Elon Musk prohrál soudní spor se společností OpenAI, která se podle jeho žaloby odchýlila od původně uváděného cíle vyvíjet umělou inteligenci (AI) ku prospěchu lidstva. Porota včera po necelých dvou hodinách dospěla k jednomyslnému závěru, že Musk žalobu podal příliš pozdě. Musk byl jedním ze spoluzakladatelů společnosti OpenAI, která vznikla v roce 2015 a vyvinula populární chatovací systém ChatGPT. V roce 2018 na svůj post ve vedení
… více »Byla vydána nová verze 10.4 z Debianu vycházející linuxové distribuce DietPi pro (nejenom) jednodeskové počítače. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Opraveny jsou zranitelnosti Copy Fail a Dirty Frag. Přibyl nový obraz pro Orange Pi 5B.
Pokud je zranitelnost Linuxu v nepoužívaném jaderném modulu, lze ji jednoduše vyřešit zakázáním automatického načítání tohoto konkrétního zranitelného modulu. Projekt ModuleJail si klade za cíl zvýšit bezpečnost Linuxu zakázáním automatického načítání všech nepoužívaných jaderných modulů. Jedná se o skript, který dá všechny nepoužívané jaderné moduly na blacklist (/etc/modprobe.d/modulejail-blacklist.conf).
Odborníci z Penn State University zkoumají způsob ukládání informací na lepicí pásku. Principiálně by podle nich bylo možné kombinací odlepení a zpětného přilepení dosáhnout uložení informace, kterou opětovným odlepením dokážou přečíst. Výhodou je, že způsob uložení i přečtení je čistě mechanický. Zde o tom referují ve volně dostupném článku. Zajímavé bude sledovat zda se jim v rámci výzkumu podaří prokázat použitelnost i v jiné než
… více »Na GitHubu byl publikován reprodukovatelný návod, jak rozchodit Adobe Lightroom CC na Linuxu a Wine. Návod byl vytvořený pomocí AI Claude Code.
Pokud by někdo potřeboval Wayland kompozitor uvnitř počítačové hry Minecraft, aby mohl zobrazovat okna desktopových aplikací přímo v herním prostředí, může sáhnout po Waylandcraftu. Ukázka na YouTube.
Uroš Popović v krátkém článku vysvětluje, co jsou emulátor terminálu, TTY a shell a jaké jsou mezi nimi rozdíly. Jde o první díl seriálu na jeho novém webu Linux Field Guide věnovaném nízkoúrovňové práci s linuxovými systémy.
Byl vydán Debian 13.5, tj. pátá opravná verze Debianu 13 s kódovým názvem Trixie a Debian 12.14, tj. čtrnáctá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 13 a Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
CiviCRM (Wikipedie) bylo vydáno v nové verzi 6.14.0. Podrobnosti o nových funkcích a opravách najdete na release stránce. CiviCRM je robustní open-source CRM systém navržený speciálně pro neziskové organizace, spolky a občanské iniciativy. Projekt je napsán v jazyce PHP a licencován pod GNU Affero General Public License (AGPLv3). Český překlad má nyní 45 % přeložených řetězců a přibližuje se milníku 50 %. Potřebujeme vaši pomoc, abychom se dostali dál. Pokud máte chuť přispět překladem nebo korekturou, přidejte se na platformu Transifex.
Další lokální zranitelností Linuxu je ssh-keysign-pwn. Uživatel si může přečíst obsah souborů, ke kterým má právo ke čtení pouze root, například soubory s SSH klíči nebo /etc/shadow. V upstreamu již opraveno [oss-security mailing list].
Tiskni
Sdílej:
Že by krize středního věku?
Řekněme takhle: je nějaká kultura drbání, reality show, parazitování a tak. A doufam, že se z toho bahna něco vyklube. Děti dospějí, dojde jim mělkost svých činů a taky budou tvořit.
Pan Werich říkával na Horníčkovo "já myslím, že myšlení má budoucnost" "no doufejme". Tak taky doufam.
Řekněme takhle: je nějaká kultura drbání, reality show, parazitování a tak. A doufam, že se z toho bahna něco vyklube. Děti dospějí, dojde jim mělkost svých činů a taky budou tvořit.To včera řikal Franta v hospodě? Ten je hlava. Když už máš potřebu psát příspěvky naplněné "moudrostí", tak si hlídej gramatické chyby, intelektuále
Viděl jsem Invazi barbarů a souhlasim s jednim komentářem, že jsou jisté události v životě, co by měly být přístupné až od 30 let (například).
to bylo o tom benzinu ze by ho strasne moc zdrazil a ze by pak vsichni chodili pesky a delali pri tom neco pro zdravi a setrili prirodu :)) na tom neco je,ne?
Heh, já čekal, že se ozveš. 
Tak fyziku jsem studoval, mám na to diplom a nějaké výsledky v laborce. Nejsem si jistý, jestli jsem někde explicitně psal, že "umí fyziku.".
Ale ok, asi je každýmu jasný jak jsem myslel ten komentář. Pokud někdo prohlásí, že umí programovat a přinese s sebou nějaký velký projekt, nebo je za ním nějaká práce, tak není o čem diskutovat.
Ale blogpost (jak jsem ho pochopil) a můj komentář byl o lidech, kteří se naučí jednu věc -- třeba napíšou něco simple v html -- a hned jsou z nich experti a "zasvěceně" v diskusích flamujou o tom, jak je to v tom druhým systému/jazyce/whatever naho*no. Takový lidí škodí komunitě. Není nic horšího než vidět nějakýho "experta" na linux, jak píše o tom, co všechno ve Windows nejde. To imho poškodí celou komunitu.
Já v tom viděl i trochu hořkosti, že to někdo táhne sám, trpknosti nad marností počínání.
.
. Pravda, ten balast kolem toho tomu ubírá na údernosti.
Připomnělo mi to jednoho vš. profesora fyziky, ke kterému nás na gymplu posílali na přípravu na FO (nikoli Fučíkův odznak, který by mi jistě přisoudil třeba JiK, ale fyzikální olympiáda). Říkal "kdo říká, že zná dnešní fyziku, tak lže" a ilustroval to třema skříněma napěchovanejma fyzikálníma časopisama, který vyšly v posledních několika letech
(tento komentář obsahuje nebezpečnou symboliku)
Si děláš pr*el? Kdo?
Moc nad ně vyčníváš a nechápou Tě? Jsi moc jiný? Tak jsi, i v tom je krása života, že nejsme stejní.
Nechápu, že někdo, kdo mi přijde fajn, se zdá ostatním nepochopitelný až k pohrdání. Stačí?
Jinak to chápu mimochodem docela dobře.
Bourání piedestalů přináší překvapení, překvapení přináší emoce.
Přijde mi vhodné připustit unáhlednost mých silných slov. Snad to bude příště lepší.
Omlouvám se za použitý slovník přítomným čtenářům.
Už jedna Osobnost odsud zmizela pro znechucení. Někdo spílá všem, někdo dělá a čas ukáže, co stvoří, někdo se tu ani neukáže a taky tvoří.