Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »file
a mencoder s podporou XviD. dá se zjistit mencoder -ovc help
Je-li tam xvid, bude to fungovat, není-li, nebude.
#!/usr/bin/env python import os,sys,re,popen2,string # Definice: # Do ktereho adresare vypoustet hotove soubory? outputdir='/mnt/hdb2/mda/video' ### obrazovka pristroje: fx=320 fy=240 ### Audio: # Kvalita algoritmu aq=2 # VBR kvalita vbr=9 ### Video: bitrate=180 # kolika pixely musi byt beze zbytku delitelna kazda strana pixel=4 # je video kreslene? 1=ano 0=ne cartoon=0 def makefloat(s): try: i=float(s) return i except: pass def retpix(a): while not int(a)%pixel==0: a=a-1 return int(a) if not len(sys.argv)==2: print 'Nespravne zadane argumenty k behu:',sys.argv sys.exit(2) source=sys.argv[1] if not os.path.exists(source): print 'Soubor neexistuje:',source sys.exit(2) finalname=os.path.join(outputdir,os.path.basename(source)) i=1 while os.path.exists(finalname): finalname=os.path.join(outputdir,os.path.splitext(os.path.basename(source))[0]+'.%s'+os.path.splitext(os.path.basename(source))[1])%i i=i+1 try: (sx,junk,sy)=map(makefloat,string.split(re.compile('\d+ x \d+').findall(popen2.popen3('file "%s"'%source)[0].read())[0])) except: print 'Nepodarilo se zjistit rozliseni' sys.exit(2) if sx/fx>=sy/fy:osa=sx/fx else: osa=sy/fy (tx,ty)=map(retpix,(sx/osa,sy/osa)) if cartoon: cartoonstring='cartoon:chroma_me' else: cartoonstring='' pass1='nice -n 19 mencoder "%s" -oac copy -ovc xvid -xvidencopts pass=1:me_quality=6:quant_type=h263:chroma_opt:hq_ac:vhq=4:%s -vf scale=%s:%s -o /dev/null'%(source,cartoonstring,tx,ty) retval=os.system(pass1) if not retval==0: print 'Neco se udelalo spatne..' print pass1 sys.exit(2) pass2='nice -n 19 mencoder "%s" -oac mp3lame -lameopts q=%s:aq=%s -ffourcc DX50 -ovc xvid -xvidencopts pass=2:bitrate=%s:me_quality=6:quant_type=h263:chroma_opt:hq_ac:vhq=4:%s -vf scale=%s:%s -o "%s"'%(source,vbr,aq,bitrate,cartoonstring,tx,ty,finalname) retval=os.system(pass2) if not retval==0: print 'Neco se udelalo spatne..' print pass2 sys.exit(2) print '\n\nVsechno OK.' sys.exit(0)
Tiskni
Sdílej:
mencoderem
je lepsi, aspon lip to vypada, je to min narocny (zvladne to i pomalejsi PDA jako je moje hp6340). S tim vzhledem to je mozna subjektivni pocit ale benchmark v TCPMP vykazal videa upravena pomoci meho scriptu jako min narocna.
Prikladam muj script, kterej neni zas tak user friendly :P
#!/bin/bash mkdir pda for soubor in *.avi; do mencoder "$soubor" -o pda/"${soubor%.*}.avi" -vf scale=320:-2 -zoom -oac mp3lame -ovc lavc -lavcopts vcodec=mpeg4:vbitrate=200 -lameopts vbr=0:br=64:mode=0 -srate 22050 -ofps 15 doneJen si posledni dobou mi pride ze musim trosku upravit zvuk, protoze to dela celkem hnusnej zvuk, mozna zvednu vzorkovaci frekvenci. Uvidime, az se budu nudou kopat do zadku tak to zkusim este vylepsit :). Jo jinak skript prevede vsechny avicka ve slozce, ve ktere je ulozen do nove vytvorene slozky pda pod stejnym nazvem. Pokud bude uzivatel chtit zmenit vstupni podminky staci upravit radek
for soubor in *.avi; doA este prevod trva namisto cca 7min s tvym skriptem 1-2 s mym (1200 Duron). Jeste me zaujala tvoje uprava zda je video kresleny ci ne, na to se taky musim mrknout jak to funguje. Dik za info ;)
-sub titulky
.. Ještě bych chtěl upozornit na to, že -ofps 30 je zbytečný parametr, protože zdrojové video pravděpodobně nebude mít víc a je lepší tedy video ponechat se stenými FPS.
mencoder "$soubor" -o pda/"${soubor%.*}.avi" -vf scale=320:-2 -zoom -oac mp3lame -ovc lavc -lavcopts vcodec=mpeg4:vbitrate=400 -lameopts vbr=0:br=64:mode=0 -srate 22050 -ofps 30 -sub /cesta/k/souboru
... ale asi bude treba procist manual mencoderu kvuli fontum, atd.