V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Malá příprava na RC létání.
Na youtube jsem narazil video s SU-34, je to famózní, dost pěkný stroj. S malým zatim blbneme s typem Aero Jex, nějak nám nedělá radost, když jsem ho házel pod úhlem 45 stupňů, padalo k zemi celkem rychle, když ho se zapnutejma motorama hodim pod úhlem cca 15 stupňů, tak i letí, ale nestoupá.
S malym chodim na písek, když neni v okolí moc lidí a vítr, tak zkoušim, co se naučim. Pokud tvrdí na webu, že je dosah cca 200 stop, tak jsme možná na hranici, 60 metrů uletí a dost.
Takže přišel čas koukat po něčem lepšim, orientovat se. Turbína (nebo co to je, když jsou vrtule/lopatky uvntř) jsou příjemnější, nemá letadlo tolik čim zranit. A zase když jde kolem cizí pes, jen hluk ho může zaplašit. Holt plná Praha. Na Hobby-Lobby mne oslovil žlutej dvouplošník ... Waco Biplane RTF - nějaká recenze. Háčkem je, že nedodávají do ČR - teoreticky je už zajištěno přes jednu dobrou duši. Výhodou zjištěnou na tom Aero jexu je to, že je to nějaká tvrzená pěna a fakt dost snese.
V Čechách lidi podle všeho kupují u Pecky modeláře, snad pro naše kutily tam mají cíleně více polotovarů a ne sady? Že se musí to a ono dokoupit.
Přijde vám, že vybírám dobře?
Poznámka k provozu: se nezdá, kde všude jsou větve. Stejně tak i jak moc hraje roli vítr.
Doplnění ... RC-Doppeldecker in Formation, Waco Biplane, Waco movie (je tam vidět i pohled z letadla!), RC WACO YMF-5 date 03-07-07, Waco YMF-5.
Doplnění 2 ... Letecký výcvik, letecké školy, Průvodce leteckým výcvikem, pro toho, kdo nerad dělá chyby , Něco ke konstrukci letadel, nějaké perly, LAA ČR
Tiskni
Sdílej:
Dík za příspěvek, fakt je to s dosahem ovládání vysílačky asi bída.
SUčko má v manuálu ... Before flying your model, make sure there are no other pilots using the same frequency within 1.2 miles of your model if flying using a 72MHz radio system. ... pro inpiraci.
1, Urcite simulator. Samozrejme drviva vacsina simulatorov je pre MS, ale napr. HELI-X je v jave a teda aj pre Linux. K tomu ti uz staci hocijaky USB kluc pre komunikaciu z vysialackou.
2, Dobra RC suprava. Urcite v dnesnej dobe uz len 2,4GHz. Napr. super cena je na SPEKTRUM DX5. Na zaciatok z lietadlami staci, a uzivi sa aj neskor. Ak by si xel neskor aj vrtulnik tak minimalne DX6i.
3, Ak uvidis niekoho z RC lietadlom, otvor usta a popytaj sa na to, co ta zaujima. Vacsina modelarov su zhovorcivi ludia a velmi radi ti do zaciatku poradia. A v Prahe je ich urcite viac nez dost.
4, A nakoniec lietadlo. Z lietadlami nemam moc skusenosti, ale urcite nejaky normalny elektrolet, hornoplosnik z EPP. Sekundove lepidlo opravi strasne vela.
Tahle hračka, Aero jex, byl dárek. Jelikož se myšlenka ujala, pátram po něčim, co neni k smíchu, že to letí jen 15 vteřin.
K letadlu: něco pomalejšího stačí. To Waco vypadá pěkně zřetelně a nepřehlédnutelně. Předpokládal jsem, že dvouplošník by moh bejt obratnější.
Primárním cílem bylo rozvíjet malého a sám jsem se taky chyt.
Všim jsem si, že je to ve městě náročný v tom, že chybí 3D pohled, odhad třeba jak jsem daleko od toho stromu tamhle.
Jj, zrovna čtu o Spitu na RCmanii z HobbyCity.
To nejsou jen stromy, všude je nějakej kabel v parku. Vyhejbam se jednomu a dávam pozor, ať neletim k Botiči a jsem ve druhym stromu. Jen trochu přehánim.
pár odkazů:
www.heso-com.sk/modelarske_linky.htm
něco konkrétního (J-3 Cub a Fire Phoenix):
www.astramodel.cz/podrobnosti_prehled.php?kod=PKZ3900IM1
vasamodel.eu/default.php?detail=1&idprodukt=1172&db=1&idk=433.1272745318&idka=0&id=1018&ai=1014&lang=shop
Přeju správný výběr; letu zdar!
Za tip dík, s tim Piperem se asi shoduje víc lidí jako vybavení pro (skoro) začátečníky. Menší letadlo snad hůř snáší poryvy větru? A zase malá váha (těch 29g) si snad nic při pádu neudělá.
Nejdřív bude nějaká analýza, co za pásma (kanály) apod. vlastně chci, cena/výkon a použití co co znamená. Připadam si jako když nováček se v poradně zeptá na něco z linuxu, taky chce jen fungovat, já bych toho chtěl asi víc a nebude to zřejmě samo sebou, že to půjde.
Jak koukam, zásadní investice asi bude do vysílačky ... zřejmě na 2.4GHz je nejperspektivnější ... a asi nejdražší.
Že by prvotní nástřel - OPTIC 6 2.4GHz , přijímač OPTIMA 7, Tx aku (Mode 1) pro porovnávání a hledání?
O 700Kč víc ...
OPTIC 6 2.4GHz , 2x přijímač OPTIMA 7, Tx aku (Mode 1) a jsou tam dva. To bych moh možná teoreticky upgradovat i to Aero Jex nebo třeba to Waco
... kdyby na to přišlo.
Asi jsem matematik, stačí mi, že řešení existuje, do cca 3-4 měsíců se v tomhle realizuju, mam více jiných věcí rozdělaných.
Pro začátek pořídit radši větší letadlo. Nechá si toho víc líbit a není to jen hříčka větru. Samozřejmě se s tím nedá pak lítat ve Stromovce. Hornoplošník je lepší, dobrý je, když to má řízení směrovky, výškovky i křidýlek. Myslím, že ideální je nějaký Piper P4, Cessna 152 a tak. Pokud člověk netrvá úplně na tom, že to musí vypadat jako opravdické letadlo, doporučil bych třeba SkyLady II (ale má to rozpětí 1300mm a je to motorový větroň)
Rádio bych pořídil už s kmitočtem 2.4G. Odpadají problémy s rušením někomu cizímu nebo někoho cizího, prostě se přijímač a vysílač spolu spárují
Elektromotor asynchronní, k tomu baterky LiPol, ten výkon je až neuvěřitelný.
Na opravy těch polystyrenových strojů je asi nejlepší epoxid. Pozor na to, některé vteřiňáky polystyren leptají. Dobrá je taky lepící páska se skelným vláknem, je dobrý s ní olepit náběžné hrany křídel
Přeju hodně úspěchů
Ja jsem zacal litat nedavno ... hodne mi pomohl simulator crrcsim, a kabel z vysilace udelanej do microphone vstupu. (cena kabelu = 20kc, simulator zdarma) a naucis se na tom uplne nejvetsi zacatky, jak se k tomu vubec chovat. Letadlo jsem si poridil tohle: http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=8359 je super. (teda je fakt, ze ten setovej regl nestoji za moc). Obdoba nemeckeho easy stara, akorat levnejsi, a ma to i kridylka. Nejsou k tomu nahradni dily, ale vterinove lepidlo ti staci. budes to lepit po kazdym letu, resp. pristaniz ciny to chodi celkem rychle (cca behem 10ti dnu, nekdy driv) tak mas alespon cas si naucit na simulatoru. pocitej s tim, ze na vetsi letadlo budes potrebovat vic mista (zezavatku si nezalitas ani ve stromovce, chce to pole tak pul kilaku dlouhy, zadny stromy, a tak.) Letu zdar!