Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Tiskni
Sdílej:
Kdyz srovnam ogg ~50kbps a mp3 na podobny bitrate, je mp3 temer neposlouchatelny a ogg v naprosty pohode a zabira minimum.hm, to je zajímavé ... mp3 cca 24 kbit abr běžně poslouchám, zatímco ogg-vorbis ~50 kbps mi rozhodně "naprosto v pohodě" nepřijde, neboť má zkreslení jak prase ... žeby záleželo na konkrétní situaci? když si mptrosky Kryla atp. zkompresím lamem s nejlepší kvalitkou do mona na těch 24 kbps, tak je to tak akorát na poslech v městským provozu (z headsetu na telefonu) když si zkompresím Carminu Buranu v nahrávce R. Mutti z roku 1982 do ogg-vorbisu při poměrně slušné kvalitce (kolem 150 kbps - tedy slušné dle výše uvedených měřítek o srovnání 50kbps ogg-mp3) a chci si to přehrát doma v klidu na "velkejch bednách", tak je mi na blití a dám si tam do přehrávače radši originální CD například ... případně mptrosky zkompresené na 128 kbps Xingem a totéž lamem je nebe a dudy ...
Novy veci jedine do oggu, kvalita je fakt o dost lepsi ;)byl by pro toto tvrzení nějaký důkaz nebo je to jen dramatický výžblept založený na srovnávání hrušek s jablky dle výše naznačeného?
No tak samozrejme zalezi na typu hudby. Na tom co jsem zkousel ja byl ogg opravdu vyrazne lepsi, ale nemusi to platit vzdycky.mno, nevím, jak se přesně liší vhodnost oggu a mp3 pro ruzné typy hudby, narážel jsem tím spíše na tu bitrate, že komprese akustické kytary a hlasu je mnohem jednodušší, nežli komprese orchestru se sborem ... nicméně pro srovnávání ogg a mp3 na stejné nahrávce je poměrně důležité, čím a s jakým nastavením to bylo zakódováno - mp3 je pouze formát, algoritmus si může každý vymyslet vlastní ... obdobně jako třeba jpeg, foťák mi na "střední" kvalitu ukládá cca půlmegové soubory, zatímco stejně velké fotky uložené GIMPem (při mém oblíbením nastavení) mají kolem 200 KB aniž by měly (subjektivně) větší zkreslení ...
V případě kapesního přehrávače to ještě jde, viděl jsem nějaký za 7000kč. Ale v autě přehrávač ogg?hm, tak když "to ještě jde", tak si kup ten kapesní; do auta si pořiď nějaký pořádný zesilovač a na vstup připoj výstup z toho kapesního přehrávače - nač bys měl kupovat dvě věci dělající totéž, když jednu můžeš používat v obou případech?
Ale v poslední době čím dál víc preferuji věci určené ke konkrétnímu účelu.ehm, a doporučuji snad něco jiného?
Takže už nepoužívám nůž místo šroubováku, desítku klíč nenahrazuji kleštěmi (a už vůbec ne hasákem- tohle opravdu nejsou adekvátní příklady),
jako router preferuji HW řešení oproti starému PC atd.no to by bylo na obsáhlou debatu
Proto chci mít v autě jedině autorádio, ke kterému už nechci nic dalšího připojovat. Někdo jiný může mít opačnýá názor, ale já mám tento.mno, asi jsem tedy nepochopil tu neodolatelnou touhu po autorádiu - myslel jsem, že jde o přehrávání ogg, proto jsem doporučil pouze zesilovač, který je opravdu určen k tomu, aby se na jeho vstup něco připojilo, tak jako šroubovák ke šroubování
Licencni,FUD
patentovyFUD
a kvalitativni.otázka k diskusi ... mohl bych poprosit o konkrétní čísla patentů, případně jaké licence užití mp3 brání? co se týče té kvality - velmi by mě zajímalo, dle jakých kriterií se hodnotí; aplikoval bych je pak na vzorky ze své hudební sbírky a vyvodil z toho patřičné důsledky ...?
[178] # df -h Filesystem Size Used Avail Use% Mounted on /dev/sdd2 107G 107G 0 100% /opt/trance ...a teď to vypadá následovně:
[501] # df -h Filesystem Size Used Avail Use% Mounted on /dev/sdd2 107G 47G 46G 45% /opt/trance ...