Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Od toho je měnič v kufru :-)
Nicméně v jednom autorádiu mám CD i kazeťák a v druhém mám CD, MP3, USB, Bluetooth, takže tam jde připojit i mobil, hrát hudbu z něj a ovládat to na něm nebo tam strčit jedno CD se spoustou MP3.
Nevím, kudy jezdíš nebo jaké máš autorádio, ale mně CD vlivem běžných otřesů nevynechává. Ta flashka jde do USB konektoru v rádiu připojit, akorát s ovládáním je to horší – to už se to líp ovládá z mobilu připojeného přes BT (když chceš vybrat jedno album nebo skladbu z velkého archívu). Já proti těm novějším technologiím nic nemám, taky je používám – jen mi nepřijde nic až tak špatného/zvláštního na tom, když autorádio má mj. i šachtu na CD.
vlivem "Běžných" asi ne, ale čas od času je "neběžný"
To by musel být nějaký hodně drsný off-road – a v tu chvíli mám jiné starosti, než jestli mi hraje hudba.
oplatky a trojhránky by nemusely přežít cestuDají se koupit i v plechové dárkové dóze, což cestu přežije v pohodě a je jako dárek je to stylovější.
Docela zajímavé je, jak novější technologie umírají rychleji.
Vinyly se používají dodnes a zjevně se ještě dlouho používat budou. CD se taky ještě docela drží a nějaká ta věž nebo autorádio jsou v domácnostech pořád běžná věc. Oproti tomu DVD přehrávač jsem neměl a DVD jsem přehrával jen z počítače (nebo spíš ripnul na HDD a přehrával odtamtud) a Blu-ray přehrávač jsem si nekoupil už ani jako mechaniku do počítače.
Nadšenci pak dodnes používají i LaserDisky. Někdy bych si rád zkusil nahrávání na magnetický drát, případně děrné štítky by taky nebyly marné (zařízení pro digitální zápis a čtení se dá sestrojit ze základních součástek).
To by se asi musel konat u někoho ve studiu, aby to mělo nějaký smysl.
Možná patřím spíš k těm „hluchým“, ale pro mne byl největší rozdíl, když jsem si koupil dobrá sluchátka a dobré reproduktory resp. monitory. A pak v tom, jak byla nahrávka pořízena a zpracovávána před tím (!), než došlo ke konverzi do nějakého výstupního formátu. Zvuková karta a formát resp. jeho parametry taky hrají roli, ale pro mne už ne tak zásadní, jako ty dva jmenované faktory.
ale pro mne byl největší rozdíl, když jsem si koupil dobrá sluchátka a dobré reproduktory resp. monitory+1
Zvuková karta a formát resp. jeho parametry taky hrají roli, ale pro mne už ne tak zásadní, jako ty dva jmenované faktory.Tak ono to jde postupně. Když jsem si koupil první lepší sluchátka, tak mp3 včetně 320kpbs, musely jít pryč. Potom jsem si koupil ještě lepší sluchátka a museli jít pryč veškeré nahrávky nahrané (resp. masterované) s nižší dynamikou. Potom jsem si pořídil ještě lepší a tam už je rozdíl mezi zvukovkami. Ale pozor, já netvrdím, že poznám rozdíl mezi Rolandem a Audioqest. To ne. Co je pro mě podstatné je to, zda slyším tu komponentu. Dobré reproduktory se poznají tak, že nepoznáte, kde jsou. Když je někdo zakryje tkaninou a pustí stereo nahrávku, nemělo by být možné podle zvuku určit polohu reproduktorů (naopak byste měli určit polohu nástrojů). Pokud to možné je, znamená to, že jsou obě repra rozdílná a nehrají stejně. Totéž lze říct u sluchátek. U sluchátek otevřené konstrukce se mi několikrát stane, že je sejmu z hlavy, aby se přesvědčil, ze mi nehrají bedny. Nehrají. Ale ta sluchátka neslyším, podle zvuku nejde vůbec určit, zda hrají bedny nebo sluchátka. Stejně tak zesilovač. Za ty roky jsem se naučil slyšet zesilovač a vím, co do zvuku přidává on a co tam bez něj není (netvrdím, že mi to vadí). U té zvukovky je to totéž. Poznám rozdíl mezi realtekem a čímkoliv lepším. A podle mě je to spíš věcí ovladačů, protože u integrovaného realteku se mi nikdy nepodařilo dosáhnout stejného zvuku mezi linuxem a widlema a dokonce je rozdíl mezi oficiálním realtek ovladačem a microsoftím.
+1 Smysl by mělo vzít ten nejkvalitnější FLAC, dobře si ho naposlouchat, a pak zkonvertovat do různých MP3 a CD kvalit a s těmi to porovnávat a hledat, co v nich chybí nebo přebývá.
Změna „kontejneru“ ne, ale snížení vzorkovací frekvence a bitů ztrátové je. Audio CD má 16 bitů stereo a 44 100 Hz, zatímco ten původní FLAC mohl být výrazně kvalitnější.
Co který člověk ještě pozná nebo nepozná, to je na jinou diskusi… Nicméně lidi se ti tu snaží vysvětlit, že převod z jednoho bezztrátového formátu do jiného bezztrátového (nebo toho samého s jinými parametry) nemusí být bezztrátový.
Je pořád řeč o FLAC a (S)ACD? O běžném poslechu přes sluchátka?O tom ale nebyla řeč nikdy. Sem se snažíš tuto debatu unést od chvíle, kdy jsi tohle vlákno pojmenovat "audiofools". Tohle vlákno začalo:
Přece si ale nebudu konvertovat highres flacy do CD formátu, zvlášť když sám nejsem zvukař - zprznil bych to asi taky.A ano, konverzí 24b do 16b se skutečně o nějaká data přijde a tedy se nejedná o konverzi bezztrátovou. Stejně jako konverzí 192kHz do 44.1 atd. To je snad jasné každému.
tak bych měl ztratit jako co?Informaci, která v tom signálu byla obsažena. To, že ty se rozhodneš ji nevyužít neznamená, že tam není a že nebyla konverzí ztracena.
jsou pro naprostou většinu populace transparentníTo je argument úplně k ničemu. Každý expert ve svém oboru používá něco, co je totálně vzdálené nějakému průměru. Někdo, kdo profesionálně vrtá tisíce děr měsíčně, si koupí úplně jinou vrtačku, než stačí většině populace. Každý obor má v tomto své lokální maximum a co stačí "většině populace" to vůbec nemusí dostačovat pro ten daný obor a někdy je to teda spíše zcela nepoužitelné. Takže argumentovat "většina lidí něco" je argumentační krok stranou. Nemáme validní argumenty, použijeme průměry.
Problém konverze mezi FLAC a ACD je někde na té úrovni – vlastně dobře, že jsem to zmínil, protože zdalipak takové rozlišení používá i „Petrův“ DAC?Pokud takové rozlišení nemá jeho současný DAC, může jej mít jeho budoucí. Proto není vhodné zbytečně konvertovat data na potenciálně horší formát. Když to nevyužije teď, třeba za pár let ano.
koneckonců 192kbps MP3 (vyrobené po roce ~2011 LAME s rozumnými parametry) jsou pro naprostou většinu populace transparentní.Mohu potvrdit. Když jsme před pár lety rozšiřovali naše portfolio o audio, řešili jsme problém s disky - soubory zabíraly příliš mnoho místa. A nakonec jsme dospěli k překvapivě jednoduchému řešení: nabízíme ty samé soubory (takže na disku jsou jen jednou) a to jednou jako MP3 a jednou jako FLAC za příplatek. Vtip je v tom, že programy a přehrávače to přehrají úplně stejně - neřeší příponu. A nikdo ze zákazníků si dosud nestěžoval.
48kHz vzorkovací frekvence zvládne sinusovku do 16kHz (jsou potřeba 3 body na periodu, aby byla sinusovka určena jednoznačně, případně dva a počátek)Cože?
Také je potřeba si uvědomit, že ty tři body platí jen pro harmonické signály, což obecný zvuk až tak úplně není.Jako že když ze zvukové nahrávky spočítám FFT (rozklad na harmonické signály) a pak z toho IFFT, tak nedostanu totéž?
Uvažujme harmonický signál o frekvenci f vzorkovaný na 2f2f+epsilon
Jak by musel vypadat filtr na výstupu DAC, aby výsledkem byl perfektní harmonický spektrálně čistý signál i na frekvencích blízkých Shanonnově limitu? Lze to částečně obejít SW interpolací na vyšší sampling rate a rychlejším DAC. Dělám někde chybu? Možná to má co dělat i s tím, že Nyquist-Shanon a FFT/IFFT jsou perfektně platné pro periodické signály, ale zvukový signál často periodický vůbec není.Ano, to jsou validní připomínky, proto se radši sampluje na 48000 Hz, i když by teoreticky stačilo míň. Případně se navzorkuje na mnohem vyšší frekvenci a pak se to filtruje digitálně, kde se ostré filtry dělají líp. Mimochodem u toho mě napadá, že delší FIR filtr by zase mohl mít problém v tom že způsobuje pre-echo. Hmm.
Ano, to jsou validní připomínky, proto se radši sampluje na 48000 HzAno, toto je krásná ukázka odpovědného návrhu. CDDA má 44.1kHz nikoliv proto, že to někdo dokonale vyzkoumal, ale především proto, že mohli použít již existující technologii a pásky určené pro video. Takže první digitální nahrávky se nahrávaly na NTSC videomagnetofon, který mohl převodem do videosignálu ukládat 44100 samplů/s. Tolik k vývoji dokonalého audio formátu
No a já si koupil slušná sluchátka rovnou.A jak jsi je poznal? Když bych měl uvést svoji cestu, tak krom nějakých dřívějších (které mě ale nasměrovaly také), první vážně míněná sluchátka byla kdysi (cca 2003) Koss UR-40 a potom (2008) BeyerDynamic DT 990 Pro. Ty považuju za sluchátka první volby, pokud máte rádi beyerdynamic. Jako druhá sluchátka a záměrně uzavřené konstrukce mám BeyerDynamic T70 (2014). Chtěl jsem DT 770, ale nějak tehdy nebyly, tak jsem šel o třídu výš. Nevím, jak se bez té cesty (která byla samozřejmě klikatější, člověk pokaždé poryl svoji audiotéku a hledal jiné zdroje, jiné remastery apod.) dostat do cíle. Kdybych přišel do obchodu a vzal bych si Sennheiser HD 800 (a ta možnost tady byla), tak bych asi nebyl tak spokojený jako dneska. Sennheiser mi prostě nesedí. (Měl jsem Beyerdynamic in ear byron sluchátka k mobilu, ale nějak jsem je ztratil a potom jsem si narychlo koupil sennheisery ve stejné třídě a ne, nevyhovuje mi to.) Podle mě není reálné si hned na poprvé vybrat slušná sluchátka, nebo člověk musí mít fakt štěstí.
Jako druhá sluchátka a záměrně uzavřené konstrukce mám BeyerDynamic T70 (2014).
BTW: porovnával jsi na vlastní uši T70 a T70p? Jaké rozdíly jsi v tom slyšel?
a slabé basyMožná trochu ano. Ale toho jsem si všiml už v minulosti při přechodu na beyerdynamic. Jednak je to dáno tím, že jsem měl dlouho teslácké bedny, které nic jiného než basy neuměly a taky ty kossy (tam je to už naprostý extrém). Ale neoznačil bych to slovem slabé. U skladeb, které mají cut of příliš vysoko se skutečně basy zdají jako slabé, ale ve skutečnosti mi to připadá přesné. Prostě to nehraje něco co tam není. U ostatních skladeb těm basům nemůžu nic vytknout. Zrovna poslouchám slušně sejmutou skladu s pizzicatem na kontrabas a na nedostatek basů si nelze stěžovat.
Zvlášť sykavky jsou pak u spousty skladeb utrpení poslouchat.Ne, nic takového. Schválně jsem si teď pustil skladbu s velmi výraznými sykavkami a ne, není to o nic výraznější, než u jiných sluchátek. Ani při dosavadním poslechu jsem si ničeho takového nevšiml a to jsem na to velmi citlivý.
I když spoustu nahrávek bych musel vyřadit, protože je v nich slyšet každá chyba (ala loudness war, zkreslení, ...) v masteringu.No, ano. Moje první velké promazání přišlo s DT990, protože jsem nesehnal jinou než loudness war verzi některých nahrávek. U T70 raději už nic nemažu, to by mi tady mnoho nezbylo. Já obecně nesnáším "tělesné" zvuky a občas vůbec nemůžu poslouchat některé rozhovory, kdy účastník je snímán tak blbě, že jde slyšet každé zamlaskání jazyka a každé prasknutí bublinky ve slinách. Vůbec nechápu, jak to tam ten zvukař může nechat. Takže, když mě to hodně zajímá, tak si to pustím na ipadu z interního repra, tam to slyšet není
Budu muset někde zkusit pořádný zesilovač.Já to napájím čímkoliv co je po ruce. Aktuálně Marantz, ale můžu to přehodit přímo do Roland Rubix a hraje to (a to ten Roland má nižší sluchátkový výstup a je to napsané i v manuálu. Takže si to nemůžu pustit až na práh bolestivosti. Ne že bych to dělal, ale mám rád, pokud mám dostatečný prostor pro řízení hlasitosti.) Roland do sluchátek hraje ve skutečnosti líp než ten Marantz, ale to je nefér srovnání, protože je blíž v signálové cestě (je to DAC, který napájí i ten Marantz, že).
DT880 jsou něco mezi, ale nakonec zatím vyhovují nejvíc.Ty jsem nezkoušel. Zkoušel jsem nějaké BD Custom One Pro, což měl být pokus o volitelně uzavřená / otevřená sluchátka a posluchač si mohl šoupat s jakousi záklopkou. Takže si podle potřeby máš udělat otevřená, polo otevřená a uzavřená. Koho toto napadlo, by mě teda zajímalo... Ty DT880 vypadají jako dobrý kandidát na třetí typ sluchátek do party. Díky za tip, to si někdy poslechnu.
To bývá zesilovačem.Zvlášť sykavky jsou pak u spousty skladeb utrpení poslouchat.Ne, nic takového. Schválně jsem si teď pustil skladbu s velmi výraznými sykavkami a ne, není to o nic výraznější, než u jiných sluchátek. Ani při dosavadním poslechu jsem si ničeho takového nevšiml a to jsem na to velmi citlivý.
DT880 vypadají jako dobrý kandidát na třetí typ sluchátek do partyNormies. *sedí na >25 let starých DT 990, DT 150, DT 250,…
Podle mého tahle otázka není dosud uspokojivě vyřešena. Psal jsem o tom před časem tady v blogu.
Kombinuji různé způsoby:
nic z toho není ideální. Nejlepší by bylo ukládání celé stránky do jednoho souboru + indexování těchto souborů, nebo ukládání na nějakém vlastním serveru opět s indexováním a vyhledáváním. Něco jako vlastní Archive.org, ale s tím, že bych tam měl jen svoje stránky a v nich si mohl vyhledávat.
Já pořád nevidím, proč by to měla být prohra pro mě.
Záleží, s čím to srovnáváš – pokud s monopolem Microsoftu, tak jsme samozřejmě vyhráli. Ale jinak situace zdaleka není ideální, protože i na prohlížení celkem triviálních dokumentů/stránek nebo třeba na vyplňování formulářů potřebuješ obrovsky komplexní software.
Představ si, že chceš dělat něco důvěrného, třeba zadat platební příkaz do banky, vyplnit daňový formulář, podívat se na lékařské záznamy, poslat někomu zprávu atd. V takovém případě chceš minimalizovat komplexitu použitého softwaru a počet komponent, protože komplexita znamená větší povrch, na který lze útočit, větší množství kódu, ve kterém mohou být chyby, který je potřeba auditovat nebo který je potřeba procházet, když tam chceš něco opravit/vylepšit. Ale to současný stav webu neumožňuje – a i pro řešení triviálních úkolů potřebuješ software s enormní komplexitou.
Banka ani lékař na mě přece útočit nebude.
Banka ani lékař asi ne, ale u státu bych si tím už nebyl tak jistý (tajné služby a policie mohou konat proti svým občanům). Případně i třeba ta místní nemocnice může mít zavirovaný web, skrze který dojde k napadení tvého počítače a ohrožení dalších funkcí. Ano, můžeš používat třeba QubesOS, ale to neřeší příčinu, spíš následek. Resp. myslím si, že o izolaci procesů/úloh bychom se měli snažit současně se snižováním komplexity – není to buď a nebo, jedno místo druhého, je potřeba dělat oboje.
Nicméně, jak se díváš třeba na takový operační systém, C++ STL, Java ekosystém nebo třeba procesor? To jsou taky přerostlí obři. A nikdo jim to nevyčítá
To není pravda. Místo běžných CISC procesorů máš i RISC konkurenci. Na C++ nebo Javu spousta lidí nadává… i když tam je to poněkud iracionální – v první řadě by si měli lidi představit život bez molochů typu Chromium/Firefox, a pak se můžeme bavit o dalším kroku, kterým může být třeba nahrazení C++ něčím jednodušším/čistějším jako třeba Rust. Řada lidí se snaží C++ vyhýbat a psát v C, což sice taky není žádná výhra (možná i zhoršení oproti C++) ale nějaká snaha tu rozhodně je. Linux jako jádro asi jen tak někdo nenahradí (byť jsou tu i jiná jednodušší jádra, která by nějak jednoúčelově použít šla), ale pro začátek se dá snižovat komplexita u věcí jako systemd, což opět spousta lidí řeší (nebo na to aspoň nadává).
Kromě toho je snaha některé věci řešit na jednočipech a obecně pomocí jednoduchých jednoúčelových zařízení místo na komplexních počítačích. Ty čipy můžou být i otevřené jako RISC-V / HiFive1.
Každopádně bych k tomu přistupoval buď odshora, tzn. odbourávat tu komplexitu u aplikací, knihoven, protože v těchto dvou vrstvách je toho hnoje nejvíc, a postupně se prokousávat ke standardním knihovnám, jazykům, operačním systémům nebo třeba databázím. Nebo jinde jde využít ten přístup, že všechno zahodíš a začneš na zelené louce, s nějakým tím co nejjednodušším čipem a napíšeš pro něj jednoúčelový firmware, který dělá jednu věc a dělá ji správně.
Zpět k tomu webu: chybí mi tu standard pro jednoduché sdílení hypertextových dokumentů a odesílání jednoduchých formulářů. Něco jako původní web 1.0, ale čistě navržený, standardní a možná asi i jednodušší než ten web z 90. let. A tenhle standard by měl být tak jednoduchý, aby bylo snadné ho implementovat a mohl to udělat prakticky kdokoli, kdo tomu dá třeba týden nebo měsíc práce.
Javu spousta lidí nadávájava je fuj, nemá ani podporu assemblerově optimalizovanýho jitu pro mipsel (jenom zero) a z armu na mipsel se ani nepřeloží
"Takže na komunikaci s doktorem spíš potřebuješ jiný stroj, než na jaký jsi si posledně stáhl tu skvělou hru."Opsáno jinde: "Na O2 můžu dělat svoji práci, můžu dělat výzkum, můžu modelovat, můžu sázet knihu, na všechno to stačí. Nemůžu si na něm ale na webu objednat oběd." - Jirka
Nejdříve byly webové standardy zesložitěny na míru, kdy udělat webový prohlížeč, který by plně vyhovoval standardům a měl plnou palbu toho, co je ve W3C - je projekt složitější a vyžadující vyšší náklady než založit kolonii na Marsu a nechat tam odletět 100 osadníků. Webové standardy jsou tak složité, rozsáhlé a komplexní - že výsledkem je prudký úbytek webových prohlížečů.
A to si lidi stěžovali, že XML (třeba v XHTML) je složité a oni to přece chtějí dělat jednodušeji. A tak vymysleli různé standardy kolem HTML5 a JavaScriptu, CSS… A výsledek je ten, že aby sis prohlédl i celkem obyčejnou stránku/dokument, potřebuješ prohlížeč, který má nějakých 25 milionů řádků kódu.
Rozdíl je v tom, že Chromium je na rozdíl od MSIE svobodný software a kdokoli ho může vzít a případně udělat fork. Neříkám, že převzít nebo patchovat tak velký projekt je jednoduché, ale pořád jsme na tom líp než s Microsoftem, kde je něco takového nemožné.
Jinak souhlasím, že situace kolem webu je tristní a dostalo se to někam, kam nemělo.
Zkoušel jsi to? Kolik toho člověk sní za den? Vidím tam 500 g / 9 porcí…
Není trochu zvláštní, že tam mají zakázáno nosit nože (a nejen nože, ale cokoli, i třeba šroubováky a člověku tam můžou dělat problémy i třeba s bytelnějším perem - psací potřebou) a nejvíc kamer v ulicích - a přitom tam mají vysokou zločinnost a dějí se tak takové ohavnosti a zvěrstva, která si u nás ani neumíme představit?
Jestli ono to nesouvisí spíš s těmi lidmi, které si tam natahali/pustili. A děje se to i jinde v Evropě:
Zdroj: Do španělské Ceuty za 500 korun. Cílené výpady migrantů organizuje mafieČlenové mafie také obstarají předměty, jimiž migranti budou na strážné útočit. Jsou to kameny, hole, exkrementy, kyselina z baterií a nehašené vápno, které způsobuje popáleniny.
Zdroj: Na 150 migrantů překonalo plot z Maroka do španělské CeutyPoslední podobný případ se v Ceutě stal loni v srpnu, kdy se hranici z Maroka pokusily překonat tři stovky migrantů a asi 120 z nich se to povedlo. Někteří z nich při tom použili kyselinu a nehašené vápno, čímž způsobili zranění sedmi španělským policistům.
Masová akce se odehrála na hranici Ceuty loni v červenci, kdy se plot pokusilo naráz překonat na 850 migrantů. Šesti stovkám z nich se to povedlo. Tehdy zranili dvě desítky policistů zápalnými lahvemi a nehašeným vápnem, které může způsobit těžké popáleniny.
Zdroj: Slyšel jsem hlasy, které urážely Boha a přikazovaly mi zabít, říká muž útočící u Lyonu A tohle jsou náhodné zprávy za posledních pár dní - podobné zločiny se bohužel dějí dlouhodobě.Muž vyzbrojený nožem v sobotu ve Villeurbanne zabil jednoho člověka a dalších devět zranil, z toho tři těžce. Policie v sobotu uváděla, že jde o 33letého Afghánce, který ve Francii požádal o azyl.
Podle Jacqueta se útočník částečně přiznal, ale vypovídal zmateně. Tvrdí, že slyšel hlasy, které urážely Boha a přikazovaly mu zabít, sdělil k výpovědi Jacquet.
Celý den nosí na ulici roušky
Aniž bych to chtěl nějak zlehčovat, tak roušky na ulici nosí spousta lidí i v Tokiu.
V souvislosti s hledáním toho dokumentu jsem narazil na tuto přednáškuJo, ten kanál je super a pátečníci taky. Doporučuju. Jinak ta přednáška mě zklamala. Pana Wagnera znám jako částicového fyzika, má skvělé články na toto téma a tuším, že se studenty dělá i na detektorech v LHC, takže jsem se tehdy na přednášky o Černobylu a Fukušimě hrozně těšil a potom jsem byl lehce zklamán. Místo detailního popisu fyziky nehody se spíše zaměřoval na humanitární stránku věci. Což je jistě taky důležité, ale mě spíš zajímají technické pikantnosti.
Po lidské stránce, je ta katastrofa dost hrozná, když zvážíme, že možná nemusela mít takové důsledkyNo to jsem se právě snažil naznačit. Že ty důsledky jsou možná zvětšené až přes míru. Až to škodí.
když zvážíme, že možná nemusela mít takové důsledky, kdyby nešlo v první řadě o ziskyTo v tomto případě, zcela upřímně, neumím posoudit. Jak už pan Wagner naznačil, Japonská společnost je v některých aspektech dost jiná a já neumím posoudit do jaké míry šlo o zisk a do jaké o společenskou hierarchii.
Když vybouchne nějaké jiné, než radioaktivní zařízeníEhm. The official immediate death toll was 2,259. The government of Madhya Pradesh confirmed a total of 3,787 deaths related to the gas release. Others estimate that 8,000 died within two weeks, and another 8,000 or more have since died from gas-related diseases. 558,125 injuries, including 38,478 temporary partial injuries and approximately 3,900 severely and permanently disabling injuries 4tis mrtvých na místě, 16 tis. později (při takové katastrofě bych to chtěl mít za sebou hned). Jak jsem už psal, existují daleko horší havárie. Jen to není spojené s radiací, takže je to asi jedno.
V případě jaderné havárie je, podle mě, nejhorší právě ten čas. Prostě to není jen na chvíli. Postihne to celé generace.Pardon, ale jak to postihne celé generace? Když si vezmeme ten Černobyl. Ano, byla to katastrofa. Spoustu lidí bylo nutné evakuovat. Je to tragédie, ale dějí se i horší věci (třeba když se v Číně rozhodnou postavit přehradu). A tím to pro ty lidi končí. Žijí jinde. Spousta lidí žije jinde, než se narodila. I do té Pripjatě se lidé nastěhovali odjinud, protože to bylo mladé město hlavně pro zaměstnance elektrárny. A co zbylo? Unikátní krajina, která není vůbec mrtvá a kde se daří druhům na pokraji vyhynutí (třeba se tam báječně daří koňům Převalského, dovezených z ČR). Tohle za pár let může být unikátní rezervace, kde se může studovat obnova přírody jednak po zamoření a taky po odchodu člověka. Kdyby tam byl na 50 let zákaz vstupu člověka, tak z toho máme unikátní prales v Evropě.
Jen poznámka: hodnotit katastrofu jen na základě počtu obětí v prvních hodinách, dnech, je takové hodnocení "zhruba". Z pohledu člověka, který přišel o domov a má postiženou třeba štítnou žlázu a hrozí mu rakovina, operace a zhoršení kvality života, by to bylo (samozřejmě) nedostatečné.Ale však jistě. Já to taky nechci zlehčovat. Ono je taky otázka zda je konkrétní nemoc způsobení zrovna danou příčinou, zrovna u radiace se tohle velmi špatně určuje*. Jsou lidé, kteří tvrdí, že jakákoliv dávka je špatná a že riziko roste od nuly. To jistě není pravda, protože určitá míra radiace je zcela přirozeně součástí našeho prostředí (prostě jen proto, že žijeme ve Vesmíru). Jiné výzkumy tvrdí, že určitá dávka radiace je prospěšná, protože organismus reaguje na poškození jeho opravou, přičemž to poškození samotné je menší než ta oprava (tj dojde ke zlepšení) - ale tohle se zkoumalo spíše u rostlin. A další tvrdí, že je tady určitý práh od kterého to začne být škodlivé. Ono je vlastně úplně jedno, kdo z nich má pravdu. Pokud se nejedná o vyloženě nemoc z ozáření tak se jen velmi těžko určí příčinná souvislost.
A aby bylo zcela jasno: nejsem proti jaderné energetice, jsem proti záměrnému opomenutí rizik, protože ¥, $, Kč, €, ...Jo, v pohodě. Já taky neříkám, že jsou ty společnosti svaté. Pro mě byl velmi nepříjemný zážitek zjištění stavu svarů na nejaderné části v Dukovanech, kdy v dokumentaci kontroly svarů byly nekvalitní a neostré snímky svarů. Úřad pro jadernou bezpečnost se zachoval na jedničku a nechal tu elektrárnu prostě odstavit. ČEZ to stálo 2.5mld korun a dobře mu tak a je dobře, že dostal přes prsty. Kéž by tohle platilo i v jiných oborech abych nemusel neustále poslouchat "vždyť je do jen dokumentace, co vyšiluješ". *) Mimochodem taky proto, že pochopitelně nejdou dělat žádné testy ani na vyšších zvířatech, ani na lidech. Takže to co máme jsou jen exploze bomb a nehody, kterých je pochopitelně a naštěstí málo. TJ je to velmi malá statistika a vždy se jednalo spíše o velmi vysoké dávky po krátkou doby. Viz třeba criticality events kdy lidé pracovali (někdy vyloženě hráli) s nadkritickým množstvím materiálu (nebo kombinacemi) a chybou zejména obsluhy bylo dosaženo super kritického stavu (tj exponenciální štěpná reakce). Opět velmi krátké a intenzivní dávky. Takže není moc z čeho brát.
Dúfam že ešte rozumieš SlovenskyZa koho mě máš?
Malebna krajina pod Tatrami, nacci si konecne vladnou sami.A tim bych se rozloucil.
muže zpacifikovali a zbili ho. S rozbitou hlavou ho museli hospitalizovat v piešťanské nemocnici, dodala televize.lidi mě nesnáší a napadají mně - asi proto, že jsem Slovák. Nemůžu za to. A to jsem se dokonce kvůli diskusím naučil psát česky.
Ideálne nepriniesť nič. Nikdy sa nevie, čo im bude pri kontrole na letisku vadiť.
Jako dárek navrhuji knihu o Praze v angličtině. Nejlépe s hodně obrázky....řekl praźák. Stejně tak nechápu návrhy výše s Dvořákem. Copak víte jaký mají vkus? Nemyslím si, že by klasiku dnes poslouchalo tolik lidí. Já osobně nevím o nikom, snad krom synovce, který si prošel konzervatoří. Posílat oplatky mi také přijde nevhodné. Kdo ví v jakém stavu dorazí. Možná bych se zamyslel nad nějakým dárkovým balením Prazdroje, nebo Budvaru, i když zase je otázka, jestli pijí pivo. Třeba jsou spíš na čaj
Film se stal okamžitě po uvedení do kin absolutním hitem a podobného smýšlení byli diváci jak v okolních zemích, tak v USA, kde se film probojoval až do oskarových nominací za nejlepší zahraniční film. Ve své době byl také absolutně nejprodávanějším českým filmem do zahraničí. Vesničko, má středisková se právem zapsala do dějin české kinematografie jako komorní velkofilm o lidských emocích, vztazích a téhle zemi. Každé její uvedení na televizních obrazovkách provází vždy velký zájem diváků.A zdroj.
Před odjezdem si děti mohou u pořádajícího pedagoga zvolit, s kým budou chtít být ubytovány. Koordinátor se snaží požadavkům vyjít vstříc, nedokáže ale ubytování na přání garantovat. Hostitelská rodina může i na poslední chvíli onemocnět a mohou nastat změny v ubytování.A ještě jedna citace ...
Každá rodina, která ubytovává studenty, pravidelně prochází prověrkami. Zpravidla se jedná o rodiny, které s našimi koordinátory dlouhodobě spolupracují a s ubytováváním cizinců mají zkušenost. Složení rodin je multikulturní, ubytovávají mladé páry, velké rodiny i jednotlivci.
Komunikace na místě je velmi důležitá. Děti se budou domlouvat na času snídaně, popřípadě času odjezdu. Právě díky užívání jednoduchých frází s rodinou si žáci zvyšují sebevědomí a získávají jistotu při proslovu.
Jaké minimální znalosti a zkušenosti musí student splňovat pro pobyt v Anglii?
Jazykové znalosti – musí umět hostitelské rodině říci, že chce více jídla, je mu zima, případně že ho něco bolí či že je nemocný. Ohlásit se policistovi či jinému dospělému, pokud se ztratíte. Orientační schopnosti – studenti se musí umět orientovat podle mapy. Musí umět zvládnout skupinovou přepravu metrem v Londýně či Paříži. Samostatnost – umět si sám připravit čaj, psychicky zvládnou být 1 týden bez rodičů. Aktivita – požadují-li studenti cokoliv od rodiny (pustit TV, dostat více jídla, vysvětlit, jak funguje sprcha apod.), musí se na to sami v rodině zeptat. Pokud budou čekat, že to v rodině někoho samo napadne, nedočkají se. Angličané nejsou tak pohostinní jako lidé v ČR. Pokud student jednou odmítne v rodině např. koláč, již mu nebude znovu nabídnut. Angličané nepřemlouvají.
Tiskni
Sdílej: