Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Spojenci ve druhé světové válce bojovali proti Hitlerovi a jeho vazalům a jejich cílem byla bezpodmínečná kapitulace Německa. Operace Sunrise je krycí název jedné z nejtajnějších operací tajných služeb v době konfliktu. Byla až tak tajná, že se informace o ní rozhodl zveřejnit až americký prezident Clinton v roce 1998.
V únoru 1945 stojí německá fronta před úplným zhoucením. Na obou frontách se Spojencům daří německá vojska zatlačovat zpátky k domovu. 21. února přijíždí do Švýcarska italský baron a fašistický sympatizant Luigi Parrilli. Je to úspěšný obchodník spolupracující s SS a SD v severní Itálii. Za baronem stála velká část SS, Vatikánu a velké množství amerických podniků. Ve Švýcarsku měl předložit nabídku kapitulace německých armád v Itálii. To vše výměnou za to, že příslušníci SS nebudou pronásledováni za své válečné zločiny a bude jim po válce zaručena beztrestnost. Také se spoléhají na to, že budou hrát svoji úlohu i v poválečném Německu.
Zástupcem v jednáních na americké straně ve Švýcarsku je Allen Dulles. Od roku 1943 byl diplomatem v Bernu a před válkou renomovaný advokát na Wall Streetu. K jeho klientům patřily největší německé průmyslové koncerny. Za války působil jako zástupce OSS (Office of Strategic Services) a po válce dokonce jako šéf CIA. Dulles věděl, že i ve válce hrají peníze poměrně důležitou roli a na jeho výplatní listině bylo již za války několik kvalitních esesáků.
Už na počátku roku 1945 svět věděl o organizovaném vyvražďování lidí v koncentračních táborech. Také se vědělo, že nejvíce se na tom podíleli příslušníci SS. V jedné vile v severní Itálii si SS zřídilo své velitelství. Zde se usídlil SS-Obergruppenführer Karl Wolff, kterého Hitler jmenoval nejvyšším zástupcem SS a policie v Itálii, a zároveň ho jmenoval generálem zbraní SS. Hitler si Wolffa velice cenil jako obratného diplomata, který byl jakýmsi prostředníkem mezi Hitlerem a Himmlerem, u kterého i kdysi začínal svou kariéru jako adjutant.
Snění o tisícileté říši v květnu 1939 - zleva Heinrich Himmler, Reinhard Heydrich, Karl Wolff a neznámý asistent.
27. února informuje baron Parrilli Wolffa o schůzce s Dullesovým sekretářem, ke které došlo v Luzernu. Wolff vydá rozkaz k urychlenému zahájení diplomatických jednání s Američany. 3. března dochází k další tajné schůzce v Luganu. Američané oficiálně požadují pouze bezpodmínečnou kapitulaci Německa. Žádají také, aby bylo zastaveno stíhání Židů z celé Evropy a aby byly zastaveny všechny vojenské operace proti partyzánům. Karl Wolff si je vědom, že zdaleka ne všechny tyto podmínky může splnit. I když byly tyto podmínky z větší části pro Wolffa nepřijatelné, tak je zčásti splnil. Postaral se, aby velitel italských partyzánů byl převezen do Švýcarska, a udělal i několik dalších ústupků. Říšský vedoucí SS Himmler však jedná mezitím sám na vlastní pěst se západními spojenci, a jeho reakce na Wolffova jednání je zuřivá. Podobný názor zastává i šéf Hlavního úřadu říšské bezpečnosti (RSHA) Ernst Kaltenbrunner, pod jehož působnost spadá i Gestapo a SD.
Do jednání znovu vstupuje baron Parrilli, tentokráte již v kněžském převleku. V tomto převleku se může cítit dobře, je totiž i papežovým soukromým poradcem. V květnu 1944 měl Wolff tajnou audienci u papeže Pia XII., který je též také někdy označován jako "Hitlerův papež". Pius XII. informoval generála SS o tom, že Vatikán je připraven učinit cokoli ke zkrácení bojů na západní a jižní frontě a zastavení postupu sovětské armády. 8. března se v Curychu setkává generál Wolff se zástupcem vedoucího rozvědky USA Allenem Dullesem již osobně. Sověti se o tomto jednání díky zprávě amerického velvyslance v Moskvě. Ministr zahraničí Molotov nebyl v otázce jednání v zásadě proti, pouze dal podmínku, že se jednání zůčastní i sovětští důstojníci. Odpověď Američanů byla jasná a zřetelná: Ne.
19. března dochází k další přísně tajné schůzce ve švýcarské Asconě. Wolff je sice generálem zbraní SS, ale bez souhlasu vrchního velení skupiny armád na jižní frontě nemůže žádnou kapitulaci nabízet. To mohl udělat pouze polní maršál Albert Kesserling, kterého ale mezitím převelel Hitler na západní frontu. Američany však zajímá i něco jiného. Chtěli by vidět vojenské mapy německých armád, které měl Wolff u sebe. Generál SS neváhá a mapy předloží. V polovině března je i Wolffovi jasné, že s Třetí říší je konec a že Německo nezachrání ani tajná zázračná zbraň slibovaná Hitlerem. Spojenecká vojska na západě postoupila k řece Rýn, a sovětská vojska se blíží k Berlínu. Wolff je Hitlerem povolán do Berlína, aby vyklopil pravdu o tajných jednáních ve Švýcarsku. Wolff o schůzce v Asconě takticky před Hitlerem pomlčí a nezapomene připomenout, že Himmler a Kaltenbrunner jednali se západními spojenci také. Hitler povolí Wolffovi další jednání, ale zakáže mu již další cesty do Švýcarska. Nastává patová situace - Stalin pod vlivem zpráv o jednání Američanů s esesáky hrozí odstoupením z protihitlerovské koalice. Situaci zachrání Winston Churchill, který se ve Washingtonu zasadí o to, aby operace Sunrise byla zastavena.
12. dubna umírá americký prezident Franklin Delano Roosevelt. Roosevelt jako zastánce bezpodmínečné kapitulace Německa striktně odmítal jakoukoli formu jednání s nacistickým režimem. Po smrti Roosevelta se kontakty Američanů s SS znovu zintenzivňují. Výsledkem toho je, že 29. dubna se podaří podepsat kapitulaci všech německých vojsk na italské frontě. Kapitulaci sice podepíší zástupci wehrmachtu v civilním oblečení z pověření maršála Kesserlinga, ale Kesserling kapitulaci zatím neuznává. Německá vojska wehrmachtu i SS kapitulují, a díky tomu americká a britská vojska bezpracně osvobozují města v severní Itálii.
30. dubna spáchá Hitler v Berlíně sebevraždu. Nyní už i polní maršál Kesserling souhlasí s kapitulací vojsk v itálii. V severní Itálii a Rakousku se nechává zajmout 800 000 německých vojáků a kolují zvěsti o tom, že brzy potáhnou společně s Američany proti Rusům. SS-Obergruppenführer Karl Wolff po skončení války přetrvává dál v Bolzanu, a dál nosí svoji uniformu SS. Všichni, co se podíleli na operaci Sunrise, byli skutečně po válce odměněni a získali beztrestnost. Byli přijati do americké armády, a nebo jim byla poskytnuta obchodní podpora. Karl Wolff se dostal poté do amerického zajateckého tábora, kde trávil svůj čas v izolaci.
V Norimberském procesu neseděl Karl Wolff na lavici obžalovaných, ale jako svědek proti válečným zločincům. A tak se druhý muž v hierarchii SS a člověk, který měl na svědomí 300 000 životů v koncentračním táboře Treblinka, nedočkal v Norimberku žádného potrestání. Za celou SS, SD a Gestapo byl v Norimberku odsouzen pouze Ernst Kaltenbrunner, který se dočkal trestu smrti na šibenici. Byl to rozhodně nepohodlný svědek amerického vyjednávání s esesáky. Himmler se ocitl na sklonku války v britském zajetí. Britové zahrabali říšského vedoucího SS kdesi na vřesovišti na neznámém místě. I v tomto případě mohou vznikat dohady, že Himmler nespáchal údajnou sebevraždu cyankáli, ale byl odstraněn jako nepohodlný svědek a vyjednavač. Ministr průmyslu a hlavní architekt Albert Speer sice vyjádřil v Norimberku svoji lítost nad německými válečnými zločiny, ale po dvaceti letech si spokojeně užívá života ve Velké Británii, kde také v roce 1981 umírá. Jako jediný byl v Norimberku odsouzen na doživotí Rudolf Hess, který si jako jediný z odsouzených také skutečně svůj trest odpykal. Že by měl Hess takový velký podíl na válečných zločinech, když odletěl v roce 1941 do Velké Británie vyjednávat mír? Asi ztěžka, když se koncentrační tábory začaly budovat v masovém měřítku až po jeho odletu. Jen to byl další nepohodlný svědek, který kdyby promluvil, tak by se mohly dostat na povrch zajímavé skutečnosti. Rudolf Hess umírá jako stařec v západoberlínském vězení Spandau v roce 1987 za velmi podivných okolností. Těžko se asi mohl oběsit, když kvůli svému zdravotnímu stavu nemohl vstát ani z postele. Jako byl Rudolf Hess anglofil, tak britská královna matka byla značně germanofilní, a vítala Nevilla Chamberlaina, když se vracel z Mnichova po podepsání Mnichovské dohody v roce 1938. Kapitulaci Nevilla Chamberlaina před Hitlerem schválila britská monarchie, veřejně a před jásajícími davy, dříve, než se premiér podrobil nepříjemné povinnosti vysvětlit tuto kapitulaci parlamentu. Že by i Karlu Wolffovi slušela oprátka za 300 000 životů? Rozhodně ano, ale díky přímluvě Allena Dullese se tak nestalo kvůli tomu, že Wolff slíbil doživotní mlčení o operaci Sunrise. Karl i po válce doufal, že bude působit jako spolkový ministr kultury.
Kdyby Wolff stanul v Norimberku jako obžalovaný, vyšlo by na povrch, že docházelo tajně k protisovětským jednáním, což bylo porušení spojenecké smlouvy z Casa Blancy, což by vrhlo stín na křišťálově čisté a neomylné americké tajné služby. Nutno podotknout, že divadlo sehráli i sověti, kteří měli o Wolffovi také své informace. Wolff byl v roce 1949 odsouzen pouze za členství v SS. Protože ale byl 4 roky v internaci, tak byl hned vzápětí propuštěn na svobodu. Karl tak mohl po propuštění začít podnikat v reklamě. Po zbytek života zůstává nadšeným obdivovatelem Adolfa Hitlera. Před soud za válečné zločiny je Wolff postaven až v roce 1961 v době, kdy je jeho opatrovník Allen Dulles sesazen z pozice šéfa CIA. Teprve teď je SS-Obergruppenführer obviněn z vraždy 300 000 Židů. Stejně jako Rudolf Hess a spousta dalších válečných zločinců trpí ztrátou paměti a tvrdí, že s holocaustem nemá nic společného. Soud ho ale i přesto poslal na směšných 15 let do káznice.
Washington dlouho mlčel o tom, že hlavy amerického průmyslu i hlavy americké armády podporovaly Hitlerovu snahu vymýtit komunismus svými kamaradenschafty s nacisty. Archivy amerických tajných služeb nechal zveřejnit až prezident Clinton v roce 1998. Ukazují na kontakty Američanů a SS. Po válce se z válečných zločinců a esesáků stala celá síť antikomunistů.
V posledních měsících války samozřejmě hrozilo nebezbečí, že se německá vojska stáhnou do Alp, což by znamenalo prodloužení války. Bylo by tím ohroženo i území neutrálního Švýcarska, které ale svým zprostředkováním rozhovorů na svém území porušilo svou neutralitu. Rozhovory zprostředkovával Švýcar Max Waibel. Hrozilo i nebezbečí, že města na severu Itálie a hlavně přístav Terst osvobodí Titovi partyzáni. Díky operaci Sunrise k tomu nedošlo, a americká a britská vojska vpochodovala vítězoslavně do měst severní Itálie. Jestli byla operace Sunrise hrdinný protikomunistický odboj, nebo bratříčkování s esesáky, na to ať si odpoví každý sám. A tak nakonec byli všichni spokojeni: Švýcaři, Američané i Britové, že dobyli bezpracně severní Itálii, ale hlavně byli spokojeni esesáci, kteří našli záchranný kruh v americkém zajetí. Jen ti sověti trošku okrouhali mrkvičku: bojovali až do trpkého konce, zatímco Američané uzavírali pakty s esesáckými generály. Takže i tuto skutečnost lze přičíst k sovětským válečným ztrátám.
Já jsem informace čerpal hlavně z německého televizního dokumentu Operace Sunrise. Tyto informace lze konfrontovat samozřejmě i s jinými články na Wikipedii. Informací není mnoho, a jsou dost kusé. I na českém internetu lze najít několik informací. Jedná se hlavně o článek Karla Pacnera na idnes. Pacner je sice autorem mnoha knih o kosmonautice, ale pokládám za lepší zdroj informací německý nezávislý dokument, než dopisovatele svazácké Mladé fronty. Karel Pacner se samozřejmě snaží dělat z operace Sunrise hrdinný protikomunistický odboj. Zvýrazňuje úlohu českého radisty ve službách OSS Václava Hradeckého. Dokonce tvrdí, že se jednání ve Švýcarsku zůčastnili i sovětští zástupci. Z dokumentu Operace Sunrise vyplývá, že nikoliv.
A nebyl bych to já, kdybych nepřidal i nějaký zajímavý film. Je vcelku pochopitelné, že se filmového zpracování operace Sunrise nechopili soudruzi z Hollywoodu. O tomto pojednává sovětský válečný seriál 17 zastavení jara (17 moments of spring). V roli agenta Otto von Stierlitze, standartenfǔhrera SS a SD se snaží překazit plány západních mocností plukovník Maxim Isajev. Jedná se samozřejmě o seriál, a tak je to třeba hodnotit s nadhledem. Ač má tento seriál silný ideologický podtext, a dějem se neustále prolíná lidové vypravěčství, tak je mnohem uvěřitelnější a sledovatelnější, než všechny ságy o Jamesu Bondovi dohromady. Jakýsi "trailer" lze shlédnout na youtube a i českou ukázku. A tak své povídání zakončím vesele. Jako o každém správném agentovi i o Stierlitzovi kolovalo spousty vtipů. Několik z nich:
Ke Stierlitzovu domu přijel automobil. Z vozu vystoupili tři gestapáci a začali bušit na dveře. „Nikdo není doma,“ zavolal na ně z okna Stierlitz. Gestapáci se otočili a odjeli. Tímto způsobem je Stierlitz vodil za nos už pátý měsíc.
Stierlitz flámoval. Ve vojenské blůze, v ruských holínkách. Na stole láhev vodky a slané okurky. Stierlitz prozpěvoval ruské písně. Naproti seděl se skloněnou hlavou Müller a zamyšleně hleděl na Stierlitze. Vypravěč: „Ten den byl Stierlitz k prozrazení tak blízko, jako ještě nikdy předtím.“
Stierlitz přistoupil ke dveřím a tiše je otevřel. Světlo se rozsvítilo. Stierlitz dveře zavřel – a světlo zhaslo. Stierlitz znovu otevřel dveře – světlo se rozsvítilo. Opatrně dveře zavřel – světlo zhaslo. Stierlitz velmi opatrně otevřel dveře – světlo se rozsvítilo. Dveře zavřel – světlo zhaslo. „Lednička,“ pomyslel si Stierlitz.
Tiskni
Sdílej:
Se ti divím, že to sem pořád cpeš... Pořád tam máš hromadu pravopisných chyb. Imho je zažité pojem Waffen-SS nepřekládat. Luftwaffe se taky nepřekládá.... A víc už do tebe rýt nebudu, on se toho určitě ochotně ujme někdo jiný...
"aby byli zastaveny všechny vojenské operace" - o moc dal jsem to nedocetl...
"Najdi aspoň jednu pravopisnou chybu a ukaž ji."
Kratka pamet?
Já jsem informace čerpal hlavně z německého televizního dokumentu Operace Sunrise. Tyto informace lze konfrontovat samozřejmě i s jinými články na Wikipedii
Televizní dokumenty a Wikipedie mohou být dobré zdroje pro obecný úvod do problému. Pokud se ale chceš opravdu něco dozvědět, tak je nutné přečíst nějaké knihy. Dnes je bohužel normální, že si někdo přečte článek na Wikipedii a na jeho základě dělá dalekosáhlé závěry, případně si splete Spitfire s Hurricanem.
Ministr průmyslu a hlavní architekt Albert Speer sice vyjádřil v Norimberku svoji lítost nad německými válečnými zločiny, ale po dvaceti letech si spokojeně užívá života ve Velké Británii, kde také v roce 1981 umírá.
Klasický případ tvého zkratkovitého uvažování. Speer sice zemřel v Británii, ale jinak žil v Německu. Do UK jel udělat rozhovor pro BBC a tam náhle zemřel. Tato informace je dokonce uvedena na Wikipedii, ale to by ses musel namáhat.
Jako jediný byl v Norimberku odsouzen na doživotí Rudolf Hess, který si jako jediný z odsouzených také skutečně svůj trest odpykal. Že by měl Hess takový velký podíl na válečných zločinech, když odletěl v roce 1941 do Velké Británie vyjednávat mír? Asi ztěžka, když se koncentrační tábory začaly budovat v masovém měřítku až po jeho odletu. Jen to byl další nepohodlný svědek, který kdyby promluvil, tak by se mohly dostat na povrch zajímavé skutečnosti.
Jaké zajímavé skutečnosti mohl Hess prozradit? Pokud existovala taková hrozba, tak by neodsoudili na doživotí, ale k trestu smrti, případně by mohl být zastřelen "na útěku" atd.
Jako byl Rudolf Hess anglofil, tak britská královna matka byla značně germanofilní, a vítala Nevilla Chamberlaina, když se vracel z Mnichova po podepsání Mnichovské dohody v roce 1938. Kapitulaci Nevilla Chamberlaina před Hitlerem schválila britská monarchie, veřejně a před jásajícími davy, dříve, než se premiér podrobil nepříjemné povinnosti vysvětlit tuto kapitulaci parlamentu.
Opět překrucuješ fakta. Mnichovská dohoda byla pozitivně přijata nikoliv kvůli sympatiím k Hitlerovi, ale protože lidé nechtěli další válku. Mysleli, že Mnichovem ji odvrátili. Z pohledu UK navíc nešlo o kapitulaci, protože Británie neměla s ČSR žádnou smlouvu, na rozdíl od Francie.
Pokud se ale chceš opravdu něco dozvědět, tak je nutné přečíst nějaké knihy.Kolik si přečetl knih o operaci Sunrise? Já žádnou, protože jsem žádnou knihu na toto téma v knihkupectvích neviděl.
Dnes je bohužel normální, že si někdo přečte článek na Wikipedii a na jeho základě dělá dalekosáhlé závěry, případně si splete Spitfire s Hurricanem.No comment. Hádat se o Spitfirech a Hurricanech s tebou rozhodně nebudu.
aké zajímavé skutečnosti mohl Hess prozradit?Jaké asi. O svém vyjednávání o separátním míru s Velkou Británií. Proč ho neodsoudili k trestu smrti? Protože na něj kromě Mein Kampfu skoro nic neměli. Bylo lepší ho hezky ubytovat doživotně ve vězení.
Opět překrucuješ fakta. Mnichovská dohoda byla pozitivně přijata nikoliv kvůli sympatiím k Hitlerovi,Opět blábolíš nesmysly. Ať to bylo jak chtělo, tak ty davy jásaly. Snad mi tady nebudeš vyprávět o pohnutkách jásání davů. Davy i královna se hluboce mýlily.
Kolik si přečetl knih o operaci Sunrise? Já žádnou, protože jsem žádnou knihu na toto téma v knihkupectvích neviděl.
Něco jsem o této události četl, ale už je to dlouho a moc si toho nepamatuji. A právě proto o tom nepíšu do blogu.
Jaké asi. O svém vyjednávání o separátním míru s Velkou Británií. Proč ho neodsoudili k trestu smrti? Protože na něj kromě Mein Kampfu skoro nic neměli. Bylo lepší ho hezky ubytovat doživotně ve vězení.
Hess zjevně žádný separátní mír nevyjednal. Odsoudit Hesse k trestu smrti by nebyl problém. Teoreticky byl muž číslo 2 nacistického Německa a také byl shledán vinným v prvních dvou bodech obžaloby. Provaz by nikoho nepřekvapil.
Opět blábolíš nesmysly. Ať to bylo jak chtělo, tak ty davy jásaly. Snad mi tady nebudeš vyprávět o pohnutkách jásání davů. Davy i královna se hluboce mýlily.
V čem se neshodujeme? Davy jásaly, protože byl zachován mír. Byla to chybná představa, ale v té době to málokdo viděl.
Něco jsem o této události četl, ale už je to dlouho a moc si toho nepamatuji.Právě proto, že informací je poskrovnu, tak stojí za to o tom napsat blog.
Odsoudit Hesse k trestu smrti by nebyl problém.Za co? Za Mein Kampf? Jaké zločiny Hess spáchal? Jestli si dobře vzpomínám, tak si se kdysi rozepisoval o tom, že Hess nebyl až tak významný muž a že jeho vliv upadal. Teď už tvrdíš, že byl 2. mužem v Říši. Jen si vsunul do své věty kouzelné slůvko "teoreticky".
V čem se neshodujeme? Davy jásaly, protože byl zachován mír...Já si myslím, že se shodujeme. O sympatiích k nacismu a Hitlerovi na straně Velké Británie si začal psát až ty. Něco v tom smyslu, že se to snažím naznačit já. Nic takového jsem nenapsal, a ani si to nemyslím.
Za co? Za Mein Kampf? Jaké zločiny Hess spáchal? Jestli si dobře vzpomínám, tak si se kdysi rozepisoval o tom, že Hess nebyl až tak významný muž a že jeho vliv upadal. Teď už tvrdíš, že byl 2. mužem v Říši. Jen si vsunul do své věty kouzelné slůvko "teoreticky".
To je právě otázka úhlu pohledu. V praxi Hessův vliv ke konci upadal a na nejhorších zločinech se nepodílel. Ale až do svého letu byl teoreticky stále mužem číslo 2. Takže kdyby nacistickou dvojku popravili, nikdo by se ničemu nedivil.
Právě proto, že informací je poskrovnu, tak stojí za to o tom napsat blog.Který vzhledem ke své informační hodnotě situaci nijak nevylepšuje...
Abych vylákal z bunkru zakuklené esesáky, jako si ty. Jsem si zcela jist, že pro tebe operace Sunrise znamená hrdinný protikomunistický odboj a Karl Wolff je pro tebe národní hrdina.
Nezdá se ti, že seš trochu ukřivděnej?
Nezdá se ti, že seš trochu ukřivděnej?Ne, nezdá se mi to. :)
Bylo by tím ohroženo i území neutrálního Švýcarska, které ale svým zprostředkováním rozhovorů na svém území porušilo svou neutralitu.Jak přesně? Zprostředkovat rozhovory na svém území není žádné porušení neutrality.
Na svém názoru nic neměním, určité porušení neutrality to rozhodně je.Podle tvého názoru a to je tak všechno. Není náhodou ten důvod, proč se rozhovory konaly ve Švýcarsku, právě jeho neutralita? Na jiné než neutrální půdě by se totiž nikdo nescházel.
Zprostředkování rozhovorů NENÍ porušení neutrality. Švýcaři za 2.sv.války zprostředkovali-umožnili mnohem více jednání.
Také domluvili s Němci i Brity, že 1x týdně létalo civilní letadlo Swissair-u linku do Londýna - nikdy nebylo sestřeleno ani Němci, ani Brity.
Tím letadlem za 2.sv.válku cestovalo asi nemálo špionů, vyjednavačů atp..
Veškerá činnost Mezinárodního výboru červeného kříže za 2.sv.války prováděná jeho zaměstnanci-Švýcary na území německém, okupovaném Němci, britském atp.atd. byla odvážnou činností za dodržování principů neutrality.
Pokud nějaké vojenské letadlo narušilo vzdušný prostor Švýcarska, bylo vyzváno k přistání a pokud tak pilot neučinil, švýcarští stíhači se ho pokusili sestřelit, a to jak letadla Luftwaffe, tak letouny americké. Někdy byli (např. 2 Švýcaři americkými stíhači P-47(čiP-51?)) sestřeleni, ale výhradně NAD ŠVÝCARSKEM.
Tj. Švýcarsko si svoji neutralitu chránilo i aktivní vojenskou činností včetně ostré střelby. Na rozdíl např. od Irska...
Díky za zajímavý článek, který jsem si s chutí přečetl. Měl bych jen dvě drobné připomínky:
Mnichovská dohoda dopadla tak, jak dopadla z důvodu absolutní nechuti Anglie a Francie k další válce. Je nutné si uvědomit, že oběti v obou zemích v letech 1914 - 18 byly skutečně obrovské. Všichni doufali, že to bude poslední válka na světě a uplynulo sotva 20 let a hrozila další. Vlády jí chtěly zabránit za každou cenu, sympatie k Hitlerovi hrály jen podružnou roli.
Rudolf Hess po celou dobu svého věznění zarytě mlčel o svých záměrech při letu do Skotska - spíš byl zájem o to, aby promluvil než aby mlčel. Není mi jasné, proč byl (pravděpodobně) zavražděn až v roce 1987, když k tomu mohlo dojít kdykoliv před tím. Rozhodně ty nejdůležitější válečné události - včetně koncentračních táborů - se udály až po jeho zajetí.
Sedmnáct zastavení jara jsem sledoval - byl to velmi dobře udělaný seriál.
Rudolf Hess po celou dobu svého věznění zarytě mlčel o svých záměrech při letu do SkotskaNo to je právě to. Hess mlčel celou dobu jako partyzán. Proto bylo asi lepší ho uvěznit, než aby zpíval na veřejnosti jako ptáček. Proč byl zavražděn (pravděpodobně) až v roce 1987, je taky dost velká záhada.
K tomu 17 zastavení jara. Asi je jen málo čtenářů, kteří tento seriál znají, protože ho nahradil na televizních obrazovkách James Bond a MacGyver. Je to velice vydařené špionážní drama (až na ideologický podtext) a Vjačeslav Tichonov v roli Standartenfuhrera Stierlize byl jakýsi předlistopadový James Bond. Jezdil v Mercedesu a pil koňak :). Oproti debilním zápletkám s atomovými bombami v Jamesovi Bondovi je tento seriál mnohem uvěřitelnější.
Faktem zůstává, že aniž mu byl prokázán jakýkoli zločin, tak jako jediný z nacistických pohlavárů seděl až do konce života ve vězení.
Kdybys sis něco nastudoval o Norimberském procesu, tak bys tohle nemohl tvrdit. Vezmu to stručně. Existovaly čtyři body obžaloby (účast na spiknutí proti míru, příprava a vedení útočné války, válečné zločiny, zločiny pro lidskosti). Hess byl shledán vinným v prvních dvou bodech, což docela sedí. Druhá věc je, nakolik byl celý Norimberský proces v souladu s právem a tady bychom se mohli dostat na tenký led. Některé věci byly dost pochybné, např. soud nebyl nestranný, protože vítězové soudili poražené, všechny čtyři body obžaloby by perfektně padly na sovětské představitele, retroaktivní platnost zákonů je normálně nepřípustná atd. Ale asi to jinak nešlo.
Jako docela kontroverzní mi přijde odsouzení Julia Streichera k trestu smrti. Streicher sice byl nechutný antisemita a vydával hnusný časopis Der Stürmer, ale jinak nic nespáchal.
Proč z toho děláš, že nevím nic o Norimberském procesu? Začínáš už mě s tím pěkně srát, protože si tady hraješ na Všeználka, co ví všechno nejlíp. Samotný Norimberský proces byl pouhé divadlo, jak jsem již naznačil, v tom se shodneme. Zločince, kteří se na nic nehodili, se podařilo poslat na šibenici.
Masové vrahy jako Karl Wolff se podařilo zakrýt díky Američanům. Mnozí z vrahů našli své uplatnění i po válce u amerických soudruhů. Třeba takový lyonský řezník Klaus Barbie pracoval pro Brity i pro Američany. Walter Schellenberg, další významný esesák a gestapák jakbysmet. Další bezejmenní esesáci našli své místo v americké armádě. Wernhera von Brauna si také Američané odvezli sebou domů. Bez esesáka von Brauna by si ty rakety mohli v USA tak možná představovat.
Jako pátý bod obžaloby bych v Norimberku přidal krytí a napomáhání nacistickým zločincům, které Američané z velké části naplnili. Přestaň prosím vykládat něco o tom "kdybys něco nastudoval"a o bodech obžaloby, nevím kde si to vzal, Všeználku.
Přestaň prosím vykládat něco o tom "kdybys něco nastudoval"a o bodech obžaloby, nevím kde si to vzal, Všeználku.
Vzal jsem to v tvém příspěvku. Tvrdil jsi, že Hessovi nebyl prokázán žádný zločin, což zjevně není pravda.
Ano, žádný zločin Hess pravděpodobně nespáchal. Kdyby ale měl příležitost, tak by jich pravděpodobně dost, jenže nemohl, protože byl skoro celou válku v Británii.
Na základě nějakého spiknutí "proti míru" by se dali odsoudit téměř všichni. Za takové spiknutí by se podařilo odsoudit i babičku Waltera Schellengerga.Myslím, že debilit v MacGyverovi a Bondovi by se našlo mnohem více.
Cože? Chceš snad říct, že se jaderná hlavice nedá deaktivovat švýcarským nožíkem a nebo že nejde narvat atomovku do švýcarského nožíku či spíše anglického pera?
Opravdu by byl rozdíl kdybych za kus tak přiblblého textu, který snad ani nelze brát vážně přihodil nějakého ještě přiblblejšího vyculeného smajlíka?
který snad ani nelze brát vážněS ohledem na to, co se tady bezne vyskytuje za blbce, tak bych se ani nedivil tomu, kdyby to nekdo vazne myslel.
Tvůj příspěvek je opravdu úžasný jak z hlediska češtinářskéhoZajímavé. Takže když ti někdo kritizuje blog kvůli pravopisu, je podle tebe dementní blbeček, kdežto když ty kritizuješ příspěvek v diskuzi kvůli pravopisu, tak jsi co?
Abych nebyl ryze mlčící většina ... tak si jen povzdechnu, že když se někdo cítí, vidí, být nad věcí, tématem, tak může ta vazba A (horší) - B (lepší) chápána i tak, že se buď jeden zkouší, trestá, něco přehlíží, nevidí, stejně tak jako v buddhismu přichází v dalším životě nějaké zhodnocení. Prostě nechápu, že se tady vyskytne jedinec s takovym chovánim. Třeba to je taky zkouška ...
Podle mě jde především o byznys.To nepochybně. Podle toho kvalita produkce také vypadá. Ne každý je tak inteligentní, aby rozpoznal debilní filmy a seriály (ve své podstatě propagandistické) od kvalitní produkce. Jiné možnosti jsou, to ano. Výsledek toho všeho ale jsou oblbnuté davy, jako na prvomájovém průvodu. Od mateřských školek až po náctileté.
tak zblbla nebo televize vysílají blbosti, protože to lidé tak chtějí?
Já bych to spíše definoval tak, že jinou možnost prostě lidé nemají, protože se v televizi nevysílá nic jiného, než přihlouplé americké seriály. Respektive jinou možnost mají, ale televize pořád zůstává hlavním masmédiem pro široké masy.
Jak jsem již podotkl, k této produkci se začínají přidávat i německé filmy, jenom v nich místo doktora Mengeleho vystupuje Doktor z hor. Z pomocníka ostrahy koncentračních táborů německého ovčáka se stal Komisař Rex. Ruský film se vysílá jednou ročně na svátky, a to Mrazík. Podivuhodný obrat v televizní produkci.Podivuhodný obrat v televizní produkci.A nejen tam. Naprosta vetsina lidi si neuvedomuje, ze prakticky vsude se po 89 nic nezmenilo. Jenom znaminko.
Článek je to poměrně pěkný, ale jak tak sleduju diskusi, autor nepřipouští že by se v něčem mohl mýlit a okamžitě příslušného kritika napadá a osočuje. Inu, tohle je dnešní styl diskuse, který spočívá v diskreditaci oponenta a jeho případné eliminaci. Nic si z toho milý autore nedělej, přesně tenhle styl používají ekologové, euronadšenci, eurokrati (ti co s lidmi o EU nediskutují, prostějim to přikáží a hotovo), euroskeptici apod.
Kouknul jsem se na stránky ... Pavlix studuje na Karlově univerzitě, gymnázium Arabská je již minulostí (na budovu se téměř dívám z okna svého bytu a svého času tam chodila do školy moje sestra)
Možná ani netušíte, jak blízko jsou si James Bond a Rudolf Hess Alespoň se případně mrkněte na heslo Ian Fleming na anglické Wikipedii. Jestli se k tomu dostanu, mám v jedné knize o okultismu ve Třetí říši pár zajímavých, i když nejspíš ne úplně věrohodných informací.