HollowByte je zranitelnost typu Denial of Service (DoS) v kryptografické knihovně OpenSSL. Útočník může odesíláním škodlivého payloadu o velikosti pouhých 11 bajtů zaplnit paměť serveru. OpenSSL před ověřením dat vyhradí nepřiměřený blok paměti (až 131 KB). Server pak čeká na data, která nepřišla. Zranitelnost je opravena ve verzích OpenSSL 4.0.1, 3.6.3, 3.5.7, 3.4.6 a 3.0.21.
Ve španělské A Coruñě probíhá GUADEC 2026, tj. letošní konference vývojářů a uživatelů desktopového prostředí GNOME. Videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Společnost Collabora ve spolupráci s Valve vyvíjí Holo Core, tj. port Arch Linuxu pro ARM64 procesory (AArch64), který bude pohánět VR headset Steam Frame. Pro testování Arch Linuxu pro AArch64 jsou k dispozici binární balíčky, zdrojové kódy i kontejner pro Docker nebo Podman.
Mikroprocesor Zilog Z80 byl oficiálně uveden na trh před 50 lety, tj. v červenci 1976. Výroba mikroprocesoru skončila v roce 2024.
Výzkumníci ze společnosti ESET objevili 11 zapomenutých UEFI shim zavaděčů, které byly podepsány společností Microsoft, a které umožňují útočníkům obejít ochranu UEFI Secure Boot na většině zařízení. Microsoft je zneplatnil (přidal jejich hash do databáze dbx) v rámci aktualizace Patch Tuesday dne 9. června 2026. Uživatelé Linuxu mohou databází aktualizovat pomocí LVFS. Ověřit zneplatnění zavaděčů lze pomocí skriptu uefi-dbx-audit. Jedná se o CVE-2026-8863 a CVE-2026-10797.
pico-usb-wifi je open source firmware pro Raspberry Pi Pico W, který jej promění v USB Wi-Fi adaptér. Po připojení k počítači se objeví jako zařízení USB CDC-NCM.
Americká společnost Google ze skupiny Alphabet bude muset podle nových požadavků Evropské unie umožnit společnosti OpenAI i dalším konkurentům v oblasti umělé inteligence (AI) a internetových vyhledávačů přístup ke svým službám. Ve svém rozhodnutí o tom včera informovala Evropská komise (EK). Opatření má zajistit dodržování pravidel, jejichž cílem je omezit v EU tržní sílu velkých technologických firem. Google s tím nesouhlasí.
… více »Nové verze webových prohlížečů Chrome a Firefox jsou vydávány každé 4 týdny. Aktuální verze Chrome je 150. Aktuální verze Firefoxu je 152. V březnu bylo oznámeno, že od září přejde Chrome na dvoutýdenní cyklus vydávání verzí. To by znamenalo, že Chrome v číslování verzí Firefox brzy přeskočí. Vývojáři Firefoxu proto také od září přecházejí na dvoutýdenní cyklus vydávání verzí. :-)
Microsoft Comic Chat (Wikipedie), tj. grafický IRC klient z devadesátek, který převáděl konverzace na IRC do podoby komiksových panelů, a který zpopularizoval font Comic Sans, je dnešním dnem open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Byla vydána (𝕏) nová verze 26.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 26.7 je Xenial Xenops. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
.
V XMMS jsem to nepoznal, to si tohle nastavi podle locales (ty menit nehodlam), ale kdyz jsem dal Amaroku neprekodovat Tagy do 8859-2 (coz mam bezne nastaveno), tak ukazoval OGG porad spravne, MP3 spatne - protoze Tagy OGGu jsou v UTF8, jenom ja to nevedel.
No a v nastavovacim dialogu EasyTAGu je hlaska o ID3 Encoding - a ja si myslel, ze ID3 je nazev TAGu v MP3 i v OGGu. Neni.
Zase vim vic.
Kdyz srovnam ogg ~50kbps a mp3 na podobny bitrate, je mp3 temer neposlouchatelny a ogg v naprosty pohode a zabira minimum.hm, to je zajímavé ... mp3 cca 24 kbit abr běžně poslouchám, zatímco ogg-vorbis ~50 kbps mi rozhodně "naprosto v pohodě" nepřijde, neboť má zkreslení jak prase ... žeby záleželo na konkrétní situaci? když si mptrosky Kryla atp. zkompresím lamem s nejlepší kvalitkou do mona na těch 24 kbps, tak je to tak akorát na poslech v městským provozu (z headsetu na telefonu) když si zkompresím Carminu Buranu v nahrávce R. Mutti z roku 1982 do ogg-vorbisu při poměrně slušné kvalitce (kolem 150 kbps - tedy slušné dle výše uvedených měřítek o srovnání 50kbps ogg-mp3) a chci si to přehrát doma v klidu na "velkejch bednách", tak je mi na blití a dám si tam do přehrávače radši originální CD například ... případně mptrosky zkompresené na 128 kbps Xingem a totéž lamem je nebe a dudy ...
Novy veci jedine do oggu, kvalita je fakt o dost lepsi ;)byl by pro toto tvrzení nějaký důkaz nebo je to jen dramatický výžblept založený na srovnávání hrušek s jablky dle výše naznačeného?
No tak samozrejme zalezi na typu hudby. Na tom co jsem zkousel ja byl ogg opravdu vyrazne lepsi, ale nemusi to platit vzdycky.mno, nevím, jak se přesně liší vhodnost oggu a mp3 pro ruzné typy hudby, narážel jsem tím spíše na tu bitrate, že komprese akustické kytary a hlasu je mnohem jednodušší, nežli komprese orchestru se sborem ... nicméně pro srovnávání ogg a mp3 na stejné nahrávce je poměrně důležité, čím a s jakým nastavením to bylo zakódováno - mp3 je pouze formát, algoritmus si může každý vymyslet vlastní ... obdobně jako třeba jpeg, foťák mi na "střední" kvalitu ukládá cca půlmegové soubory, zatímco stejně velké fotky uložené GIMPem (při mém oblíbením nastavení) mají kolem 200 KB aniž by měly (subjektivně) větší zkreslení ...
V případě kapesního přehrávače to ještě jde, viděl jsem nějaký za 7000kč. Ale v autě přehrávač ogg?hm, tak když "to ještě jde", tak si kup ten kapesní; do auta si pořiď nějaký pořádný zesilovač a na vstup připoj výstup z toho kapesního přehrávače - nač bys měl kupovat dvě věci dělající totéž, když jednu můžeš používat v obou případech?
), jako router preferuji HW řešení oproti starému PC atd. Proto chci mít v autě jedině autorádio, ke kterému už nechci nic dalšího připojovat. Někdo jiný může mít opačnýá názor, ale já mám tento.
Ale v poslední době čím dál víc preferuji věci určené ke konkrétnímu účelu.ehm, a doporučuji snad něco jiného?
Takže už nepoužívám nůž místo šroubováku, desítku klíč nenahrazuji kleštěmi (a už vůbec ne hasákem- tohle opravdu nejsou adekvátní příklady),
jako router preferuji HW řešení oproti starému PC atd.no to by bylo na obsáhlou debatu
nicméně, docela by mě zajímalo, jestli se dá na našem trhu sehnat hw router (tím myslím opravdový router, ne WAN gateway) za méně než cca 10 kKč?
Proto chci mít v autě jedině autorádio, ke kterému už nechci nic dalšího připojovat. Někdo jiný může mít opačnýá názor, ale já mám tento.mno, asi jsem tedy nepochopil tu neodolatelnou touhu po autorádiu - myslel jsem, že jde o přehrávání ogg, proto jsem doporučil pouze zesilovač, který je opravdu určen k tomu, aby se na jeho vstup něco připojilo, tak jako šroubovák ke šroubování
Nad prvnimi dvema duvody tak nejak prevazuje kompatibilita a treti duvod osobne povazuji za stejny nesmysl, jako kdyz MS tvrdi, ze 128kbps WMA je srovnatelne s audio CD.
Licencni,FUD
patentovyFUD
a kvalitativni.otázka k diskusi ... mohl bych poprosit o konkrétní čísla patentů, případně jaké licence užití mp3 brání? co se týče té kvality - velmi by mě zajímalo, dle jakých kriterií se hodnotí; aplikoval bych je pak na vzorky ze své hudební sbírky a vyvodil z toho patřičné důsledky ...?
[178] # df -h Filesystem Size Used Avail Use% Mounted on /dev/sdd2 107G 107G 0 100% /opt/trance ...a teď to vypadá následovně:
[501] # df -h Filesystem Size Used Avail Use% Mounted on /dev/sdd2 107G 47G 46G 45% /opt/trance ...
Tiskni
Sdílej: