Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Zatim mam Eseta, 3 licence na wokna a 3 na mobily a v principu spokojenost ..Co způsobuje tu spokojenost? Nepoužívám antivir ani na 7 ani na Linuxu, proto mě to zajímá.
Do produkce s aktualizacemi doporučuji trpělivost a pytlík bonbónů.A pokud nemáte dost paměti (4GB u 32bit, 8GB u 64bit), tak raději prvotní obří várku aktualizací po instalaci rozdělte na několik menších dávek, je to často rychlejší rychlejší než vše najednou - zaprvé mohutně swapující Windows Update běží o dost pomaleji, zadtruhé není nutné znova stahovat a instalovat nepovedené aktualizace (co se nepovedou, protože dojde paměť). Mimo toho, stejně není možné nainstalovat včechno najednou v jednom vrzu (jako jsme zvyklí balíčkovacích systémů), část aktualizací nejspíš aktualizuje i samotný aktualizátor
pokud to nikdy nepripojis na zadnou sit proc ne ale jinak za tuhle radu rovnou posilat za mrize
Smaže mimo jiný starý instalačky a zálohy updatů a tim se na dlouho provozovanym systému může uvolnit pěknejch pár giga (na bráchovo booku kolem 4 giga).No takže už žádná možnost budoucí odinstalace problémové aktualizace, tohle je dobré jen po provedení zálohy OS. ǔplně nejhorší je funkce 1click a dodaný adware taky není k zahození.
vetsina trpi timto https://en.wikipedia.org/wiki/Dunning%E2%80%93Kruger_effect
Je zvláštní, že jsem na žádném počítači ještě neviděl problém, pokud byly vypnuty automatické aktualizace, zato jsem viděl mnoho počítačů s Windos, které se staly nepoužitelnými nebo nabořenými vinou automatické aktualizace.
Teď si myslím, že fakt říkaš hovadiny. I kdyby to nebyla jenom selektivní paměť a bias, byla by to furt jen tvoje anekdotická zkušenost.
Já jsem například zase ještě nikdy neviděl tu mýtickou aktualizaci, co všem ostatním prejže ty systémy rozbíjí. A taky to tady neplácám jako obecnej fakt.
ok, to samé ale můžeš i na Win, navíc většina antivirů už to dělá i za tebe.Paradoxně se může stát, že škodlivý kód spustí antivirus a zaviruje tak počítač.
nikde se nevyplati podcenovat aktualizace
mount / -o remount
se volalo mount / -o remount,ro
, dikycemuz se nedal korektne pripojit svazek s rootem. jedine stesti, ze jsem ten den nemel nic akutniho na praci...
Na debianu mam aspon k dispozici ditribucni repozitare, na windows nic takoveho neni (resp. o tom nevim) takze ta sance ze uzivatel stahne neco pochybneho je podle me vetsi.Přesně tak, na Linuxu jste zvyklí udělat něco ve stylu
apt-get instal <aplikace>
a nic neřešit, případy typu spustiteklný instalátor (komeršní sw) nebo zdrojáky (opensource sw) jsou spíš vyjímka a většinou jsou bez větších problémů přístupné na webu výrobce/autora nebo portálech jako Github nebo SourceForge.
Naprotitomu software pro Windows téměř nikdy není v instalačním balíčku (i když Windows samotné to podporují), což by teoreticky zas tak moc nevadilo, horší je to, že pokud sofware nemá vlastní stránky, tak je hledání instalátoru, eufemisticky řečeno, poněkud dobrodružné - stránky většinou obsahují spousty reklam, nefungují bez povoleného Javascriptu, je na nich často CAPTCHA a velmi často je samotný odkaz či stahovací tlačíko zamaskované ve spoustě jiných tlačítek, přes které si stáhnete a naistalujete něco úplně jinho, co vlastně vůbec nechcete. Slyšel jsem o poněkud nezkušeném uživateli, který si naistaloval dvě lišty, falešný antivir a "zrychlovač systému", než pochopil, na jaké tlačítko má vlastně kliknou A pokud ty vase neaktualizovane pracovni pocitace nemate uplne izolovane od pc pripojene k internet, tak jejich bezpecnost je horsi, nez bezpecnost aktualizovaneho pc pripojeneho k internetu (v drtive vetsine pripadu).
Co to je „free Java“? OpenJDK pro Windows? Proč nepoužíváš Debian? Tam si to nainstaluješ jako standardní balíček a aktualizuje se to taky přes apt.
Podobné náhražky balíčkovacího systému má Mac OS… Ono se to pak projeví, když je nějaký průšvih – třeba zjistíš (nebo v horším případě nezjistíš), že máš v systému 3× Bash, ale aktualizoval se jen jeden a ty zbylé jsou děravé.
Tiskni
Sdílej: