Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Zatim mam Eseta, 3 licence na wokna a 3 na mobily a v principu spokojenost ..Co způsobuje tu spokojenost? Nepoužívám antivir ani na 7 ani na Linuxu, proto mě to zajímá.
Do produkce s aktualizacemi doporučuji trpělivost a pytlík bonbónů.A pokud nemáte dost paměti (4GB u 32bit, 8GB u 64bit), tak raději prvotní obří várku aktualizací po instalaci rozdělte na několik menších dávek, je to často rychlejší rychlejší než vše najednou - zaprvé mohutně swapující Windows Update běží o dost pomaleji, zadtruhé není nutné znova stahovat a instalovat nepovedené aktualizace (co se nepovedou, protože dojde paměť). Mimo toho, stejně není možné nainstalovat včechno najednou v jednom vrzu (jako jsme zvyklí balíčkovacích systémů), část aktualizací nejspíš aktualizuje i samotný aktualizátor
pokud to nikdy nepripojis na zadnou sit proc ne ale jinak za tuhle radu rovnou posilat za mrize
Smaže mimo jiný starý instalačky a zálohy updatů a tim se na dlouho provozovanym systému může uvolnit pěknejch pár giga (na bráchovo booku kolem 4 giga).No takže už žádná možnost budoucí odinstalace problémové aktualizace, tohle je dobré jen po provedení zálohy OS. ǔplně nejhorší je funkce 1click a dodaný adware taky není k zahození.
vetsina trpi timto https://en.wikipedia.org/wiki/Dunning%E2%80%93Kruger_effect
Je zvláštní, že jsem na žádném počítači ještě neviděl problém, pokud byly vypnuty automatické aktualizace, zato jsem viděl mnoho počítačů s Windos, které se staly nepoužitelnými nebo nabořenými vinou automatické aktualizace.
Teď si myslím, že fakt říkaš hovadiny. I kdyby to nebyla jenom selektivní paměť a bias, byla by to furt jen tvoje anekdotická zkušenost.
Já jsem například zase ještě nikdy neviděl tu mýtickou aktualizaci, co všem ostatním prejže ty systémy rozbíjí. A taky to tady neplácám jako obecnej fakt.
ok, to samé ale můžeš i na Win, navíc většina antivirů už to dělá i za tebe.Paradoxně se může stát, že škodlivý kód spustí antivirus a zaviruje tak počítač.
nikde se nevyplati podcenovat aktualizace
mount / -o remount
se volalo mount / -o remount,ro
, dikycemuz se nedal korektne pripojit svazek s rootem. jedine stesti, ze jsem ten den nemel nic akutniho na praci...
Na debianu mam aspon k dispozici ditribucni repozitare, na windows nic takoveho neni (resp. o tom nevim) takze ta sance ze uzivatel stahne neco pochybneho je podle me vetsi.Přesně tak, na Linuxu jste zvyklí udělat něco ve stylu
apt-get instal <aplikace>
a nic neřešit, případy typu spustiteklný instalátor (komeršní sw) nebo zdrojáky (opensource sw) jsou spíš vyjímka a většinou jsou bez větších problémů přístupné na webu výrobce/autora nebo portálech jako Github nebo SourceForge.
Naprotitomu software pro Windows téměř nikdy není v instalačním balíčku (i když Windows samotné to podporují), což by teoreticky zas tak moc nevadilo, horší je to, že pokud sofware nemá vlastní stránky, tak je hledání instalátoru, eufemisticky řečeno, poněkud dobrodružné - stránky většinou obsahují spousty reklam, nefungují bez povoleného Javascriptu, je na nich často CAPTCHA a velmi často je samotný odkaz či stahovací tlačíko zamaskované ve spoustě jiných tlačítek, přes které si stáhnete a naistalujete něco úplně jinho, co vlastně vůbec nechcete. Slyšel jsem o poněkud nezkušeném uživateli, který si naistaloval dvě lišty, falešný antivir a "zrychlovač systému", než pochopil, na jaké tlačítko má vlastně kliknou A pokud ty vase neaktualizovane pracovni pocitace nemate uplne izolovane od pc pripojene k internet, tak jejich bezpecnost je horsi, nez bezpecnost aktualizovaneho pc pripojeneho k internetu (v drtive vetsine pripadu).
Co to je „free Java“? OpenJDK pro Windows? Proč nepoužíváš Debian? Tam si to nainstaluješ jako standardní balíček a aktualizuje se to taky přes apt.
Podobné náhražky balíčkovacího systému má Mac OS… Ono se to pak projeví, když je nějaký průšvih – třeba zjistíš (nebo v horším případě nezjistíš), že máš v systému 3× Bash, ale aktualizoval se jen jeden a ty zbylé jsou děravé.
Tiskni
Sdílej: