Svobodný multiplatformní herní engine Bevy napsaný v Rustu byl vydán ve verzi 0.17. Díky 278 přispěvatelům.
Bylo vydáno openSUSE Leap 16 (cs). Ve výchozím nastavení přichází s vypnutou 32bitovou (ia32) podporou. Uživatelům však poskytuje možnost ji ručně povolit a užívat si tak hraní her ve Steamu, který stále závisí na 32bitových knihovnách. Změnily se požadavky na hardware. Leap 16 nyní vyžaduje jako minimální úroveň architektury procesoru x86-64-v2, což obecně znamená procesory zakoupené v roce 2008 nebo později. Uživatelé se starším hardwarem mohou migrovat na Slowroll nebo Tumbleweed.
Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) ve spolupráci s Národní rozvojovou investiční (NRI) připravuje nový investiční nástroj zaměřený na podporu špičkových technologií – DeepTech fond. Jeho cílem je posílit inovační ekosystém české ekonomiky, rozvíjet projekty s vysokou přidanou hodnotou, podpořit vznik nových technologických lídrů a postupně zařadit Českou republiku mezi země s nejvyspělejší technologickou základnou.
… více »Radicle byl vydán ve verzi 1.5.0 s kódovým jménem Hibiscus. Jedná se o distribuovanou alternativu k softwarům pro spolupráci jako např. GitLab.
Společnost OpenAI představila text-to-video AI model Sora 2 pro generování realistických videí z textového popisu. Přesnější, realističtější a lépe ovladatelný než předchozí modely. Nabízí také synchronizované dialogy a zvukové efekty.
UBports, nadace a komunita kolem Ubuntu pro telefony a tablety Ubuntu Touch, vydala Ubuntu Touch 24.04-1.0, tj. první stabilní vydání založené na Ubuntu 24.04 LTS.
Rakouská armáda přechází na LibreOffice. Ne kvůli licencím (16 000 počítačů). Hlavním důvodem je digitální suverenita. Prezentace v pdf z LibreOffice Conference 2025.
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) upozorňuje na sérii kritických zranitelností v Cisco Adaptive Security Appliance (ASA) a Firepower Threat Defense (FTD) a Cisco IOS, CVE-2025-20333, CVE-2025-20363 a CVE-2025-20362. Zneužití těchto zranitelností může umožnit vzdálenému neautentizovanému útočníkovi spustit libovolný kód (RCE). Společnost Cisco uvedla, že si je vědoma aktivního zneužívání těchto zranitelností.
Ochrana uživatelů a zároveň příznivé podmínky pro rozvoj umělé inteligence (AI). Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) připravilo minimalistický návrh implementace evropského nařízení o umělé inteligenci, tzv. AI aktu. Český zákon zajišťuje ochranu občanům a bezpečné používání AI, ale zároveň vytváří pro-inovační prostředí, ve kterém se může AI naplno rozvíjet, firmy mohou využít jeho potenciál a nebudou zatíženy zbytečnou administrativou. Návrh je nyní v meziresortním připomínkovém řízení.
Dle plánu Linus Torvalds odstranil souborový systém bcachefs z mainline Linuxu. Tvůrce bcachefs Kent Overstreet na Patreonu informuje, že bcachefs je nově distribuován jako DKMS modul.
Mohl bych se zeptat, jakou stranu plánuješ volit ty?
Jestli to má být argument pro piráty, tak fakt sorry.Ne, pouze mne zajímá, koho bude volit sám autor blogpostu, nic víc.
Každopádně jeho odpovědi se očividně nejspíš nedočkám (což jsem popravdě tak trochu očekával)...
Opravdu se je tedy chystáte v budoucnu volit?Ano, ačkoliv pan Přeučil to nebude :) Do Senátu se volí osoby, ne strany, to za prvé. A za druhé, kdybych měl oflagovat jako nevolitelnou každou stranu, jejíž kandidát prokáže nějakou zásadní neznalost tak nebudu volit nikoho. Jasně, je to přešlap (a dost velký, pokud nebylo cílem "šokovat" - i když pak to je přešlap zase trochu jinde). Ale to neznamená, že Piráti jsou špatná strana a už vůbec to nic nevypovídá o ostatních kandidátech.
zákono.. chtěl jsem napsat dárci ale už si dám pozorHeh zvlášť když za to berou nemalé platy
No jo si vzdycky myslel, ze Piratska strana je akorat verbez, ktera do vseho keca, ale nicemu moc nerozumi.Tak tos myslel blbě.
Opravdu se je tedy chystáte v budoucnu volit?S klidným svědomím.
Opravdu se je tedy chystáte v budoucnu volit?Ano :-P
Ústavu České republiky by podle mne měl znát každý dospělý Čech. Je to nejdůležitější dokument tohoto státu.A ty ústavu znáš? Jedině že bys nebyl dospělý.
Tiskni
Sdílej: