V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Průser je v tom, že používam jen noťas, stolní nee. A taky: ta mechanika/slot má vybrání, zub, který brání "standardní" mechanice za litr ve vložení do noťasu.
Rozdíl mezi standardní mechanikoua mechanikou se zubem je nulový. Ten zub je jenkus plastu, který se na standardní rozmístění zubů dá znovu nacvaknout. Minimálně pokud se zvolí mechanika od stejného výrobce. Naposledy jsem takhle měnil mechaniku u nějakého FSC.
Tj. zkusit najít na netu následovníka typu mechaniky, který máš v šachtě. Srovnat to na fotkách s mechanikou kterou máš v notebooku, (se standardním krytem)... no a pak už jen koupit a přendat krytky.
Z asi 5 případů, kty jsem měnil mechaniku jsem na problémy nenarazil ani jednou.
Pozor, nejen slot - jiné jsou u Thinkpadů i konektory! Je třeba originál. Na druhou stranu to moc nestojí a další tři roky vydrží.
Dík za potvrzení, v Czechcomputeru jsem koukal na Samsunga SN-S082H a vypadal být bez zubu. Předpokládám, že by šlo vyzkoušet na místě, zda bude pasovat, i viz diskuse na CzC.
Aleeee ... někdo tam píše, že místo MATSHITA DVD-RAM UJ-841S lze ten Samsung použít ... jsem něco přehlíd
Mechaniky jsou stejné. Ty jiné konektory se na mechaniku většinou šrobují ve formě držáčku/udělátka. Tj. vymění se lůžko, vymění se čelní kryt a mechanika se dá zasouvat v původním vzezření i původním pouzdru.
Doporučuji napřed starou mechaniku vyndat, rozmontovat a sronvat si samotné mechaniky.
>Mechaniky jsou stejné. Ty jiné konektory se na mechaniku většinou šrobují ve formě držáčku/udělátka. Tj. vymění se lůžko, vymění se čelní kryt a mechanika se dá zasouvat v původním vzezření i původním pouzdru.
Jo jo, tohle mi dva známí z oboru, co prodávají Thinkpady, tvrdili taky. Zakoupil jsem na jejich doporučení standardní mechaniku s úmyslem vyměnit ji v Thinkpadu R52. Mechanika do notebooku NEJDE dát - všechno pasuje, žádný držáček netřeba, ale ta mechanika má prostě jiný konektor, který nejde vyměnit (a vypadá podobně jako standardní konektor).To není můj vymysl, ale jejich - dodnes jednomu z nich leží ta mechanika někde v šuplíku. Stejně dopadl pokus o výměnu v T43, kde je nějaká ultratenká potvora. U T61 uz jsem to raději ani nezkoušel a zakoupil rovnou orginál, naštěstí zlevnily.
Jestli jste to někdy s Thinkpadem opravdu dělal a jde to, pak jsou ti technici idioti a mně by zajímaly detaily. Ale jestli ne, tak si to nejdřív někde vyzkoušejte a teprve pak sem znovu napište, že to jde...
Jo ještě jsem si vzpomněl, že jsme po tom nějak pátrali a údajně to kvůli těm konektorům nejde od řady 40 (nevím, jestli včetně). Něco na tom bude, protože tady žádné vyšší modely než třicítkové nejsou: http://www.thinkwiki.org/wiki/How_to_build_your_own_UltraBay_drive.
Ano bylo to u nějakého staršího typu. Mechanika tam měla převodník konektorů. Posledních pár let jsem IBM neviděl... možná proto, že je to Lenovo.
Jsem na tom podobne audio video CD/DVD nekupuju zapisovatelna media taky ne, vse davam na ext HDD.
Je to pohodlne jednoduche rychle. Cena za 1 GB ulozenych dat na HDD vychazi dnes na cca 3 Kc 1 TB ext HDD = cca 3000 Kc
Kolik tisic date za mechaniku do ntb ?......Ktera bude beztak jen combo.
Pokud vsak ntb nebootuje z USB ci LAN tak je CD/DVD mechanika jedina snadna cesta (hlavne u windows) jak na HDD dostat OS. V tomto pripade bych se priklonil k jejimu porizeni.
Mechaniky jsou slabým místem všude - dělá to kontrukce. Běžné stolní LG/Sony mi zdaleka nevydrží tolik, co mechaniky v thinkpadech. Výjimky jsou, ale je jich velmi, velmi málo.
Mám na firmě 2x Z60t, 2x mrtvá mechanika. +4x mrtvá baterka (ten čip v baterce, články jsou jako nové!) a jednou základní deska. Nový notebook už je HP. Ne že bych si myslel, že to bude nějaké zásaně lepší (v to pouze doufám), ale je potřeba výrobce takto osobně "vytrestat", jinak budou prodávat čím dál tím větší šmejdy.
Mám originálku v >5 let starém TP R40, je to nějaká Hitachi/LG GCC-4240N s datem 2003.11 na štítku a funguje bez problému, ale používám ji tak max. na instalaci systému a sem tam nějakej ten film. Dřív jsem ji chtěl vyměnit za dvd palírnu, ale teď to radši přesypu na externí disk a vypálím ve stolním pc nebo si připojím klasickou mechaniku přes usb převodník.
Vzhledem k tomu, ze to je Thinkpad, tak doporucim jine reseni - co takhle koupit si misto CD/DVD redukci na druhy disk? Osobne to takhle mam a naprosta spokojenost - disk je ve stroji 99% casu, zjistil jsem, ze CD/DVD potrebuju jednou za uherskej rok (a jak uz jste rikal, mate moznost to v tom pripade prohodit s manzelkou). Puvodne kdyz jsem to takhle kupoval, tak to bylo spis jako vyuziti zbyleho disku ze stareho notebooku a ted uz si bez toho skoro nedokazu notas predstavit (viz pravidlo "velkych batohu", "velkych sklepu" a "velkych disku" - cim vic volneho mista, tim vic se tam nacpe "nezbytnosti").
Osobne mám mechaniku len v docku a tú som menil za dvdrw paličku. Nešli zavierať dvierka, tak som to(plast na docku) trochu upravil pilníkom a teraz to funguje naparádu.
Je to drobet dýl zpátky, slyšel jsem, že čočky místo ze skla dělaj z plastů a to čistidlo jim nesvědčí. Jestli to je kec nevim. Takže jakékoliv úpravy nechávám na poslední chvíli. Mimo to skoro za babku jsem koupil dvdr+cdrw mechaniku "HL-DT-STCD-RW/DVD DRIVE GCC-4244N", všechny vypálená média (=náhodný vzorek 4 kousků) přečetla. Pro mne je podstatné moci tahat noťas s sebou a moci číst, zápis chvíli počká. Pokračování ... bude , ještě osonduju tu mechaniku z CZc.
Kupovat novou mechaniku pro Thinkpeda z tuzemského obchodu se vůbec nevyplatí, zde v ČR chcou za to šílené peníze. Na eBay lze pořídít novou zapečetěnou mechaniku za třetinu ceny, balení je úplně stejné s českým manuálem, protože se prodává po celém světě stejné balení. O ceně použitých nebo refurbished ani nemluvě. Záruku na nové bych neřešil, protože ikdyby se pokazila, tak lze koupit na eBay zase další novou a pořád to vyjde levněji ty dvě, než než jedna v ČR.
Děkuju všem diskutujícím za příspěvky. Snad tato diskuse posloužila nejen mně
Tiskni
Sdílej: