Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Linux kernel has changed bridge MAC address selection.
Nevím o tom, že by jádro v tomto ohledu něco změnilo. Spíš půjde o systemd / udev, tam se na nějakou zpětnou kompatibilitu nehraje.
dpkg -s lxc ... Depends: ... bridge-utilsI když to někoho zajímalo a chtěl to odinstalovat, jsou programy, co bez toho nedokážou žít. Ostatně Debian ještě pár let zpátky bez toho ifconfig nedokázal nakonfigurovat síť.
hlavněže to jako dobře dopadlo :O :D :D ;D
enp97s0f1Takú dlhú zbernicu by som rád videl. Čo to je za hardware?
S dostatečně novým jádrem (upstream od verze 5.5) lze rozhraní přiřadit "alternative names" (altnames), která lze použít místo standardního jména. Novější verze udev pak umějí nechat původní jméno od jádra a přidat "predictable" jako altname:
lion:~ # ip -d link show dev eth0 2: eth0: <BROADCAST,MULTICAST,UP,LOWER_UP> mtu 1500 qdisc mq state UP mode DEFAULT group default qlen 1000 link/ether a0:36:9f:0a:81:b0 brd ff:ff:ff:ff:ff:ff promiscuity 0 minmtu 68 maxmtu 9216 addrgenmode eui64 numtxqueues 8 numrxqueues 8 gso_max_size 65536 gso_max_segs 65535 parentbus pci parentdev 0000:04:00.0 altname enp4s0f0 lion:~ # ip -d link show dev enp4s0f0 2: eth0: <BROADCAST,MULTICAST,UP,LOWER_UP> mtu 1500 qdisc mq state UP mode DEFAULT group default qlen 1000 link/ether a0:36:9f:0a:81:b0 brd ff:ff:ff:ff:ff:ff promiscuity 0 minmtu 68 maxmtu 9216 addrgenmode eui64 numtxqueues 8 numrxqueues 8 gso_max_size 65536 gso_max_segs 65535 parentbus pci parentdev 0000:04:00.0 altname enp4s0f0
(Příklad z openSUSE Leap 15.3.) Pořád to ale bohužel vypadá, že udev použije jen jedno jmenné schéma, ne rozdíl od blokových zařízení, kde ke stejnému zařízení existuje víc /dev/disk/by-*/
symlinků a lze tak použít kterýkoli (a zároveň původní jméno od jádra).
S dostatečně novým jádrem (upstream od verze 5.5) lze rozhraní přiřadit "alternative names" (altnames)Takového s.aní jen kvůli tomu, že jednoho blbečka včas nevyhodili ze dveří...
Pak jsem vzal tu kopii, upravil /etc/fstab, /etc/hosts a /etc/network/interfaces, vrazil disk do správného chasis, nabootoval a frčel.Doufám, že sshd host klíče jsi vypustil pouze zde kvůli stručnosti. A jinak díky za informaci. Já ještě přidám, že poslední dobou nějak moc často začalo být potřeba
apt-get --allow-releaseinfo-change update
. Nepochopil jsem co to dělá, resp. proč to jako je potřeba když všude používám kódová jména a ne "stable".
Ono je těch věcí tolik, že je skoro lepší udělat čistou instalaci.
Kdysi jsem tu psal: Kontrolní seznam pro nový server
Vzhledem k tomu, že málokteré stroje mám stejné a často experimentuji s různými distribucemi nebo verzemi nebo zkouším jinou konfiguraci (tabulka disků, RAID, šifrování, LVM, souborové systémy atd.), tak většinou dělám klasickou instalaci. Zase tolik času to nezabere.
S příchodem kontejnerů se přišlo na to, že mít předpis (skript)Tohle je na delší povídání. Mám několik ansible playbooku ve svém repu, používám je, ulehčí to čas (a hlavně nudnou opakovanou práci), ale já se obecně snažím mít servery co nejjednodušší, že jejich čistá ruční instalace zase tolik nezabere. Aktuálně spolupracuju s lidmi, kteří to vidí lehce jinak a ti zase nastavují naprosto všechno. (A proto chtějí ke všemu skripty.)
Nebo rolling update v podobě testingu a čistit to v průběhu.Nebo upgrade mezi stable a čistit to při přechodu. Nebo teda "čistit", protože třeba se "síť v networkd místo interfaces" nechť se každý laskavě odebere tam, kam mu slunce nesvítí - mít spuštěnou službu na statickou záležitost jako nastavení sítě na serveru je ptákovina.
Ta vase staticka zalezitost ale pak neumi fungovat treba v rezimu (ne)dostupnosti site.To jsem nějak nepochopil. Při statické konfiguraci přiřadím rozhraní adresy a nastavím routy a je jedno jestli je link a tak. Jediné co mě napadá že by se mělo dělat je, pokud síťovka může failnout a zase se objevit (u PCIečkových se to asi nestane, ale u USB si to představit dokážu), tak se musí znovu nakonfigurovat.
V offiko repu vůbec nic není (na rozdíl od Debu), na všechno je nutno přidávat vlastní repo
Žádná jiná liga a dá se to rozbít úplně stejně.
Řekl bych, že když si přidáváš repositáře spravované různými týmy, tak je to riziko rozbití naopak větší – závislosti mezi balíčky, kolize, překřížení verzí… Alespoň tedy u klasických distribucí typu .deb/.rpm.
Debian/Ubuntu by se tímhle způsobem dal rozbít taky, ale tam má člověk to štěstí, že najde prakticky vše v distribučních repositářích. A když už instaluješ něco bokem, tak to je jedna dvě důležité aplikace, které si ohlídáš (ne spousty menších programů a knihoven, které chybí v .rpm distribucích).
Tiskni
Sdílej: