Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
file
a mencoder s podporou XviD. dá se zjistit mencoder -ovc help
Je-li tam xvid, bude to fungovat, není-li, nebude.
#!/usr/bin/env python import os,sys,re,popen2,string # Definice: # Do ktereho adresare vypoustet hotove soubory? outputdir='/mnt/hdb2/mda/video' ### obrazovka pristroje: fx=320 fy=240 ### Audio: # Kvalita algoritmu aq=2 # VBR kvalita vbr=9 ### Video: bitrate=180 # kolika pixely musi byt beze zbytku delitelna kazda strana pixel=4 # je video kreslene? 1=ano 0=ne cartoon=0 def makefloat(s): try: i=float(s) return i except: pass def retpix(a): while not int(a)%pixel==0: a=a-1 return int(a) if not len(sys.argv)==2: print 'Nespravne zadane argumenty k behu:',sys.argv sys.exit(2) source=sys.argv[1] if not os.path.exists(source): print 'Soubor neexistuje:',source sys.exit(2) finalname=os.path.join(outputdir,os.path.basename(source)) i=1 while os.path.exists(finalname): finalname=os.path.join(outputdir,os.path.splitext(os.path.basename(source))[0]+'.%s'+os.path.splitext(os.path.basename(source))[1])%i i=i+1 try: (sx,junk,sy)=map(makefloat,string.split(re.compile('\d+ x \d+').findall(popen2.popen3('file "%s"'%source)[0].read())[0])) except: print 'Nepodarilo se zjistit rozliseni' sys.exit(2) if sx/fx>=sy/fy:osa=sx/fx else: osa=sy/fy (tx,ty)=map(retpix,(sx/osa,sy/osa)) if cartoon: cartoonstring='cartoon:chroma_me' else: cartoonstring='' pass1='nice -n 19 mencoder "%s" -oac copy -ovc xvid -xvidencopts pass=1:me_quality=6:quant_type=h263:chroma_opt:hq_ac:vhq=4:%s -vf scale=%s:%s -o /dev/null'%(source,cartoonstring,tx,ty) retval=os.system(pass1) if not retval==0: print 'Neco se udelalo spatne..' print pass1 sys.exit(2) pass2='nice -n 19 mencoder "%s" -oac mp3lame -lameopts q=%s:aq=%s -ffourcc DX50 -ovc xvid -xvidencopts pass=2:bitrate=%s:me_quality=6:quant_type=h263:chroma_opt:hq_ac:vhq=4:%s -vf scale=%s:%s -o "%s"'%(source,vbr,aq,bitrate,cartoonstring,tx,ty,finalname) retval=os.system(pass2) if not retval==0: print 'Neco se udelalo spatne..' print pass2 sys.exit(2) print '\n\nVsechno OK.' sys.exit(0)
Tiskni
Sdílej:
mencoderem
je lepsi, aspon lip to vypada, je to min narocny (zvladne to i pomalejsi PDA jako je moje hp6340). S tim vzhledem to je mozna subjektivni pocit ale benchmark v TCPMP vykazal videa upravena pomoci meho scriptu jako min narocna.
Prikladam muj script, kterej neni zas tak user friendly :P
#!/bin/bash mkdir pda for soubor in *.avi; do mencoder "$soubor" -o pda/"${soubor%.*}.avi" -vf scale=320:-2 -zoom -oac mp3lame -ovc lavc -lavcopts vcodec=mpeg4:vbitrate=200 -lameopts vbr=0:br=64:mode=0 -srate 22050 -ofps 15 doneJen si posledni dobou mi pride ze musim trosku upravit zvuk, protoze to dela celkem hnusnej zvuk, mozna zvednu vzorkovaci frekvenci. Uvidime, az se budu nudou kopat do zadku tak to zkusim este vylepsit :). Jo jinak skript prevede vsechny avicka ve slozce, ve ktere je ulozen do nove vytvorene slozky pda pod stejnym nazvem. Pokud bude uzivatel chtit zmenit vstupni podminky staci upravit radek
for soubor in *.avi; doA este prevod trva namisto cca 7min s tvym skriptem 1-2 s mym (1200 Duron). Jeste me zaujala tvoje uprava zda je video kresleny ci ne, na to se taky musim mrknout jak to funguje. Dik za info ;)
-sub titulky
.. Ještě bych chtěl upozornit na to, že -ofps 30 je zbytečný parametr, protože zdrojové video pravděpodobně nebude mít víc a je lepší tedy video ponechat se stenými FPS.
mencoder "$soubor" -o pda/"${soubor%.*}.avi" -vf scale=320:-2 -zoom -oac mp3lame -ovc lavc -lavcopts vcodec=mpeg4:vbitrate=400 -lameopts vbr=0:br=64:mode=0 -srate 22050 -ofps 30 -sub /cesta/k/souboru
... ale asi bude treba procist manual mencoderu kvuli fontum, atd.