V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
V jistém ohledu chceme jít tam, kam se ještě nikdo nevydal. Nebo vydal a dopadlo to tak, že na to lidi zapomněli?
Má se jednat o velkou jednorázovou akci, na které budou jádrem ti, co se něčeho takového v drobet menším už účastnili. A když odpovim, že se to bude týkat velkých dětí, několikadenního putovního tábora, obrazně, tak to bude taky správná odpověď.
Ti z nás se zkušenostmi nám říkají, že až takhle se nevyplatí rozšiřovat záběr účastníků, že se nám nepodaří udržet vedení a řád.
U minulé akce nám pomohl web, maily, TeamSpeak, osobní setkání.
Nějaké úkolování taky vedeme, vyloženě pasivní není z organizátorů.
Dělení řízení do vertikály i horizontály máme.
Za tip na ManyMoon dík, proklepnu, jakož i za další příspěvky.
Mailová konference de facto maká.
Z jiné stránky: u wiki je největším plusem možná přehlednost a dostupnost všeho na jednom místě? A záporem to, že kvalita wiki vypovídá o člověku, kdo se o ní stará?
U skupinových hovorů chybí zápis, "log" z hovoru, nedá se v něm hledat, zážitek z komunikace je možná větší. Tož ogaři, zasejc jsme u toho, že moravštinu rád slyšim, i proto, že ji tak často neslyšim, však?
U osobního setkání neni prostor na operativní změny plánů, když nejsou připravené podklady, musí se dost improvizovat.
Mail je fajn, ale musí se čekat na odpověď a neni hned zpětná vazba o tom, jak bylo co podáno.
Ad wiki a důslednost, pokud je odpovědná osoba za ni a průběžná namátková kontrola, tak by se nemělo nic zvrhnout.
Zápisy se dělají, i proto, že nemají vždy všichni čas nebo možnost být k dispozici a u toho.
Porady jsou organizovány ve chvíli, kdy je co probrat.
Kdo chce, potlachá, až je probráno. Kdo musí, odchází a pověřená osoba dělá zápis.
Takhle to zatim šlape, hledam a sonduju po případném zlepšení.
Tolik zase jiných možností zase neni, salónky, u někoho v bytě ...
Děti už spí, když ještě drbem, obvykle se zažíná v 19h nebo pozdějš. Proto radši mimo domov.
Že lidé nesdílí stejné hodnoty, zvyky, zásady... ?
Otázkou je i to, kam ještě zavádět pravidla a co nechat na dohodě nějakých menších celků. Mám za to, že se snažíme udržovat kompetence v rozumných mezích, nesvazovat dění pravidly na všechno. Sám chápu odpovědnost nižšího řízení za své podřízené a naštěstí jsem nemusel něco souvisejícího řešit.
Zažil jsem jedinou situaci, kdy se někdo zachoval dětinsky, po upozornění se omluvil. Tak mam pocit, že se pohybuji mezi rozumnými a zralými lidmi.
Rozumim popsané situaci nevyjasněných očekávání a mylných předpokladů.
Ohledně pravidel mi přijde nejlepší nebát se mluvit a ozvat se, vyžadovat po ostatních, aby i nejmenší související blbosti vynesli ven a nenechávali je pro sebe.
Máme jasně stanovené odpovědnosti, přesto vítáme návrhy ke zlepšení, takže demokracie snad je.
No, je anarchie, demokracie a nějaká autokracie, snažim se požadovat po ostatních aby se ozvali, když mají něco, co by chtěli změnit. Ve smyslu "aspoň to vyslovit a probrat za to stojí". Pokud toho neni moc.
Pokud je to otázka k tématu, tak je u nás cílem, aby se mohl Autor nějak prezentovat, takže mám za to, že chce mít čím, chce vědět, zda vše šlape a zda se nedá ještě něco zlepšit.
S tím, že v tomto případě nejsem Autorem, jen takovým šťourou snažícím se přispět ke zdaru. Členům organizačního výboru jsem poslal link na zdejší diskusi, ať posoudí sami, zda a kde máme nebo můžeme co zlepšit.
U nás má hlavní slovo onen duchovní autor, ten, kdo se k takové roli přihlásí. Ten si určí tým a lidi v něm se snaží dodržovat autorovu vizi.
Cílem je akce delšího trvání, bude ji předcházet nějaké nacvičování. Lidí bude, jak to vidíme, od 100 výš, horním limitem je podle našich předpokladů a horoucích přání číslo "kolem 500". Počet organizátorů by měl být přiměřený, teoreticky to vidím na cca 20 (a víc?) lidí.
Očekáváme ne zrovna homogenní spektrum účastníků. Předpokládáme, že danou akci budou mnozí lidé brát hodně "na kost", už pro očekávaný a uvažovaný rozsah.
I kvůli použitým metodám sonduji, co kdo kdy použil a co se mu osvědčilo.
Nějaké krizové scénáře jsou v uvažování, víme o nich. I při přípravě se spousta věcí probere co do eventualit.
Zatim se hledá a formuje realizační tým, prozkoumávají se meze, ve kterých se budeme pohybovat a v nichž poté ještě dobereme nějaká přesnější ustanovení pravidel. Zjišťuje se schůdnost a realizovatelnost celého námětu. Podle všeho jsem já ten nejdrzejší nebo nejpodnikavější z lidí okolo Autora, přičemž jsem se k dané problematice dostal teprve nedávno a proto vzhledem k ní vystupuju tak trochu opatrně a uctivě.
Kdo má odpovědnost by měl mít aspoň díl moci. Souhlasí?
Tam nevidim osobní vazbu k oněm penězům. Někomu jsou bližší, stejně jako ve školce jsou učitelce děti blízké, ale rodičům jsou bližší.
Pokud mám reagovat, z mého pohledu je nejdůležitější, aby se lidi nebáli mluvit. A aby byla jasná přidělená odpovědnost a kompetence. Lze je v čase rotovat, střídat, ale musí být jasno. Stejně tak je dost dobré, když je přehledný a jasný stav, ať jsou ti, co rozhodují, v obraze.
Pokud je dlouhodobě neřešený problém, tak to v něčem být musí, viz zmiňovaný příklad, 30 lidí se nějak pohybuje ve vakuu a bez vztahu k okolí, chaoticky. Pokud dělaj něco zbytečnýho nebo něco nepříjemnýho, přijde mi rozumný, že se ozvou a něco s tim budou chtít dělat?
Nebo je to spíš tak, že jsou naučeni "přetrpět si svých x hodin a mít odpoledne klid"? Jde o to, že lidi takhle bez zájmu asi moc nepříspívaj společným cílům?
Nebát se mluvit chápu jako stav, kdy maj lidi zájem řešit svoje okolí, nejsou otráveni a snaží se to měnit k lepšímu.
V jistém počtu se nám už podobná akce povedla, dílem proto, že byli v akci staří mazáci a dílem díky improvizaci. Tak to teď vidim. Nerad bych stejné improvizování v ještě větším počtu absolvoval i na podzim 2011.
Jinak souhlasim s tim, že formální zařazení, nějaké dělení na logické celky, které spolupracují ve 2D řízení, toto urychlí a zjednoduší, včetně vyjasněných vazeb a kompetencí.
Dost lidí v naší skupině si myslí, že všichni musí rozhodovat o všem. Problém je v tom, že slovo 'všichni' v našem případě znamená více jak 30 lidí. To je dlouhodobě neudržitelný postup. Resp. ani ne tak neudržitelný, jako spíš neefektivní. Vzhledem k tomu, že tábor je dvoutýdenní, stihneme spoustu druhů činností. A ne každého zajímají všechny činnosti.Tohle je jedna z věcí, které jsem se naučil na skautském vůdcovském kurzu. Postavili nás pětadvacet (podobný věk, všichni zhruba stejné vzdělání v oblasti, každý z jiného konce republiky) před úkol vymyslet a zorganizovat tři dny programu pro neorganizovanou mládež. Po asi třech hodinách diskutování jsme pochopili, že bez nějakého víceúrovňového řízení to nepůjde. A tak je to každý rok (pokaždé s jinými lidmi)
Byli jsme na dalším kole plánování. Na mou námitku, že nechci sedět 3 hoďky v hospodě, mi bylo odpovězeno, že v Čechách to jinak nejde. Domlouvat se mailama nebo audio konferencí neni tak efektivní.
Snad se dožiju dne, kdy taky budu pořádat vlastní Akci. Tak zjistim, jak je to těžké organizovat všechny přípravy. Koncem dubna chceme mít hotové hrubé plány a jít s nima ven.
V rámci příprav rozhodnuto otestovat uvažované postupy při takové malé generálce, tj. v akci Libye-podzim 1942.
Tiskni
Sdílej: