v EU odstřiženi od internetu (ejhle, nebyla to VŘSR? symbolika ), Shadowův blog/celníci, ČN: EU chce trochu chránit stahovače, Kenyho stesky: mj. diskuse/reakce na příspěvek níže, Right to read - odkaz přidávám hlavně pro autorskou poznámku z roku 2007 ... další doplnim, jak bude co, snad, když budu ještě moct.
cdr.cz 9.11.2009: Telenor v Norsku The Pirate Bay blokovat nemusí, prohlásil soud, cdr.cz 12.9.2009: Hrdý Albion jako reality show, Lupa 12.11.2009: Blokování webu selhává a má negativní dopad na provoz, Censors od the Net, Opennet Iniative. Lausanne 1949: “There are more restrictions, more obstacles than existed ten years ago.”, Vásnivec navštívil 40 kindrpornostránek za minutu ... nebo to byl malware?
Jedna hláška z diskuse na blogu Buce Schneiera ...
i once worked at a place that had 14 years of credit card history unencrypted in a database accessible internally to the whole company.
me: Why do you still have all of this
some manager: just in case
me: in case what?
some manager: i don't know
me: who knows?
some manager: no one.
Tiskni
Sdílej:
To jen že mi je blbě. Dějou se věci, který vidim směřovat do svázání společnosti, médií, světa, do pout, do možná neviditelného chomoutu. Napadá mne, že možná to někdo myslí dobře, protože věří, že to tak bude lepší. Mně přijde, že tohle se nedá ukočírovat, moc, která tu je k dispozici, s informacemi sebranými všude a možnostmi a pravomocemi, které má Moc k dispozici, to k dobrému pro většinu lidí nepovede.
Prostě kdyby šlo nechat ty, co teď hlasují pro omezování a odpojování, ať si vychutnají, co to bude znamenat, že to považuju za další ukrojený kousek salámu, za spoutávání internetu, že by se k sobě sami nehlásili.
Pěkný příspěvek, dík.
Regulace je špatná...
V čem je dobrá?
...stát je špatný...
Bohužel se zdá, že ano.
...ideály a morálka jsou dobré jen když zvyšují DPH.
Ideály a morálka jsou z určitého úhlu pohledu to největší možné svinstvo... Ale jak mohou zvyšovat DPH?!
Stát by měl jako vrchní mocenská organizace na daném území definovat podmínky existence. Vedení státu by mělo podle tohoto pak jednat, v naší době se má za to, že většina má větší právo, ocaď pocaď. Stát by měl zamezit extrémům a přispívat k dlouhodobě stabilnímu stavu.
Rozdíl ve funkci státu a skupiny lidí vidím právě v tom, že supina lidí je více vázána svým společným zájmem, který ji popisuje i svazuje.
Stát by měl jako vrchní mocenská organizace na daném území definovat podmínky existence.
Čí existence? I jiných druhů organismů? Z jakého (morálního) práva?
Rozdíl ve funkci státu a skupiny lidí vidím právě v tom, že supina lidí je více vázána svým společným zájmem, který ji popisuje i svazuje.
Copak stát není skupinou lidí, resp. institucí, kterou si skupina lidí zřídí pro pohodlnější udržování svých zájmů?
Soudím, že stát by neměl být nějakou vyšší entitou stojící _nad_ lidmi, nýbrž institucí podřízenou lidem -- nikoliv požadavky diktující, ale přijímající.
Čí existence? I jiných druhů organismů? Z jakého (morálního) práva?Jiných druhů doufám ne! Já prohlašuji, že patřím k jinému druhu. Mám vytvořenu reprodukční barieru, s ovčany se nekřížím! Takže podle nejběžnější definice jsem jiný druh :)
Kyknosi, na Celestinském proroctví se mi líbilo zobrazení toho, že "kladní" rodiče mají "záporné" děti, působí na ně nějak a rovnováha je jinde. Děti si pamatují, co se jim nelíbilo a třeba se ani nenaučí chovat jinak v dospělosti. Když vychovává ovčas laxně dítě, tomu z toho snad zůstane pocit, že to nikam nevede a své dítě pak vychovává jinak. Možná to tak neni doslova, ale princip v tom vidim.
No, de facto by měl stát nějak poskytovat řešení na vše, co se v něm děje. Stát jakožto lidská organizace by měl nést odpovědnost za to, co má a co je jeho. Z toho práva, že tam nikdo povolanější není. Stát je organizace lidí a pro lidi.
V tomhle pohledu neberu stát až tak odlišný od jednotlivých lidí, jestli je vyšší nebo nižší entita, je tu, aby zajistil domluvení se navzájem a řešil dlouhodbé existenční otázky.
Stát musí diktovat i přijímat, tak jako se soustřeďují požadavky pro potřeby všech, co dávat i přijímat.
Až na to, že tohle vše je obecné, na čem se asi shodnem a pak při otázce, zda například ušetřit 10% nebo 20% zdrojů do rezervy nevim, jak to udělat, jak ohodnotit transparentně cizí odpovědnost a vědomosti.
Jak to píšu, tak mne napadlo, že jsem si nevšim u našich politických stran, jak (jaké) formulují dlouhodbé cíle státu a společnosti a jak krátkodobé.
No, de facto by měl stát nějak poskytovat řešení na vše, co se v něm děje.
A to je právě to, na čem se neshodneme. Obranná funkce je jasná, stejně tak diplomatická a antimonopolní, plus ještě nějaký soudní systém. Ale přes to už IMHO ani krok, nebo jen minimálně. Čím více totiž bude taková instituce zasahovat do života jednotlivců v každé drobnosti, tím větší bude pokušení ty jednotlivce ovládat.
I takové vymezení pravidel je to, že stát poskytuje řešení. Nechává volný prostor.
" ... ani krok, nebo jen minimálně", v tom vidim zakopaného psa já, každý má to "minimálně" někde jinde. Jsou nějaká pravidla a ty se mění dle vývoje, okolností. Proto i to "minimální" zasahování by mohlo být proměnlivé.
Lidé se adaptují na prostředí, i na chování státu. Stejně tak stát podle chování lidí, nějakých excesů, upravuje pravidla. Tak, aby nějaké směrování dle obecné vůle či povědomí bylo, za libým cílem. Toť teorie.
A ohledně ovládání ... nespokojený člověk sám se sebou bývá škodolibý apod., "neštěstí bližního potěší", v tomhle by internet a nějaká široká informovanost mohla být brzdou nectěným jevům. I v tom ovládání jedněch druhými, znežívání moci. V tom se promítají lidské slabosti.
Lidé se adaptují na prostředí, i na chování státu.
A je to tu zase. Proč se lidé mají přizpůsobovat státu? Nemělo by to být naopak? (Jinak je mi jasné, co je zde myšleno, leč s tím nesouhlasím.)
Stát i společenství tvoří jednotlivci. Na něčem se většina shodne. Co může zbytek dělat jiného, když se mu to nelíbí? Hledat jiné řešení, vycestovat, zmizet jinam. Lepší řešení mne nenapadá.
A proč o něm mluvíš, o totalitním státu? Já celou dobu, v diskusi, ne ve článku, píšu o tom, co by se mi líbilo, ne o tom, co mne štve.
Řekněme, že by mělo být jasno. Stejně tak bych byl pro jednoduchost, aby se to jasno dobře udržovalo.
Ideální stát bych volil podle toho, co je cílem. Věda, výzkum, zaplnit zem potomstvem?
Dítě potřebuje ochranu, vzory, péči. Rodiče při příchodu dítěte na svět tou starostí obvykle dozrávají ještě víc.
ne-východní Evropa nezná"Nevychodni" Evropa taky zna... (napr. Let them come to Berlin).
Amerika taky pamatuje senátora McCarthyho a hon na čarodějnice.
V diskusi o ekonomice ve Star Treku mne napadlo, že si dovedu představit svět bez peněz, ale ne svět bez osobního vlastnictví jakožto vazby a odpovědnosti. Čekam, že by nějaká virtuální demokracie mohla řešit v principu všechny rozhodnutí, tak, aby zároveň mohli všichni hlasovat a zároveň i slyšeli hlas jiných ve smyslu odborných připomínek. Že by to byla taková přímá demokracie.
Evropský parlament neúspěšně zápasí s Evropskou komisíTo neni pravda - EP nezapasi s EK, ale s Radou EU. Rada EU byl ten organ, ktery oponoval dodatku 138 a s kterym se ted EP dohodl na kompromisnim zneni. A rada EU neni nikdo jiny nez prislusni ministri z vlad jednotlivych clenskych zemi. A je otazka, do jake miry slo o neuspech - EP by mohl odmitnout cely telekomunikacni balicek, ale pak by clenske staty mohly (jako muzou doted) zavest libovolne odpojovani bez soudu. Pokud bude telekomunikacni balicek schvalen v kompromisni dohodnute podobe, pak to take omezi moznost clenskych statu libovolne odpojovat bez soudu (i kdyz mene, nez jak by to omezil puvodni navrh dodatku 138).
To ukáže čas, co je to vlastně výhra.