V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Už nějakou dobu přemýšlím o tom, že by bylo vhodné (pokud možno dokud to ještě není nelegální) vytvořit nebo najít nějakou sadu bezpečnostních nástrojů, která by se dala nosit neustále u sebe na flash disku. Tenhle koncept podle mého názoru vyžaduje, aby nástroje byly buď multiplatformní, nebo aby na disku byl separátní operační systém.Uz dlhsiu dobu planujem na toto napisat HOW TO ale prakticky ani netreba - staci na USB disk nakopirovat extrahovanu verziu Truecrypt (win) a konzolovu verziu Truecrypt pre Linux (%usbdisk/bin/windows, /bin/linux/32 a /bin/linux/64) a vytvorit si subory mount(32/64).sh/mount.bat a umount(32/64).sh/umount.bat podla toho v ktorom som prostredi a jeden kontajner napr. data.tc a prisposobit si tie skripty napr. takto:
/bin/windows/truecrypt /q /v data.tc
truecrypt /q /dxale musel by som nad tym sadnut a nahodit parametre pre linux aj windows skripty
Chtěla bych se zeptat jestli nevíte zda něco takového již neexistuje (při zběžném hledání jsem nic nenašla)TrueCrypt, ale vyžaduje to admina/roota. Zajímavější by bylo něco, co dokáže běžet i pod neprivilegovaným uživatelem a vyrobí to třeba WebDAV server. Technicky to možné je, ale nevím o tom, že by někdo něco takového vytvořil. Samozřejmě se jedná jenom o ochranu před ztrátou flashky a jejím náhodném nalezení cizím útočníkem na ulici - žádná vyšší bezpečnost takhle zajistit nejde, protože to budeš připojovat na nedůvěryhodných počítačích. Trochu by pomohlo nosit si vlastní systém (live distro), ale ne všude se dá nabootovat.
nebo co za progamy byste doporučili pro takový projekt a kde bych mohla začítGPG + cokoli, v čem půjde implementovat custom WebDAV.
Nakolik je vhodné mluvit o složitějším šifrování s dětmi ve věku 11 - 18 let na letním táboře.Pokud je to generický tábor, asi bych NEpopisoval, jak funguje RSA :). Nějaké vzdělání v této oblasti (z uživatelského hlediska) je ale samozřejmě více než záhodno. Akorát netuším, jestli budou dávat pozor, budou to chtít pochopit („jsme na táboře, ne ve škole“) a dokážou to v rozumném čase pochopit. (téměř určitě ne, alespoň co vidím u spolužáků)
Je trochu extrém jít až k tomu, že se jim rozdají nástroje, pomocí kterých si mohou zajistit jistou bezpečnost?Je, v době, kdy má snad každý přístup k Internetu, je nějaké rozdávání nesmysl.
26c3-3703-en-exposing_crypto_bugs_through_reverse_engineering.mp4
Nakolik je vhodné mluvit o složitějším šifrování s dětmi ve věku 11 - 18 let na letním táboře.Je to letní tábor, takže se účastníci nejspíš chtějí v první řadě bavit. Pokud to není tábor pro lidi s velkým zájmem o danou problematiku, tak bych to vůbec nezmiňoval, protože si k tomu tak maximálně vytvoří odpor, že je s tím někdo otravuje o prázdninách.
podle mě BFU neví co je SSHTřeba nepoužívá příkazovou řádku, ale potřebuje kopírovat soubory. A jelikož FTP nedostane, použije SCP/SFTP – když si nainstaluje WinSCP, má to skoro stejné, jako FTP klient, na kterého byl zvyklý. A v Linuxu obvykle ani nic neinstaluje a jen zadá patřičné URL třeba do Konqueroru.
ale právě proto by bylo dobrý to učit už "mladý", kteří jsou zvídavý a "novým" věcem se tolik nebrání, resp. snáze si osvojí jiné návyky...Já ti nevím, ale vrstevníci umí používat fejbůčik a na mobilu Angry Birds a king je ten, kdo umí cracknout Office.
Tiskni
Sdílej: