plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Dík za příspěvek, fakt je to s dosahem ovládání vysílačky asi bída.
SUčko má v manuálu ... Before flying your model, make sure there are no other pilots using the same frequency within 1.2 miles of your model if flying using a 72MHz radio system. ... pro inpiraci.
1, Urcite simulator. Samozrejme drviva vacsina simulatorov je pre MS, ale napr. HELI-X je v jave a teda aj pre Linux. K tomu ti uz staci hocijaky USB kluc pre komunikaciu z vysialackou.
2, Dobra RC suprava. Urcite v dnesnej dobe uz len 2,4GHz. Napr. super cena je na SPEKTRUM DX5. Na zaciatok z lietadlami staci, a uzivi sa aj neskor. Ak by si xel neskor aj vrtulnik tak minimalne DX6i.
3, Ak uvidis niekoho z RC lietadlom, otvor usta a popytaj sa na to, co ta zaujima. Vacsina modelarov su zhovorcivi ludia a velmi radi ti do zaciatku poradia. A v Prahe je ich urcite viac nez dost.
4, A nakoniec lietadlo. Z lietadlami nemam moc skusenosti, ale urcite nejaky normalny elektrolet, hornoplosnik z EPP. Sekundove lepidlo opravi strasne vela.
Tahle hračka, Aero jex, byl dárek. Jelikož se myšlenka ujala, pátram po něčim, co neni k smíchu, že to letí jen 15 vteřin.
K letadlu: něco pomalejšího stačí. To Waco vypadá pěkně zřetelně a nepřehlédnutelně. Předpokládal jsem, že dvouplošník by moh bejt obratnější.
Primárním cílem bylo rozvíjet malého a sám jsem se taky chyt.
Všim jsem si, že je to ve městě náročný v tom, že chybí 3D pohled, odhad třeba jak jsem daleko od toho stromu tamhle.
Jj, zrovna čtu o Spitu na RCmanii z HobbyCity.
To nejsou jen stromy, všude je nějakej kabel v parku. Vyhejbam se jednomu a dávam pozor, ať neletim k Botiči a jsem ve druhym stromu. Jen trochu přehánim.
pár odkazů:
www.heso-com.sk/modelarske_linky.htm
něco konkrétního (J-3 Cub a Fire Phoenix):
www.astramodel.cz/podrobnosti_prehled.php?kod=PKZ3900IM1
vasamodel.eu/default.php?detail=1&idprodukt=1172&db=1&idk=433.1272745318&idka=0&id=1018&ai=1014&lang=shop
Přeju správný výběr; letu zdar!
Za tip dík, s tim Piperem se asi shoduje víc lidí jako vybavení pro (skoro) začátečníky. Menší letadlo snad hůř snáší poryvy větru? A zase malá váha (těch 29g) si snad nic při pádu neudělá.
Nejdřív bude nějaká analýza, co za pásma (kanály) apod. vlastně chci, cena/výkon a použití co co znamená. Připadam si jako když nováček se v poradně zeptá na něco z linuxu, taky chce jen fungovat, já bych toho chtěl asi víc a nebude to zřejmě samo sebou, že to půjde.
Jak koukam, zásadní investice asi bude do vysílačky ... zřejmě na 2.4GHz je nejperspektivnější ... a asi nejdražší.
Že by prvotní nástřel - OPTIC 6 2.4GHz , přijímač OPTIMA 7, Tx aku (Mode 1) pro porovnávání a hledání?
O 700Kč víc ...
OPTIC 6 2.4GHz , 2x přijímač OPTIMA 7, Tx aku (Mode 1) a jsou tam dva. To bych moh možná teoreticky upgradovat i to Aero Jex nebo třeba to Waco
... kdyby na to přišlo.
Asi jsem matematik, stačí mi, že řešení existuje, do cca 3-4 měsíců se v tomhle realizuju, mam více jiných věcí rozdělaných.
Pro začátek pořídit radši větší letadlo. Nechá si toho víc líbit a není to jen hříčka větru. Samozřejmě se s tím nedá pak lítat ve Stromovce. Hornoplošník je lepší, dobrý je, když to má řízení směrovky, výškovky i křidýlek. Myslím, že ideální je nějaký Piper P4, Cessna 152 a tak. Pokud člověk netrvá úplně na tom, že to musí vypadat jako opravdické letadlo, doporučil bych třeba SkyLady II (ale má to rozpětí 1300mm a je to motorový větroň)
Rádio bych pořídil už s kmitočtem 2.4G. Odpadají problémy s rušením někomu cizímu nebo někoho cizího, prostě se přijímač a vysílač spolu spárují
Elektromotor asynchronní, k tomu baterky LiPol, ten výkon je až neuvěřitelný.
Na opravy těch polystyrenových strojů je asi nejlepší epoxid. Pozor na to, některé vteřiňáky polystyren leptají. Dobrá je taky lepící páska se skelným vláknem, je dobrý s ní olepit náběžné hrany křídel
Přeju hodně úspěchů
Ja jsem zacal litat nedavno ... hodne mi pomohl simulator crrcsim, a kabel z vysilace udelanej do microphone vstupu. (cena kabelu = 20kc, simulator zdarma) a naucis se na tom uplne nejvetsi zacatky, jak se k tomu vubec chovat. Letadlo jsem si poridil tohle: http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=8359 je super. (teda je fakt, ze ten setovej regl nestoji za moc). Obdoba nemeckeho easy stara, akorat levnejsi, a ma to i kridylka. Nejsou k tomu nahradni dily, ale vterinove lepidlo ti staci. budes to lepit po kazdym letu, resp. pristaniz ciny to chodi celkem rychle (cca behem 10ti dnu, nekdy driv) tak mas alespon cas si naucit na simulatoru. pocitej s tim, ze na vetsi letadlo budes potrebovat vic mista (zezavatku si nezalitas ani ve stromovce, chce to pole tak pul kilaku dlouhy, zadny stromy, a tak.) Letu zdar!
Tiskni
Sdílej: