Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Server Novinky.cz informuje o odhlasování zákona (hlasování proběhlo večer z pátku na sobotu), který už jen za podezření ze stahování ilegálního obsahu umožňuje odstřižení od internetu. Zajímavostí článku je vyjádření soudního znalce Vladimíra Smejkala.
Tiskni
Sdílej:
"Pokud bude stoprocentně průkazné, že někdo stahuje z internetu soubory chráněné autorským zákonem, tak bych s jejich odpojováním od internetu souhlasil. Každý by ale měl mít možnost se nějakým způsobem odvolat, aby mohl případně prokázat svou nevinnu".část která mě zaujala jsem ztučnil.
A to už vůbec nemluvím o tom, jak by měl člověk vůbec teoreticky dokazovat, že si to či ono nestáhl.Něco podobného už tady přece máme: Pokud žalobce uvede před soudem skutečnosti, ze kterých lze dovodit, že ze strany žalovaného došlo k přímé nebo nepřímé diskriminaci (...), je žalovaný povinen dokázat, že nedošlo k porušení zásady rovného zacházení.
A to neni vsechno. Napriklad takovy exekutor, andel neoliberalismu a strazce rozvinute kapitalisticke spolecnosti, vam vleze do baraku, vsechno oblepi/odveze, a vy musite zpetne prokazovat, ze ty veci patri vam.
Tak z tohohle už běhá mráz po zádech:
Podle publikovaných informací vlády USA a Kanady (podle některých zdrojů v součinnosti s EU) údajně připravují nový zákon, který by umožnil i bez účasti právního zástupce (advokáta) zabavit při přechodu státních hranic prakticky jakékoliv elektronické zařízení. Následně je prohledat a za obsah (MP3, filmy, atd.), který bude shledán nelegálním, uložit pokutu, případně i přístroj zničit
Proboha, to když pojedu do ciziny s MP3 přehrávačem, tak s sebou budu muset vozit faktury, abych mohl prokázat legálnost toho, co na něm mám? A když celník usoudí, že mám na kartě ve foťáku něco, co jsem nefotil já, tak mi může foťák i s fotkami zničit a já se budu moci nanejvýš tak soudit se státem o náhradu škody?
Teď to přijde absurdní, co?
Tomu já rozumim. Vykládam si ony zákony a tlaky tak, že hlavní na světě je kapitál a majetek, ne vědění a člověk. Neni zájem společnosti se rozvíjet, je zájem společnosti podporovat silné, aby byli ještě silnější.
Každopádně, jsou i lidé, co mají na disku řadu jiných věcí poněkud osobnějšího charakteru - namátkou to mohou být třeba lechtivé fotografie partnerky/partnera (předpokládám plnoletost), milostná korespondence, fotografie z dovolené či jiná osobní citlivá data.Zapomněl jsi na to IMHO nejčastější – firemní data (rozdělaný projekt – co by s tím asi mohla udělat konkurence) a klíče (PGP, pro přístup k SSH, k internetbankingu…).
nebo v případě kvalitnějšího šifrování, že na zařízení žádná data nejsou.Toto není akceptovatelná výmluva. Jeden příklad: tak vy tam nic nemáte? Takže vám nebude vadit, když pustím dd if=/dev/zero of=/dev/hda... Když zašifrováno, tak schováno v relativně důležitých veřejných datech. Blbý je, že se tím zužuje okruh možných metod.
Jeden příklad: tak vy tam nic nemáte? Takže vám nebude vadit, když pustím dd if=/dev/zero of=/dev/hda...
Vadit mi to nebude, mám přece zálohy. Navíc, pokud očekávám, že mě někdo bude kontrolovat, data nahraju na nějaký server, smažu z disku, přejedu přes hranice a nahraju zpátky. Což je přesně ten důvod, proč tato opatření považuji za zbytečná - kdo má co skrývat, bude o kontrolách vědět a zařídí se podle toho. Oproti tomu spousta uživatelů si nebude lámat hlavu se šifrováním nebo jiným zabezpečením dat, takže jejich soukromá či firemní data se ocitnou v rukách celníků nebo jiných úředníků, kteří se nebudou nikomu zodpovídat z toho, že ta data "unikla".
Ovšem nahrátí zpět/tam v nesvobodné zemi může znamenat uložený přenos do některého stroje velkého bratra.Předpokládám, že přenos i data budou šifrována, takže příslušný záznam nebude dotyčnému velkému bratrovi moc platný. Navíc existují způsoby, jak si člověk zachová anonymitu i v takové zemi - nezabezpečená nebo málo zabezpečená wifina, apod.
Záloha s sebou zase může dopadnout stejně (HDD)Zálohu myslím někde bezpečně uloženou, třeba v trezoru nebo u nějakého kolegy/kamaráda, atd., ne branou s sebou. Takže při případné ztrátě dat způsobené aktivním celníkem se nic vážného nestane.
nebo se zjistí, že na médiu něco je (CD-R, kdo by vypaloval /dev/urandom ...)Optická média se dají šifrovat úplně stejně jako jiná média (i když s trochou práce navíc). A pokud bude mít někdo nějaká právně závadná data, tak se při přechodu hranic ujistí, že u sebe žádnou nešifrovanou "zálohu" nemá, snad kromě několika lisovaných audio CD, aby působil nenápadně.
Předpokládám, že přenos i data budou šifrována, takže příslušný záznam nebude dotyčnému velkému bratrovi moc platný. Navíc existují způsoby, jak si člověk zachová anonymitu i v takové zemi - nezabezpečená nebo málo zabezpečená wifina, apod.Njn, ale IMO v británii se musí vydat klíč, takže si to pak můžou vyžádat, jinak do přenosu přes síť se už data schovají hůř.
Zálohu myslím někde bezpečně uloženou, třeba v trezoru nebo u nějakého kolegy/kamaráda, atd., ne branou s sebou. Takže při případné ztrátě dat způsobené aktivním celníkem se nic vážného nestane.Jo to pak jo.
Optická média se dají šifrovat úplně stejně jako jiná média (i když s trochou práce navíc). A pokud bude mít někdo nějaká právně závadná data, tak se při přechodu hranic ujistí, že u sebe žádnou nešifrovanou "zálohu" nemá, snad kromě několika lisovaných audio CD, aby působil nenápadně.Stejný problém s vyžádáním klíče. Buď tam budou pouze privátní data - pak bude pohledem jasný, že tam něco je a jde vyžádat klíč. Nebo tam bude mix privátních a veřejných. Tam se můžou ty privátní lehce schovat. A nechat viditelné jen ty veřejné (a vydávat se za pouze veřejné), což je i poslední možnost.
Co takhle zavest rubriku odpojeni uzivatele zde na Abicku ? Koho by odpojeni postihlo tak by treba od znameho, z prace apod vlozil svuj komentar jak dopadl.
Měl jsem kdysi patičku se Spaceballs ... Lone Stare, teď vidíš, že zlo vždycky vítězí, protože dobro je hloupý.
Horoskopy na tohle století tvrdily, že nás čeká něco lepšího, než to minulé. V historii lze vysledovat nějakou rovnováhu, katolíci a protestanti např. Momentálně to vypadá, že omezování převažuje
které jsou dost bohaté, aby si tyto zákony doslova koupiliNo, kdyz na zaneseni diry do loterijniho zakona u nas muze stacit radove jednotky milionu, tak si tyhle zakony koupit nemusi byt tak drahe, jak se zda.
Doba temna, která bude ještě temnější a trvalejší v důsledku světla zvrhlých informačních technologií?IMHO pokud by se soucasny "civilizovany" svet uvrhl do temna, tak to vyhraji nektere dnes mene rozvinuta zeme (Indie, Cina, ...?), kdy proste technologicky predbehnou soucasnou civilizaci ... a pak si zas oni budou diktovat zakony a zrizeni na planete. Jednou jsi dole, jednou nahore ....
No, kdyz na zaneseni diry do loterijniho zakona u nas muze stacit radove jednotky milionu, tak si tyhle zakony koupit nemusi byt tak drahe, jak se zda.
Ne že bych se chtěl poslanců zastávat, ale není jisté, jestli by ten milion opravdu stačil. Jediný, kdo jim opravdu něco konkrétního slíbil, byl poslanec strany, která by to sama určitě neprosadila.
Ano, to už se několikrát stalo - stačí si vzpomenout třeba na středověk, kdy zatímco Evropa prožívala svou dobu temna, arabské státy byly na vrcholu rozkvětu a jejich vědecké úroveň, hlavně v oblasti matematiky, astronomie, (al)chemie, lékařsví a hygieny byla daleko před tou evropskou. Stačilo pár set let, kdy se postupně utužoval islám, zatímco v Evropě začala renesance, a rozdíly byly smazány. Dnes na místech, kde kdysi bývala statisicová města s universitami, knihovnami a parky, jsou jen trosky upřostřed pouště, mezi kterými si negramotní kočovnící vaří oběd na sušeném velboudím trusu ... BTW: Onen můj výše citovaný text je narážka na jeden slavný projev, jehož autor se dnes ze zákonů vydávaných vládou, jejíž byl kdysi členem, nejspíš otáčí v hrobě.Doba temna, která bude ještě temnější a trvalejší v důsledku světla zvrhlých informačních technologií?IMHO pokud by se soucasny "civilizovany" svet uvrhl do temna, tak to vyhraji nektere dnes mene rozvinuta zeme (Indie, Cina, ...?), kdy proste technologicky predbehnou soucasnou civilizaci ... a pak si zas oni budou diktovat zakony a zrizeni na planete. Jednou jsi dole, jednou nahore ....