Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
u nas se prece nic stavet nebude. Staci si precist odkazovanou zpravicku celou, nejenom nadpis a prvni dva radky:
(..) vybudování paroplynových elektráren v rafinériích skupiny MOL v Bratislavě (Slovnaft) a v maďarském městě Százhalombatta. (..) Spolupráce s MOL má navíc další potenciál např. v Chorvatsku nebo Slovinsku.
V rámci České republiky byla zahájena příprava paroplynových projektů na severu Čech. V nejpokročilejší fázi je projekt v lokalitě Počerady.
Řeči se vedou a činy konají, má to být za pár let a do té doby se ještě může leccos změnit.
Dyt je to spalovani, tak jakapak ekologicka vyroba??
Jistě, jen to má takový drobný háček, že se při tom vyčerpává neobnovitelný surovinový zdroj.
Ale tam nikdo snad netvrdi ze je to ekologicky. U plynu to rikaj.
Směl bych vědět, co je na větru neekologického? Vysouší nadměrně pleť, což v důsledku sníženého množství ozonu ve stratosféře a většího množství ultrafialového záření dopadajícího na povrch Země zvyšuje riziko vzniku melanomu?
Něco jiného jsou výkyvy ve spotřebě třeba během dne, tam mají význam akumulační elektrárny,Jaký je ten zásadní rozdíl mezi vznikem nepravidelnosti/nepředvídatelnosti na straně nabídky a poptávky? Obojí se dá řešit pouze těmi stejnými akumulačními elektrárnami. Průšvih je, že k větrníkům se narozdíl od jaderek nestaví automaticky. Pak to vede k těm situacím jako v onu větrnou noc na podzim, kdy jeden závan v Německu vyčerpal 80 % kapacity našich přečerpávaček. Řešením ale není postoj "fuj větrník", ale postoj "fuj větrník bez odpovídajícího akumulátoru".
...a opět to, že výkon tepelných elektráren můžete řídit, což u větrných neplatí.Z toho vyplývá pouze nutnost větší kapacity akumulátoru vzhledem k výkonu větrníku. Případně ještě propustnost přenosové soustavy, jsou-li tyto dva geograficky vzdálené.
Jaký je ten zásadní rozdíl mezi vznikem nepravidelnosti/nepředvídatelnosti na straně nabídky a poptávky? Obojí se dá řešit pouze těmi stejnými akumulačními elektrárnami.Poptávka podle mne nepravidelně kolísá, kdežto nabídka (velkých zdrojů) je pravidelná, a pokud nějaký zdroj vypadne, je to výpadek relativně velké části zdrojů. Např. pokud se v Praze zastaví jedna linka metra, je to asi z těch větších výkyvů na straně poptávky, přesto se asi dopad na energetickou soustavu nedá poměřovat s tím, když řídící systém odpojí turbínu v Temelíně. Větrníky do toho asi vnášejí kolísání i na straně nabídky. Řešit to jen akumulačními elektrárnami nejde. Ty pokryjí ty výkyvy v poptávce nebo výkyvy větrníků oproti předpovědi. Ale žádná akumulační elektrárna nezaskočí za několikatýdenní výpadek bloku Temelína. V takovém případě zaskočí na pár desítek minut, ale během té doby se musí spustit a dostat do výkonu jiné zdroje.
Řešením ale není postoj "fuj větrník", ale postoj "fuj větrník bez odpovídajícího akumulátoru".Jak by vypadal akumulátor na takový měsíc bezvětří? A co by se dělo po tom měsíci, kdyby se akumulátor vyčerpal, a vítr by foukat nezačal?
Z toho vyplývá pouze nutnost větší kapacity akumulátoru vzhledem k výkonu větrníku.To abychom se poohlédli po nějakých dvou volných mořích v různých nadmořských výškách, po jednom prázdném a jednom plném. Naše největší přečerpávací elektrárna Dlouhé Stráně dokáže špičkový výkon (650 MW) podávat po dobu 6 hodin. Nahrazovat výkon všech větrníků v ČR by vydržela asi tak 30 hodin. Pak musí zase začít foukat vítr…
Co se snažím říci je, že k sobě potřebují odpovídající akumulátor, aby byly použitelné.O pár komentářů výš jsou nějaké údaje z Wikipedie. Já si opravdu nedokážu představit, čemu říkáte „odpovídající akumulátor“.
Vítr sám o sobě je Ti k ničemu. Musíš postavit turbínu nebo něco, co ten vítr přemění na energii použitelnou domácnostmi a průmyslem. A postavit farmu turbín znamená zatraceně velký zásah do krajiny a přírody. Proto ani vítr (resp. jeho používání) není ekologický.
Vidím, že ironické a sarkastické poznámky budu muset příště nějak vyznačit. Samozřejmě vím, že využívání větrné energie je problematické, ale reagoval jsem na vyjádření, že vítr není ekologický zdroj, což je nesmysl. Neekologické zdroje jsou ty, jejichž přeměnou (např. spalováním) se do životního prostředí dostávají nebezpečné látky. Vítr sám o sobě není neekologický, prozatímní pokusy využívat jeho energii víceméně ano.
Neekologické zdroje jsou ty, jejichž přeměnou (např. spalováním) se do životního prostředí dostávají nebezpečné látky.Nemusí to být jen škodlivé látky, ale třeba také hluk nebo jiné vibrace (což se větrníků týká), nebo jinak poškozují životní prostředí (nevím, zda odebrání energie proudícím masám vzduchu farmou větrníků je naprosto zanedbatelné, nebo jestli to třeba nedokáže ovlivnit mikroklima regionu, vytvořit srážkový stín nebo něco podobného).
Huh... já se přeci nehádám a tohle všechno vím. Jen prosím zkuste rozlišovat mezi pojmy energetický zdroj a využití energetického zdroje (člověkem). Samotný vítr neekologický není, je to přírodní jev. Ze samotného energetického zdroje se mohou pouze uvolňovat látky poškozující (zamořující) životní prostředí. Při využívání energetického zdroje (spalování, štěpení, pohánění turbíny atd.) může dojít ke všem těm vámi zmiňovaným vibracím a dalším vedlejším efektům. O nic jiného nejde, já se větru jako (obnovitelného) zdroje energie nezastávám, pro mě je jediným rozumným řešením jádro (čímž nezpochybňuji ty další, snad s výjimkou uhlí a ropy).
...jediným rozumným řešením jádro...
Vodík?
Až opět pouze na tu drobnost, že z větru se nic jeho využitím neuvolňuje. Ale to už je vážně slovíčkaření. Já se jen pokusil přidržet tradičního užití pojmu. Nahlíženo z vašeho úhlu pohledu, je to možné brát i tak, že vstoupí-li do toho lidské technologie, ekologickým zdrojem není fakticky nic.
Anihilací? Co studená fúze? Free energy?
oxid uhličitý je přece fuj fuj fuuuj FUUUUUUUJ! Nebo snad tady chce někdo tvrdit že se automobilový průmysl snaží o nesmysly?
Nevím co je na tom směšného. Už jsem viděl i seriózní projekt využívající kravské prdy z vedlejšího kravína Beze srandy.
Grgy? Taky z Moravy?
A proto doporučuji neprdět jen tak zbůhdarma, a naprdět si nějaké zásoby plynu do balónku, než premiér Mirek Gauneriánek vysomruje v Rusku nějaký ten plyn. Společně s baronem Prášilem (Karel Schwarzenberg) Trautenberkem si zanadávají na Rusko, a pak začnou somrovat na Vladimírovi Putinovi, aby otočil kohoutkem.
Až se Putin otočí zády k západu a plynovému kohoutu, Mirek Gauneriánek v nestřežené chvíli otočí kohoutkem, a poprvé ve svém funkčním období vykoná něco manuálního a přínosného. Jak Trautenberk loupil v Krakonošově revíru.A proto doporučuji neprdět jen tak zbůhdarma, a naprdět si nějaké zásoby plynu do balónku...
U nás jedeme na elektřinu a v zásobě máme kamna na dřevo. ^_^
To vysvětluj odpůrcům Temelína ...
To vysvětluj odpůrcům Temelína ...
Nojo, beru si sekeru a jdu do lesa narubat něco do zásoby, než se Vladimír rozhodne ten plyn zase pustit. Jaderné elektrárny jsou možná řešením, ale kde se vezme to palivo? Na tržnici asi ne, bude to opět v Rusku. Pokud je hlavním úkolem této vlády vlády vybudovat radar v Brdech, a ne energeická politika, tak je to špatné. Takže až narubu to dřevo na topení, tak beru do ruky krumpáč, a jdu kopat na zahradu protiatomový kryt proti raketám ze států "Osy zla".
Teď se dívám na ten váš avatar s tím letcem v kukle. Nečerpal jste náhodou odsud?. Pravicový volič by neměl mít takové avataryKdyž ale Rusové utáhnou kohoutky, těžko si přes noc napískáme plynovod odjinud.Přesně tak. Ale abych použil terminologii hlavního ultrapravicového ideologa JiKa: vše je jenom trh. Když se Ukrajina rozhodne přestat platit dodávky plynu, tak není divu, že Rusko utáhne kohoutky. Vše ostatní je jen socialismus, takže se Rusko vlastně chová tržně. Je ale smutné, že jakýmsi rukojmím Vladimíra Putina se stala celá Evropa. On s tím ale ministr zahraničí Alexander Vondra a soudruh Langer určitě něco udělají.
No, soudruh Topolánek už dohodl s bývalým agentem KGB plynové hlídky Nejspíš budou stát z obou stran na hranicích Ukrajiny v mínus třiceti, přičemž ti na východě budou hlásit: "Teče!" kdežto ti na západní hranici: "Ani h..."
Thanks for your understanding, díky díky. Ano, jsem psychopat, a také si na tom velice zakládám . Právě jsem se vrátil z lesa, kde jsem rubal dříví do zásoby jako maršál Koněv, než se stal z dřevorubce polním maršálem a osvobodil Prahu.
Ano, jsem psychopat, a také si na tom velice zakládám
To je toho. Stejně se sejdeme všichni u Chocholouška ...
Co se týká toho avataru ... to není letec v kukle, ale bájný bojovník Boromir.
K tomu Temelínu - také nejsem nadšen z atomového betonového monstra, ale civilizaci chceme mít všichni, elektřinu, plyn taky. Musíme holt něco obětovat a pro něco se rozhodnout - a vybrat řešení to nejméně špatné ..
Co se týká toho avataru ... to není letec v kukle, ale bájný bojovník Boromir.
Jojo, takže to není Leonid Brežněv :). I já jsem se ve svém avataru inspiroval jedním bojovníkem. Je jím malajský tygr Sandokan, bojovník proti britskému koloniálnímu útlaku. Revolucionář Sandokan bojuje proti britskému imperialismu se zatnutou pěstí s mačetou v ruce a v červeném turbanu.
Ale abych rozebral ideologicky ten klip o Sandokanovi. Sandokan skáče zprava na tygra. Fašistický tygr je paralyzován, a Sandokan se ocitá na levo. Poté se mu ale vzbouří hormony, a utíká zpět napravo k anglické krásce Marianně (ne marihuaně). Až bude fašounský tygr zcela poražen, tak i já zůstanu jako Sandokan trvale na pravo. A že jsem blázen? Ano jsem, už jsem se k tomu doznal v minulém příspěvku...Tak asi nejsem sám, kdo přehodnocuje význam jaderných elektráren. Dnes vyšel článek v HN "Jak Děda Mráz pomáhá jádru" s podtitulkem "I v Německu už se začínají objevovat úvahy, jestli rozuhodnutí odstavit jaderné elektrárny nebylo předčasné", více zde.. Tak nevím.
To je vcelku hezké a zajímavé povídání o jaderné energetice. Zachrání to ale Českou republiku před mrazy v dohledné době? Bude to dřív, než Vladimír pustí zase plyn a otočí kohoutkem?
Zatímco soudruzi v Americe si chtějí upevňovat svoje mocenské zájmy budováním radaru v Brdech a budováním raketové základny v Polsku, tak Rusku jde hlavně o ekonomické zájmy. Je to lež jako věž, že radar a základna v Polsku bude sloužit proti "darebáckým" státům. Rakety budou namířeny proti Rusku. Je to určitě prozřetelné, postavit si radar nedaleko hlavního města. Já se těm Rusům nedivím, že to nenechají jen tak. Ten, kdo zakládá nové frontové linie studené války v Evropě, jsou Spojené státy. Nebudu věřit pohádkářům z Washingtonu, kteří lžou o 11. září 2001 a o tom, že spadlo nějaké letadlo na trávník u Pentagonu.
Že by dnešní energetická a ekonomická krize byla jen jakousi kapitalistickou revolucí? Trošku ano, pojednává o tom jeden zajímavý článek v v britských listech.
Je to lež jako věž, že radar a základna v Polsku bude sloužit proti "darebáckým" státům.
Proč? Co darebáci z Ruska? A netvrď, že Rusové nejsou darebáci.
To je vcelku hezké a zajímavé povídání o jaderné energetice. Zachrání to ale Českou republiku před mrazy v dohledné době? Bude to dřív, než Vladimír pustí zase plyn a otočí kohoutkem?To bohuzel ne, takovahle elektrarna by nam sice dala uplnou energetickou nezavislost (mame vlastni uran) a tedy teoretickou nezavislost na plynu (pokud by byla elektrina dost levna, nebo alespon levnejsi nez topeni plynem), ale porad zustavame zavisli na rope. Zbavit se tehle zavislosti by byla nutny pokrok v oblast alternativniho pohonu vozidel, coz by v kazdem pripade znamenalo nejen vymneu (nebo alespon upgrade) veskereho vozoveho parku, ale postaveni dalsich nekolika vykonnych jadernych elektraren: Pokud odhadneme rocni spotrebu jako radove 10 miliard litru benzinu+nafty (ve skutecnosti je to zatim mene, presneji cislo je treba tady) a z jednoho litru benzinu ziskame energii 9.67 kWh/l (popr. 34.8 MJ), celkem to dela zhruba 100 TJ energie rocne. Prepocitano na vykon, potrebujem zhruba 10 GW instalovaneho vykonu jen k ziskani odpovidajici energie, ktera se u nas spotrebuje na pohon vozidel. V praxi by to sice mohlo o neco mene (napr. celkova ucinnost system akumulatok+elektromotor je o dost vyssi nez ucinnost spalovaciho motoru), ale zase se nesmi zapomenot na zalohy, ztraty a podobne. Znamenalo by to tedy minimalne deset bloku o vykonu temeliskeho reaktoru (1 GW), tj. minimalne tri elektrarny velke jako Temelin (tak, jak byl planovany). K tom je treba pripocitat nezanedbatelne mnozstvi energie, ktera by byla treba na nahrazeni vyrob z ropy vyrobami z nahradnich zdroju - Fisher-Tropschova synteza je dost energeticky narocny proces. Takovehle reseni by nas plne zbavilo zavislosti na rope a plynu, takze by nas uz neikdo nemohl vydirat zavrenim kohoutku. Nicmene realizace takoveho planu by stala biliony a byla by naprosto nerealizovatelna v soucasne politicke situaci, takze mame smulu
Nicmene realizace takoveho planu by stala biliony a byla by naprosto nerealizovatelna v soucasne politicke situaciTakže jde o jakési teoretické nereálné snění, a hlavně kde by se na to vzaly ty biliony. Čili celé to tvoje povídání je jakési lidové vypravěčství. Ano, teoreticky by nás nemohl nikdo "vydírat". Ale snad není potřeba připomínat, že příčinou krize je Ukrajina, která neplatí za dodávky. Je ale pravda, že to hraje Putinovi do karet, to ano.
Dnes vyšel článek v HN "Jak Děda Mráz pomáhá jádru" s podtitulkem "I v Německu...
I já čtu někdy kryptofašistickou idnes. Musím ale říct, že ten pardubický patriot soudruh Ehl píše docela rozumné články o Dědovi Mrázovi. Jojo, děda Mráz, to je ruskej šmelinář s plynem Gazprom.
Čtu ale i bolševické (jak by řekl ultrapravičák JiK) britské listy, čtu i aktálně.cz a jiné. Dokonce čtu i ruské Argumenty i fakty, ruský medvěd je opravdu ve ve formě. :)
Jen bych chtěl upřesnit: HN - jsou Hospodářské noviny, nikoliv Idnes. HN si držely vždy slušnou úroveň ...
Jj, fakt je, že cokoliv si člověk přečte, musí si trochu přebrat - a informace si dnes jedny noviny přebírají od druhých ..
myslel som, ze to bude tento z 1968:
Telegram zo ZSSR pre obyvatelov CSSR po vyhre v hokeji:
"Blahozelame k vitazstvu STOP Boli ste lepsie druzstvo STOP Plyn STOP Ropa STOP"
Ale preco nas vypli v roku 2009, ked sme s nimi na MS 20 rocnych 2x prehrali? Hmmm
To jsou velice zajímavé myšlenky, dávat zastavení dodávek za vinu výsledkům hokejových utkání . Skoro mě to nutí si myslet, že si před napsáním příspěvku vyhulil Jánošíkovi celou fajku s čarovným marihuanobejlím.
Situace na Slovensku je ještě o mnoho horší, než u nás. Slovensko je totiž závislé na ruském plynu ze 100%. Slováci by měli už teď vzít do ruky sekeru a valašku, a jít rubat dřevo do Tater už teď, jako za časů před první republikou ČSR, kdy nebyly na Slovensku téměř žádné silnice a hlavním průmyslovým odvětvím bylo zpracování lnu.
Ti Rusáci jsou prostě sviňáci. Posílají k nám tanky v roce 1968 a zavírají schválně kohoutky s plynem. Leonid Břežněv, který vyslal do Československa v roce 1968 ty tanky, zásoboval téměř celou Evropu v době studené války plynem. Takže skoro půl století je celá Evropa (z velké části i západní) závislá na ruských dodávkách. Je to prostě říše zla, ti Putinovci :)zásoboval téměř celou Evropu v době studené války plynem.
Když se tak zamyslím, tak Rusko v současné době (ale ani dříve) v podstatě žádný jiný zajímavý exportní artikl nemá (tedy plus ropu, železnou rudu, atd - prostě suroviny). To v době ekonomické krize může mít velmi negativní vliv na jejich hospodářství.
Souhlas, ještě jedna věc - jaký je technický stav zařízení v Rusku, které umožňuje přenos plynu do Evropy. Jednou z verzí příčin problémů je, že Rusko nechce přiznat technické problémy ..
Osobně si myslím, že těch příčin je víc (mohou být i ty technické potíže) , hlavní je však na Ukrajině, kde leží klíč k řešení problémů a také u různých "překupníků", kteří uměle zvedají cenu plynu.
[...] jednáním tehdejšího vedení Transgasu, tehdy ještě státního podniku s tehdejším slušným vedením [...]
Divím se, že tě za tuhle poznámku příslušníci místní takypravice a huráliberalismu ještě nerozcupovali...
příslušníci místní takypravice a huráliberalismu
Já bych spíš řekl, že to jsou zastánci hujerousaliberalismu. Je už na čase zahájit svaté tažení proti Rusku, zahájit kapitalistickou revoluci a vybudovat v Brdech radar! U nás se zatím buduje jen automobilový průmysl ve Škodovce.
Jelikož budou Škodovky v době krize méně dostupné, koupím si Dacii Sandero....koupím si Dacii Sandero.
Francouzskorumunské auto? Ani zadarmo!
Možná ani samotní její autoři netuší, jak velkými vizionáři by se tou reklamou mohli stát.
Pointa byla v tom, jak by tě každý kovaný posametový (pseudo)liberál poučil, že žádný státní podnik z principu nikdy nemuže mít slušné vedení
Tiskni
Sdílej: