Bylo oznámeno vydání nové verze 8.1 "Hoare" kolekce svobodného softwaru umožňujícího nahrávání, konverzi a streamovaní digitálního zvuku a obrazu FFmpeg (Wikipedie). Doprovodný příspěvek na blogu Khronosu rozebírá kódování a dekódování videa pomocí Vulkan Compute Shaders v FFmpeg.
Byl představen open-source a open-hardware prototyp nízkonákladového raketometu kategorie MANPADS, který byl sestaven z běžně dostupné elektroniky a komponent vytištěných na 3D tiskárně. Raketa využívá skládací stabilizační křidélka a canardovou stabilizaci aktivně řízenou palubním letovým počítačem ESP32, vybaveným inerciální měřicí jednotkou MPU6050 (gyroskop a akcelerometr). Přenosné odpalovací zařízení obsahuje GPS,
… více »Vědci z univerzity La Sapienza v Římě vyvinuli systém, který dokáže identifikovat jednotlivce pouze na základě toho, jak narušují signály Wi-Fi. Autoři tuto novou technologii nazvali WhoFi. Na rozdíl od tradičních biometrických systémů, jako jsou skenery otisků prstů a rozpoznávání obličeje, nevyžaduje tato metoda přímý fyzický kontakt ani vizuální vstupy. WhoFi může také sledovat jednotlivce na větší ploše než kamera s pevnou polohou; stačí, je-li k dispozici Wi-Fi síť.
SuperTux (Wikipedie), tj. klasická 2D plošinovka inspirovaná sérií Super Mario, byl vydán v nové verzi 0.7.0. Videoukázka na YouTube. Hrát lze i ve webovém prohlížeči.
Ageless Linux je linuxová distribuce vytvořená jako politický protest proti kalifornskému zákonu o věkovém ověřování uživatelů na úrovni OS (AB 1043). Kromě běžného instalačního obrazu je k dispozici i konverzní skript, který kompatibilní systém označí za Ageless Linux a levné jednodeskové počítače v ceně 12$ s předinstalovaným Ageless Linuxem, které se chystají autoři projektu dávat dětem. Ageless Linux je registrován jako operační
… více »PimpMyGRC upravuje vzhled toolkitu GNU Radio a přidává alternativní barevná témata. Primárním cílem autora bylo pouze vytvořit tmavé prostředí vhodné pro noční práci, nicméně k dispozici je nakonec celá škála barevných schémat včetně možností různých animací a vizuálních efektů (plameny, matrix, bubliny...), které nepochybně posunou uživatelský zážitek na zcela jinou úroveň. Témata jsou skripty v jazyce Python, které nahrazují
… více »GIMP 3.2 byl oficiálně vydán (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
FRANK OS je open-source operační systém pro mikrokontrolér RP2350 (s FRANK M2 board) postavený na FreeRTOS, který přetváří tento levný čip na plně funkční počítač s desktopovým uživatelským rozhraním ve stylu Windows 95 se správcem oken, terminálem, prohlížečem souborů a knihovnou aplikací, ovládaný PS/2 myší a klávesnicí, s DVI video výstupem. Otázkou zůstává, zda by 520 KB SRAM stačilo každému 😅.
Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa by měla dostat zhruba deset miliard dolarů (asi 214 miliard Kč) za zprostředkování dohody o převzetí kontroly nad aktivitami sociální sítě TikTok ve Spojených státech.
Projekt Debian aktualizoval obrazy stabilní větve „Trixie“ (13.4). Shrnuje opravy za poslední dva měsíce, 111 aktualizovaných balíčků a 67 bezpečnostních hlášení. Opravy se týkají mj. chyb v glibc nebo webovém serveru Apache.
))
Navíc pokud jde o "běžné uživatele", těm dnes začíná být úplně jedno, na jakém systému jejich udělátor běží, pokud tam jde Facebook, YouTube a Angry Birds
Takže z jednoho úhlu pohledu (desktopo-PCoidního) zůstane Linux nadále tím "černým vzadu", jako systém pro minority, ktere vědí co chtějí. Ono není zas tak špatné být minoritopu (například z pohledu malware), stačí když po vás majorita nehází kameny a klacky (nebo z nich, bohové chraň, nevrší rovnou hranice) a v tomhle ohledu to vypadá zatím více než dobře. Linuxové ovladače pomalu začínají být u hardwaru pravidlem a i když je stále mnoho věcí Windows-only, očekávám jejich postupné zmultiplatformění stejně, jako se to stalo po konci Druhé Prohlížečové Války, kde sice nebyli (jasní) vítězové, ale i tak znamenala ústup hlášky "Optimalizováno pro Internet Explorer" do Zapomnění.
Z druhého pohledu (nedesktopo-nePCoidního) už Linux dávno vyhrál. Stal se systémem první volby od čehokoliv od pidipočíačů v nerůznějších chytrých spotřebičích až po systém pro nejvýkonnější superpočítače. Někde jsem zahlédl titulek, že smartphonů a tabletů s Androidem je na Internetu více než počítačů s Windows, ale i pokud by to nebyla pravda, za nějakou dobu to jistě pravda bude. Sice je možné tvrdit, že Android není (pravý) Linux, ale určite to není Windows Mobile ani iOS
A jako poslední: Opravdu chcete, aby byl Linux majoritním systémem, stejně jako se to stalo na poli prohlížečů Firefoxu? Nebylo by to nakonec Pyrhovo vítězství, při kterém by se musel Linux vzdát většiny toho, jaký a čím dnes je, aby se z něj stal "Systém Pro Lamy"? Mně osobně tato představa děsí ...
... Facebook, YouTube a Angry BirdsAngry Birds? - achjo, takže jsem zase totálně mimo, já bych jmenoval Farmville ...![]()
ale i tak znamenala ústup hlášky "Optimalizováno pro Internet Explorer" do Zapomnění.... jen aby byla nahrazena hláškou "Optimalizováno pro Mozilla Firefox verze X"
A jako poslední: Opravdu chcete, aby byl Linux majoritním systémem, stejně jako se to stalo na poli prohlížečů Firefoxu? Nebylo by to nakonec Pyrhovo vítězství, při kterém by se musel Linux vzdát většiny toho, jaký a čím dnes je, aby se z něj stal "Systém Pro Lamy"? Mně osobně tato představa děsí ...jak to říkal ten Linus o tom, co budou chtít používat jen idioti?
jak to říkal ten Linus o tom, co budou chtít používat jen idioti?Na druhou stranu, když je nad linuxem možné postavit kompletní software stack pro děti jako je OLPC, tak nevidím důvod, proč by nad ním nešel postavit stack pro libovolnou jinou skupinu obyvatelstva, třeba idioty :). Linusův výrok platí hlavně pro to, když se pro idioty postaví ten systém od základů.
Je pravda, že Linux se neustále zlepšujePo systémové stránce určitě souhlasim, co se ale týče rozhraní, tak imho KDE3 → KDE4 a Gnome2 → Gnome3 je spíš regrese než zlepšení...
Linux se stal použitelný pro běžné uživatele, Apríl!Běžní uživatelé umějí používat MS WindowsŽ, Apríl! Apple "prostě funguje", Apríl! Běžní uživatelé slyšeli o FreeBSD, Apríl! Vím, jak se posmívat Solarisu / OpenSolarisu, Apríl! Znám ještě nějaké jiné operační systémy, Apríl!
Tiskni
Sdílej: