Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
Jak jsem slíbil činím. Program na PSČ je pod licenci GPL ke stažení na www.zah.cz. Testujte a vylepšujte . Zdrojové texty jsou přímo součástí .jar souboru. Instalace není nutné běží na systémech s Javou 1.6 a vyšší
Několik poznámek jak postupovat při udate Fedory. Jsou určeny primárně jako mé všude přítomné poznámky, ale budu rád když pomohou i jiným.
1.Nainstalovat nový balík s identifikací systému rpm -Uvh fedora-release 2.Jestliže je nainstalován SeLinux raději vypnout a odinstalovat 3.Provést yum update kernel ( nainstaluje se nový kernel) 4.Provést restart s novým kernelem, jestliže to chodi odinstalovat staré kernely (problém s kernel-utils) 5.yum update 6.Znovu nainstalovat SeLinux a zapnout.
Problémy jsou s kernel-utils u FC4 neexistuje nahrazeno více balíky. SeLinux nějak moc svázáno se vším a dojde ke konfliktu při update. S jádrem pro FC4 a balíčky pro FC3 nějak blbne klávesnice u české textové konzoly v bodu 4 v grafice OK. Pozor při nevypnutém SeLinux to může skončit v bodu 4 s kernel panic.
Na mé stránce www.zah.cz v sekci download najdete nový překlad aktuální verze programu whfc. Kromě vlastního překladu jsou tam i multijazyčné instalační soubory wfc. Budu povděčný za kontrolou a případné doplnění. I když jde o program pro windows, je ideální pro použití v heterogenních sítích, kdy na servru je linux s hylafaxem a klientech windows.