Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Onehdy to padlo na Tohle je náš svět, v originále Captain Fantastic. Fascinovalo mne, kolik toho při porovnání s naší realitou znají či "mají načtené". Stejně tak kolik balastu musí člověk v našem světě projít, aby se prokousal ke kvalitní informaci. Taky vnímam skoro ze všech stran, na co že jsou děti ještě mladé a malé. Tohle ještě budu zapracovávat ...
Každopádně už jsem chtěl po synovi, aby mi napsal, co se mu nejvíc líbí na Listině základních práv a svobod.
Ohledně motivace a přístupu k řešení životních situací mne trknul Elon Musk ve videu Elon Musk Incredible Speech - Motivational video By MulliganBrothers ... "život není jen o řešení problémů, musí zde být i věci, které vás inspirují a udivují, abyste byli rádi, že žijete."
Držím jim palce.
Do třetice ještě jedna drobnost ...
Co to jde chodíme na Deskohraní. V Tyršově domě si můžete půjčit deskové/karetní hry, vyřádit se a nakonec si je třeba i odnést. Ano máme doma už 4x Timeline a pátý bude asi nejpozděj k Vánocům. Z minulých let známe Zvířata, jsou celkem propracovaná a nápaditá. Na posledním deskohraní jsem objevil Vesmír a přijde mi jako katastrofa, na cca 20% herní kvality Zvířat. Princip her typu Mysli a spojuj je v propojování podobných "objektů". Ve Vesmíru jsou významově stejné objekty pod různými čísly a navíc je tam méně vyznamů jednotlivých prvků na rozdíl od Zvířat, takže celé je to ... naprd ...
Ptal jsem se Albi, zda to takhle myslelil vážně ...
pod dojmem pozitivní zkušenosti se hrou Zvířata jsme zakoupili také hru Vesmír - mysli a spojuj.a dostal jsem v principu potěšující odpověď ...
Bohužel jsme objevili opakované použití stejných symbolů, objektů, pod různými čísli. Např. Slunce má číslo 1, 11 a 41, Měsíc planety Země 21, 22, 27 a 28, kometa, asteroid i Polárka jsou opět pokaždé pod dvěma různými čísly.
Nechává to na nás dojem, že je to značně odfláklé, nepromyšlené, herně "ploché", nelze tolik kombinovat jako ve Zvířatech - kde například mají jednotlivé obrázky různé zařazení (studenokrevnost, žravost, létavost apod.).
Skutečně jsme si koupili to, co jste vymysleli? Nebude vám tedy vadit, když tento svůj pocit zveřejníme?
mrzí mě, že Vás hra zklamala, bohužel u vesmírných těles nemohou být kategorie tolik variabilní jako u zvířat. I vzhledem k doporučenému věku a obtížnosti nelze zvolit tolik různých objektů na kartách jako u zvířat, ve kterých se děti lépe orientují a dělení je u nich širší.Přijde mi, že zase vidím něco jako "na to jsou děti moc malé, aby to pochopily, nebudeme je zatěžovat složitostí (života)". A líbí se mi ona výzva, abych se připojil k lepší kvalitě oné hry. Na druhou stranu to asi bude dělat paseku, když nový dotisk bude jiný.
Ještě k Vaší poznámce podotýkám, že řada her Mysli a spojuj! je pod licencí zahraničního dodavatele s podmíněným dodržením podoby a principu hry.
Samozřejmě pokud máte nějaké nápady na další objekty na karty, či jiné vylepšení, budeme rádi za odezvu, kterou můžeme při dalším dotisku projednat a výrobcem.
Váš osobní názor respektujeme a pokud máte potřebu ho zveřejnit, tomu lze těžko bránit.
[Interplanetary Transport System] bude opravdovým zlomem. Falcon 9 je spíše evolučním krokem – znovupoužitelná raketa, která sníží cenu dopravy nákladu do vesmíru třeba na desetinu oproti ULA nebo Rusům nebo Číně. Ale my chceme dosáhnout stonásobného snížení ceny. A to je cílem marsovské rakety. Ta bude revoluční.
Jakmile ji uvedeme do provozu, všechny ostatní rakety budou zastaralé (smích). […] Opravdu jsme změnili celé odvětví a konkurence to začíná pociťovat. Je docela zábavné to sledovat. […] Když jsme vyrobili Falcon 1, říkali, že nikdy nevyrobíme raketu kategorie EELV. Tak jsme vyrobili Falcon 9 a začali s ním létat. Pak říkali, že se nám nikdy nepodaří raketu znovu použít, nebo že nedoletíme k ISS. Člověk je časem přestane poslouchat. […] Ostatní velcí konkurenti se nám vysmívali. Nejdříve nás ignorovali, pak proti nám bojovali a pak zjistili, že ve férovém souboji nemají šanci vyhrát, protože jsme byli úspěšní a byli jsme dvakrát, třikrát nebo i pětkrát levnější než oni. Takže to nebyl vyrovnaný souboj. A tak se nás snažili zničit politickou cestou nebo dalšími způsoby. A pak si postupně uvědomili, že musejí dělat to, co děláme my.
Takže začali oznamovat, že vyvinou znovupoužitelné rakety – budou zachraňovat motory nebo celé stupně – nebo že jejich rakety aspoň zlevní, aby byli konkurenceschopní. Kdyby nebylo tlaku ze strany SpaceX, tak ULA by v životě neuvažovala o nákupu motorů od Blue Originu. Stejně tak by Francouzi takhle rychle nenahrazovali Ariane 5 novou Ariane 6. Opravdu měníme svět. Rusové tvrdí, že pracují na raketě, která bude konkurovat SpaceX, což mi přijde vtipné (smích), protože na Angaře pracují už 22 let a letěla jednou. A najednou mají přijít s levnou variantou.
Tiskni
Sdílej: