Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Máte tip na to, jak s timhle přežít a nenasdílet nedobrovolně vše, co máte u sebe? Nebo třeba seznam "ošklivejch" aktualizací, který stojí za to nemít?
Pokud budu mít co, dopíšu sem.
Tiskni
Sdílej:
Zatim mam Eseta, 3 licence na wokna a 3 na mobily a v principu spokojenost ..Co způsobuje tu spokojenost? Nepoužívám antivir ani na 7 ani na Linuxu, proto mě to zajímá.
Do produkce s aktualizacemi doporučuji trpělivost a pytlík bonbónů.A pokud nemáte dost paměti (4GB u 32bit, 8GB u 64bit), tak raději prvotní obří várku aktualizací po instalaci rozdělte na několik menších dávek, je to často rychlejší rychlejší než vše najednou - zaprvé mohutně swapující Windows Update běží o dost pomaleji, zadtruhé není nutné znova stahovat a instalovat nepovedené aktualizace (co se nepovedou, protože dojde paměť). Mimo toho, stejně není možné nainstalovat včechno najednou v jednom vrzu (jako jsme zvyklí balíčkovacích systémů), část aktualizací nejspíš aktualizuje i samotný aktualizátor
pokud to nikdy nepripojis na zadnou sit proc ne ale jinak za tuhle radu rovnou posilat za mrize
Smaže mimo jiný starý instalačky a zálohy updatů a tim se na dlouho provozovanym systému může uvolnit pěknejch pár giga (na bráchovo booku kolem 4 giga).No takže už žádná možnost budoucí odinstalace problémové aktualizace, tohle je dobré jen po provedení zálohy OS. ǔplně nejhorší je funkce 1click a dodaný adware taky není k zahození.
vetsina trpi timto https://en.wikipedia.org/wiki/Dunning%E2%80%93Kruger_effect
Je zvláštní, že jsem na žádném počítači ještě neviděl problém, pokud byly vypnuty automatické aktualizace, zato jsem viděl mnoho počítačů s Windos, které se staly nepoužitelnými nebo nabořenými vinou automatické aktualizace.
Teď si myslím, že fakt říkaš hovadiny. I kdyby to nebyla jenom selektivní paměť a bias, byla by to furt jen tvoje anekdotická zkušenost.
Já jsem například zase ještě nikdy neviděl tu mýtickou aktualizaci, co všem ostatním prejže ty systémy rozbíjí. A taky to tady neplácám jako obecnej fakt.
ok, to samé ale můžeš i na Win, navíc většina antivirů už to dělá i za tebe.Paradoxně se může stát, že škodlivý kód spustí antivirus a zaviruje tak počítač.
nikde se nevyplati podcenovat aktualizace
mount / -o remount
se volalo mount / -o remount,ro
, dikycemuz se nedal korektne pripojit svazek s rootem. jedine stesti, ze jsem ten den nemel nic akutniho na praci...
Na debianu mam aspon k dispozici ditribucni repozitare, na windows nic takoveho neni (resp. o tom nevim) takze ta sance ze uzivatel stahne neco pochybneho je podle me vetsi.Přesně tak, na Linuxu jste zvyklí udělat něco ve stylu
apt-get instal <aplikace>
a nic neřešit, případy typu spustiteklný instalátor (komeršní sw) nebo zdrojáky (opensource sw) jsou spíš vyjímka a většinou jsou bez větších problémů přístupné na webu výrobce/autora nebo portálech jako Github nebo SourceForge.
Naprotitomu software pro Windows téměř nikdy není v instalačním balíčku (i když Windows samotné to podporují), což by teoreticky zas tak moc nevadilo, horší je to, že pokud sofware nemá vlastní stránky, tak je hledání instalátoru, eufemisticky řečeno, poněkud dobrodružné - stránky většinou obsahují spousty reklam, nefungují bez povoleného Javascriptu, je na nich často CAPTCHA a velmi často je samotný odkaz či stahovací tlačíko zamaskované ve spoustě jiných tlačítek, přes které si stáhnete a naistalujete něco úplně jinho, co vlastně vůbec nechcete. Slyšel jsem o poněkud nezkušeném uživateli, který si naistaloval dvě lišty, falešný antivir a "zrychlovač systému", než pochopil, na jaké tlačítko má vlastně kliknou A pokud ty vase neaktualizovane pracovni pocitace nemate uplne izolovane od pc pripojene k internet, tak jejich bezpecnost je horsi, nez bezpecnost aktualizovaneho pc pripojeneho k internetu (v drtive vetsine pripadu).
Co to je „free Java“? OpenJDK pro Windows? Proč nepoužíváš Debian? Tam si to nainstaluješ jako standardní balíček a aktualizuje se to taky přes apt.
Podobné náhražky balíčkovacího systému má Mac OS… Ono se to pak projeví, když je nějaký průšvih – třeba zjistíš (nebo v horším případě nezjistíš), že máš v systému 3× Bash, ale aktualizoval se jen jeden a ty zbylé jsou děravé.