V Praze probíhá Flock 2026, tj. konference pro přispěvatele a příznivce Fedory. Přednášky lze sledovat také na YouTube.
Node-RED (Wikipedie, GitHub), webová aplikace postavená na Node.js pro vizuální programování a propojování hardwarových zařízení, API a online služeb, byl vydán ve verzi 5.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Byla vydána nová verze 3.27.0 FreeRDP, tj. svobodné implementace protokolu RDP (Remote Desktop Protocol). Opraveno bylo 5 zranitelností.
Řídící výbor GCC schválil záměr do GCC začlenit backend WebAssembly.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 7.0 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 7.1. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a časem také na Linux Kernel Newbies.
Cheat Engine (Wikipedie) je s verzí 7.7 k dispozici už také pro Linux. Jedná se o proprietární skener/debugger paměti používaný především k cheatování v počítačových hrách.
Vláda USA nařídila společnosti Anthropic pozastavit přístup k modelům Fable 5 a Mythos 5 pro všechny cizince, včetně zaměstnanců Anthropicu.
Společnost Murena představila (YouTube) novou verzi 4.0 mobilního operačního systému /e/OS (Wikipedie) založeného na Androidu a LineageOS bez aplikací a služeb od Googlu.
V Arch User Repository (AUR) bylo kompromitováno přes 400 opomíjených balíčků (jejich seznam). Útočník do nich začlenil škodlivý npm balíček atomic-lockfile, který krade citlivá data uživatelů. Publikována byla předběžná analýza spouštěného malwaru deps.
Homebrew, správce balíčků nejen pro macOS, byl vydán ve verzi 6.0.0 (seznam změn). Hlavními novinkami jsou bezpečnostní mechanismus tap trust kvůli důvěryhodnosti závislostí, vylepšení sandboxingu na Linuxu, interní JSON API nebo zlepšení výkonu.
Na titulní straně dnešního Respektu (1.8.2005) se objevil zajímavý poutač: Může Linux porazit Windows?
Pln nedočkavosti jsem roztrhl igelitový obal, v kterém mi týden co týden Respekt domů chodí a snad poprvé v historii jej nezačal číst od poslední stránky. Zdržím se komentování odbornosti článku, který mimojiné ani není napsán odborníkem. Přečťete si ho sami.
Tiskni
Sdílej:
Svědčí o tom i úsměvný fakt, že server, na kterém byla ještě donedávna umístěna firemní webová stránka Microsoftu, byl vybaven operačním systémem právě od LinuxuCoze?! Nejak se mi nezda, ze by www.microsoft.com kdy bezelo na necem jinem nez na Windows. Navic ani neznam software od Linuxu - Linux, to je nejaka nova korporace?!
Ostatně MS má BSD (a hlavně jeho licenci) moc rád, viz například TCP Stack ve Windows.
Když jsem si článek přečetl, nenapadlo mě nic, s čím nesouhlasit. Článek akorát působí amatérsky díky některým výrazům (wokna), nepřesnostem (povyšování Linuxu, což je jen jádro, na komplexní OS) a použitému stylu vůbec. Vlastně z toho vznikla pohádka o hodných a Zlém.
Podle mě je důležitější diskuze otevřený vs. proprietární software, formáty a protokoly, protože Linux a Windows jsou jen podmnožinami těchto skupin, a otevřený software může jet i na Windows a naopak.