Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Spolubydlici po me chtel instalacky debianu, tak jsem na nej vytahnul sve zabijacke CD - stary neoficialni release debianu 3.2.
Chudak si pripojil dva disky s windows a probouchal se instalaci az k uzasne polozce automatickeho rozdeleni disku. Asi tam nebyl dost velky cerveny vykricnik, tak s klidem prastil do enteru a za chvili me volal, ze mu neprojde krok s bootloaderem.
Tak jsem mu v druhe konzoli vypsal partition tabulky a kupodivu po zadnych windows ani vidu ani slechu. Tak jsem mu poblahopral k nejrychlejsimu moznemu odwirovani a rucne pripravil /target.
Bydla se nervozne ozval, ze na druhem disku mel dulezita data, tak jsem mu stihnul dat i insruktaz k pouzivani gpart. No v podstate nemel jinou sanci nez gpart dev/hdc -W /dev/hdc.
A myslenka dne? Debian vazne neni pro amatery.
;)
Tak jsem po tydnu dal OpenSUSE druhou sanci a hura! Ocividne nekdo kompetentni zaregistroval chybu a pregeneroval index s baliky.
Kluci gratuluju, Micro$oftu by to trvalo nejmin mesic a Oracle rok.
Mel jsem ten pech, ze na me vysla instalace tohoto web crawleru pro jednoho zakaznika.
Je to dost mazec. Takze par poznatku pro silence, ktery by si to chtel nainstalovat:
Tak dnes si u me hodne splhnul Hans Reiser resp. jeho reiserfs.
Jedne firme jsem obnovoval zivotne dulezita nezazalohovana data.
Rikal jsem si, ze jsou panove dost hluboko tam, kde slunce nesviti, a ejhle. Stacilo obycejne
modprobe loop losetup /dev/loop0 /mnt/hdc1/hdb2.img reiserfsck --rebuild-tree -S -l /recovery.log /dev/loop0A voila! Vetsina dat je zpet. Jenom si budou muset jeste rucne projet lost+found a uklidit si tam chlivek.
OpenBSD umi delat ve svem firewallu normalizaci paketu. Tak jsme to vesele pouzivali pod OpenBSD 3.6 na IPless bridgi a neregistrovali problemy.
Az dnes jeden kolega zjistil, ze nam jeden firewall s 3.8 duplikuje pakety v rozsahu rekneme 40 az 100%. Po vypnuti zminene feature se traffic vratil do normalu.
Nezaregistroval jste nahodou nekdo stejny problem? Konkretni nastaveni je "scrub in all no-df".
Nadavani na psani pravidel v pf.conf budu nadavat jindy..
Nejaky snazivy pocitacovy mag si rekl, ze by bylo fajn mit ve wget pro SUSE 9.x podporu IPv6.
V podstate jde o bohuliby zamer s jednim malym zadrhelem. Desive to zpomaluje, kdyz nemate podporu IPv6 v kernelu.
Nejdriv si totiz potvora rekne vsem nameserverum o AAAA, pak k nim prihodi default domenu z resolv.conf a nakonec popremysli o A zaznamech.
V 9.1 se na A dokonce vykasle uplne.
Tak jsem zkusil verzi ze SUSE 10.0 a rpm -U se zadarilo. Heureka. V manualu konecne najdete dulezity prepinac -4. Ale pak dojedete na..
wget: relocation error: wget: symbol __vsnprintf_chk, version GLIBC_2.3.4 not defined in file libc.so.6 with link time referenceZ toho plynou dve veci:
Tak jsem si rikal, ze je na case upgrade KDE na pracovnim masine.
Ve standartnim OpenSUSE 10.1 je malinko starsi 3.5.1 a v repository na opensuse.org maji novou 3.5.4.
A hadejte z ceho mi blazni YaST..
File ./i586/kdemultimedia3-mixer-3.5.3-16.8.i586.rpm not found on media: http://software.opensuse.org/download/repositories/KDE:/KDE3/SUSE_Linux_10.1/Nemate nekdo logicke vysvetleni, proc mi ta potvora chce instalovat verzi, ktera NIKDE NENI?