Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Spolubydlici po me chtel instalacky debianu, tak jsem na nej vytahnul sve zabijacke CD - stary neoficialni release debianu 3.2.
Chudak si pripojil dva disky s windows a probouchal se instalaci az k uzasne polozce automatickeho rozdeleni disku. Asi tam nebyl dost velky cerveny vykricnik, tak s klidem prastil do enteru a za chvili me volal, ze mu neprojde krok s bootloaderem.
Tak jsem mu v druhe konzoli vypsal partition tabulky a kupodivu po zadnych windows ani vidu ani slechu. Tak jsem mu poblahopral k nejrychlejsimu moznemu odwirovani a rucne pripravil /target.
Bydla se nervozne ozval, ze na druhem disku mel dulezita data, tak jsem mu stihnul dat i insruktaz k pouzivani gpart. No v podstate nemel jinou sanci nez gpart dev/hdc -W /dev/hdc.
A myslenka dne? Debian vazne neni pro amatery.
;)
Tak jsem po tydnu dal OpenSUSE druhou sanci a hura! Ocividne nekdo kompetentni zaregistroval chybu a pregeneroval index s baliky.
Kluci gratuluju, Micro$oftu by to trvalo nejmin mesic a Oracle rok.
Mel jsem ten pech, ze na me vysla instalace tohoto web crawleru pro jednoho zakaznika.
Je to dost mazec. Takze par poznatku pro silence, ktery by si to chtel nainstalovat:
Tak dnes si u me hodne splhnul Hans Reiser resp. jeho reiserfs.
Jedne firme jsem obnovoval zivotne dulezita nezazalohovana data.
Rikal jsem si, ze jsou panove dost hluboko tam, kde slunce nesviti, a ejhle. Stacilo obycejne
modprobe loop losetup /dev/loop0 /mnt/hdc1/hdb2.img reiserfsck --rebuild-tree -S -l /recovery.log /dev/loop0A voila! Vetsina dat je zpet. Jenom si budou muset jeste rucne projet lost+found a uklidit si tam chlivek.
OpenBSD umi delat ve svem firewallu normalizaci paketu. Tak jsme to vesele pouzivali pod OpenBSD 3.6 na IPless bridgi a neregistrovali problemy.
Az dnes jeden kolega zjistil, ze nam jeden firewall s 3.8 duplikuje pakety v rozsahu rekneme 40 az 100%. Po vypnuti zminene feature se traffic vratil do normalu.
Nezaregistroval jste nahodou nekdo stejny problem? Konkretni nastaveni je "scrub in all no-df".
Nadavani na psani pravidel v pf.conf budu nadavat jindy..
Nejaky snazivy pocitacovy mag si rekl, ze by bylo fajn mit ve wget pro SUSE 9.x podporu IPv6.
V podstate jde o bohuliby zamer s jednim malym zadrhelem. Desive to zpomaluje, kdyz nemate podporu IPv6 v kernelu.
Nejdriv si totiz potvora rekne vsem nameserverum o AAAA, pak k nim prihodi default domenu z resolv.conf a nakonec popremysli o A zaznamech.
V 9.1 se na A dokonce vykasle uplne.
Tak jsem zkusil verzi ze SUSE 10.0 a rpm -U se zadarilo. Heureka. V manualu konecne najdete dulezity prepinac -4. Ale pak dojedete na..
wget: relocation error: wget: symbol __vsnprintf_chk, version GLIBC_2.3.4 not defined in file libc.so.6 with link time referenceZ toho plynou dve veci:
Tak jsem si rikal, ze je na case upgrade KDE na pracovnim masine.
Ve standartnim OpenSUSE 10.1 je malinko starsi 3.5.1 a v repository na opensuse.org maji novou 3.5.4.
A hadejte z ceho mi blazni YaST..
File ./i586/kdemultimedia3-mixer-3.5.3-16.8.i586.rpm not found on media: http://software.opensuse.org/download/repositories/KDE:/KDE3/SUSE_Linux_10.1/Nemate nekdo logicke vysvetleni, proc mi ta potvora chce instalovat verzi, ktera NIKDE NENI?