Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Linux kernel has changed bridge MAC address selection.
Nevím o tom, že by jádro v tomto ohledu něco změnilo. Spíš půjde o systemd / udev, tam se na nějakou zpětnou kompatibilitu nehraje.
dpkg -s lxc ... Depends: ... bridge-utilsI když to někoho zajímalo a chtěl to odinstalovat, jsou programy, co bez toho nedokážou žít. Ostatně Debian ještě pár let zpátky bez toho ifconfig nedokázal nakonfigurovat síť.
hlavněže to jako dobře dopadlo :O :D :D ;D
enp97s0f1Takú dlhú zbernicu by som rád videl. Čo to je za hardware?
S dostatečně novým jádrem (upstream od verze 5.5) lze rozhraní přiřadit "alternative names" (altnames), která lze použít místo standardního jména. Novější verze udev pak umějí nechat původní jméno od jádra a přidat "predictable" jako altname:
lion:~ # ip -d link show dev eth0 2: eth0: <BROADCAST,MULTICAST,UP,LOWER_UP> mtu 1500 qdisc mq state UP mode DEFAULT group default qlen 1000 link/ether a0:36:9f:0a:81:b0 brd ff:ff:ff:ff:ff:ff promiscuity 0 minmtu 68 maxmtu 9216 addrgenmode eui64 numtxqueues 8 numrxqueues 8 gso_max_size 65536 gso_max_segs 65535 parentbus pci parentdev 0000:04:00.0 altname enp4s0f0 lion:~ # ip -d link show dev enp4s0f0 2: eth0: <BROADCAST,MULTICAST,UP,LOWER_UP> mtu 1500 qdisc mq state UP mode DEFAULT group default qlen 1000 link/ether a0:36:9f:0a:81:b0 brd ff:ff:ff:ff:ff:ff promiscuity 0 minmtu 68 maxmtu 9216 addrgenmode eui64 numtxqueues 8 numrxqueues 8 gso_max_size 65536 gso_max_segs 65535 parentbus pci parentdev 0000:04:00.0 altname enp4s0f0
(Příklad z openSUSE Leap 15.3.) Pořád to ale bohužel vypadá, že udev použije jen jedno jmenné schéma, ne rozdíl od blokových zařízení, kde ke stejnému zařízení existuje víc /dev/disk/by-*/
symlinků a lze tak použít kterýkoli (a zároveň původní jméno od jádra).
S dostatečně novým jádrem (upstream od verze 5.5) lze rozhraní přiřadit "alternative names" (altnames)Takového s.aní jen kvůli tomu, že jednoho blbečka včas nevyhodili ze dveří...
Pak jsem vzal tu kopii, upravil /etc/fstab, /etc/hosts a /etc/network/interfaces, vrazil disk do správného chasis, nabootoval a frčel.Doufám, že sshd host klíče jsi vypustil pouze zde kvůli stručnosti. A jinak díky za informaci. Já ještě přidám, že poslední dobou nějak moc často začalo být potřeba
apt-get --allow-releaseinfo-change update
. Nepochopil jsem co to dělá, resp. proč to jako je potřeba když všude používám kódová jména a ne "stable".
Ono je těch věcí tolik, že je skoro lepší udělat čistou instalaci.
Kdysi jsem tu psal: Kontrolní seznam pro nový server
Vzhledem k tomu, že málokteré stroje mám stejné a často experimentuji s různými distribucemi nebo verzemi nebo zkouším jinou konfiguraci (tabulka disků, RAID, šifrování, LVM, souborové systémy atd.), tak většinou dělám klasickou instalaci. Zase tolik času to nezabere.
S příchodem kontejnerů se přišlo na to, že mít předpis (skript)Tohle je na delší povídání. Mám několik ansible playbooku ve svém repu, používám je, ulehčí to čas (a hlavně nudnou opakovanou práci), ale já se obecně snažím mít servery co nejjednodušší, že jejich čistá ruční instalace zase tolik nezabere. Aktuálně spolupracuju s lidmi, kteří to vidí lehce jinak a ti zase nastavují naprosto všechno. (A proto chtějí ke všemu skripty.)
Nebo rolling update v podobě testingu a čistit to v průběhu.Nebo upgrade mezi stable a čistit to při přechodu. Nebo teda "čistit", protože třeba se "síť v networkd místo interfaces" nechť se každý laskavě odebere tam, kam mu slunce nesvítí - mít spuštěnou službu na statickou záležitost jako nastavení sítě na serveru je ptákovina.
Ta vase staticka zalezitost ale pak neumi fungovat treba v rezimu (ne)dostupnosti site.To jsem nějak nepochopil. Při statické konfiguraci přiřadím rozhraní adresy a nastavím routy a je jedno jestli je link a tak. Jediné co mě napadá že by se mělo dělat je, pokud síťovka může failnout a zase se objevit (u PCIečkových se to asi nestane, ale u USB si to představit dokážu), tak se musí znovu nakonfigurovat.
V offiko repu vůbec nic není (na rozdíl od Debu), na všechno je nutno přidávat vlastní repo
Žádná jiná liga a dá se to rozbít úplně stejně.
Řekl bych, že když si přidáváš repositáře spravované různými týmy, tak je to riziko rozbití naopak větší – závislosti mezi balíčky, kolize, překřížení verzí… Alespoň tedy u klasických distribucí typu .deb/.rpm.
Debian/Ubuntu by se tímhle způsobem dal rozbít taky, ale tam má člověk to štěstí, že najde prakticky vše v distribučních repositářích. A když už instaluješ něco bokem, tak to je jedna dvě důležité aplikace, které si ohlídáš (ne spousty menších programů a knihoven, které chybí v .rpm distribucích).
Tiskni
Sdílej: