abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 21:44 | IT novinky

    Oficiální český státní eshop s elektronickými dálničními známkami nově najdete na edalnice.gov.cz. Doména gov.cz jasně potvrzuje, že jste na oficiálním státním webu [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    dnes 14:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 4.8.0 interaktivního shellu fish (friendly interactive shell, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    dnes 12:00 | Nová verze

    Byl aktualizován seznam 500 nejvýkonnějších superpočítačů na světě TOP500. Nejvýkonnějším superpočítačem se nově stal čínský LineShine v Národním superpočítačovém centru v Šen-čenu (NSCS) s výkonem 2,198 exaFLOPS. Z prvního místa sesadil americký superpočítač El Capitan s výkonem 1,809 exaFLOPS. Nejvýkonnější český počítač C24 klesl na 215 místo. Karolina, GPU partition klesla na 249. místo a Karolina, CPU partition na 475. místo.

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 21:00 | IT novinky

    Zemřel průkopník videoherní hudby Bobby Prince (Wikipedie). Složil hudbu pro hry Wolfenstein 3D, Doom, Doom II, Duke Nukem II a Duke Nukem 3D.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    včera 15:55 | IT novinky

    Počítačová hra Operace Flashpoint (Arma: Cold War Assault) od společnosti Bohemia Interactive slaví 25 let. Při této příležitosti bylo publikováno bezplatné hratelné Arma: Cold War Assault Remastered Demo a na GitHubu byly zveřejněny zdrojové kódy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:22 | IT novinky

    Na trh v České republice přichází HP EliteBoard G1a. Jde o plnohodnotný AI počítač integrovaný přímo do těla klávesnice, tedy zařízení, které na první pohled vypadá jako minimalistická klávesnice, ale ve skutečnosti nahrazuje klasickou počítačovou jednotku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    včera 10:55 | Nová verze

    V lednu bylo oznámeno, že desktopové prostředí Xfce bude mít vlastní kompozitor pro Wayland s názvem xfwl4. O víkendu byla vydána první preview verze.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    22.6. 23:44 | Nová verze

    Minulý týden byl oficiálně vydán Android 17. Detaily na blogu a stránkách věnovaných vývojářům.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    22.6. 20:00 | IT novinky

    Dnes jde do prodeje zařízení Steam Machine. Steam Machine 512 GB za 1 039 EUR a Steam Machine 2 TB za 1 359 EUR. Do čtvrtka 25. června do 19:00 se lze zapsat na seznamy. Ty budou jednorázově náhodně slosovány, čímž bude určeno pořadí rezervací a čekacích listin.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 20
    22.6. 14:44 | Nová verze

    Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.51.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek v oznámení o vydání a také na YouTube a PeerTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (16%)
     (26%)
    Celkem 1978 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník

    Wayfire 0.5.0 + wf-shell 0.5.0 (akt. V 🔖)

    5.8.2020 22:22 | Přečteno: 1818× | novoty | poslední úprava: 17.1.2024 22:22

    Vyšiel Wayfire 0.5.0 - compositor využívajúci Wayland a my sa pozrieme v Debiane ako ho spustiť a ako sa s ním pracuje.

    Preklad

    V Debiane je nutný preklad zo zdrojového kódu, kedže v repozitároch nie sú. Preklad sa ovláda programami meson a ninja. Podľa východiskovej konfigurácie sa inštaluje do /usr/local. Pre beh je potrebne nastaviť, aby dynamické knižnice v systéme čítali aj z /usr/local/lib/x86_64-linux-gnu/. Wayfire je nutné prekladať s xsystemd-dev (automatický detekuje, ak je naištalované) alebo ako neroot s právami roota. Prekladal som obidvomi spôsobmi a spúšťal som vždy z tty konzoly.

    Programy k inštalácii

    Preklad

    Príkazy na preklad je v Readme.md vo Wayfire.

    Pridanie knižníc z /usr/local/lib/x86_64-linux-gnu/

    ako root:

    echo 'include /usr/local/lib/x86_64-linux-gnu/' >> /etc/ld.so.conf
    ldconfig

    neroot s právami roota

    ako root:

    chmod 5111 /usr/local/bin/wayfire

    Hodnotenie

    ➕ rýchlosť
    ➕ odozva
    ➕ efekty
    ➕ nastavovanie (aj efektov) s Wayfire Config Manager
    ➕ hneď použiteľné aj pre bežného použivateľa
    ➕ 9 virtuálnych obrazoviek a ich pekný náhľad
    ➕ detailnejšia možnosť konfigurácie/nastavovania
    ➕ menu aplikácií si pamätá vyhľadávanie
    ➕ zdrojový kód prostredia je malý a prehľadný
    ➕ podporuje wayvnc (nevyskúšané)
    ➕ qterminal ide lepšie v Wayfire ako vo Weston

    ✴️ Vo východiskovej konfigurácii je zapnutý XWayland.

    ➖ u niektorých okien aplikácií nie je možne minimalizovať/roztiahnuť okno (nie je to kvôli Wayfire, ale správaním frameworku pod Wayland)
    ➖ východiskovo nie je povolený modul na zvuk (nepovolený modul volume v wf-panel)
    ➖ (pre niektorých) východiskovo nie je povolený modul, ktorý zobrazuje, aké okná mám otvorene (nepovolený modul window-list v wf-panel)
    ➖ Pri prepínaní aplikácií zostáva wf-panel aj ponad niektoré celo-obrazovkové aplikacie (pri SDL2 zábraní tomu spustiť aplikáciu ako SDL_HINT_VIDEO_MINIMIZE_ON_FOCUS_LOSS=0 nazov_aplikácie.
    ➖ Wayfire Config Manager nemá vyhľadávanie
    ➖ Ak hneď po spustený Wayfire spustíte xfce4-terminal, tak myšou neviete aktivovať položku „O aplikácií“. Neskoršie to ide.
    ➖ Niektoré okná, ktoré nie sú dekorované okenným manažérom (ako „Popud window“) sú dekorované (napr. okno s načítaním GIMP).
    ➖ nie je možne urobiť snímku obrazovky (grim dá iba biely obrázok {testované s externým monitorom} a weston-screenshooter {display doesn't support screenshooter} nefungujú)
    ➖ General -> Autostart => pokiaľ úplne prvý krát pridávam novú položku – aplikácia náhle skončí
    ➖ nie je balíček pre Debian

    Obrázky

    vyhľadávanie Wayfire + wf-shell

    zobrázenie všetkých virtuálnych plôch

    Linky

           

    Hodnocení: 75 %

            špatnédobré        

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    6.8.2020 08:59 ?
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Wayfire 0.5.0 + wf-shell 0.5.0
    Je tam možné vypnout ten zdržující (pubertální) ohňový efekt? Je možné použít jiné idealně nerolující menu?
    6.8.2020 09:27 z_sk | skóre: 34 | blog: analyzy
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Wayfire 0.5.0 + wf-shell 0.5.0
    Je tam možné vypnout ten zdržující (pubertální) ohňový efekt?
    Toto efekt nie je defaulne nastaveny. Default je toto.
    Je možné použít jiné idealně nerolující menu?
    Ano, konkretne Fast switcher. Vid vo videu.
    debian.plus@protonmail.com
    6.8.2020 10:01 ?
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Wayfire 0.5.0 + wf-shell 0.5.0
    Fade nebo Zoom je ideal. Tohle menu time 0.21, jde dát jiné nebo je to zadrátované?
    6.8.2020 10:54 z_sk | skóre: 34 | blog: analyzy
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Wayfire 0.5.0 + wf-shell 0.5.0
    Tohle menu time 0.21, jde dát jiné nebo je to zadrátované?
    Zasadne zmenit typ (aktualne) nie.

    Prostredie je programovane ako skladacka, takze sa da nahradit alebo vlastny iny fork.
    debian.plus@protonmail.com
    6.8.2020 10:32 Ragzid | skóre: 24 | blog: Pivní koutek | Liberec-Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Wayfire 0.5.0 + wf-shell 0.5.0
    Je to vubec k necemu? Slovy klasika:
    To muselo dát příšernou práci.... Přitom taková blbost, že?
    Jasne, taky jsem kdysi davno v ranych fazich compiz zkousel, a prislo mi to strasne cool, ale nepouzitelne, a nakonec jsem skoncil stejne s LXDE a jednoduchym (a rychlejsim) prepinanim oken, pripadne obcasnym "panorama" v Gnome3
    6.8.2020 15:05 Mumin
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Wayfire 0.5.0 + wf-shell 0.5.0
    Tady jde o to aby jsme udelali hrubou caru za minulym stoletim a poslali cokoli s X v nazvu do muzea. Takze smula, ze tahle beta jeste vyzaduje XWayland a neni to pure experience :(
    9.8.2020 17:14 .
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Wayfire 0.5.0 + wf-shell 0.5.0
    A ze to pises latinkou, ktera je jeste podstatne starsi - a v jazyce, ktery taky nebyl ani v minule mileniu tak zhava novinka - nechces za nima taky udelat hrubou caru a poslat je do muzea?
    David Heidelberg avatar 6.8.2020 16:45 David Heidelberg | skóre: 46 | blog: blog_
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Wayfire 0.5.0 + wf-shell 0.5.0 (akt. II)
    Kdyby se Ti chtělo udělat balíčky pro Debian, nikdo by se určitě nezlobil. Překvapivě, není to zas tak složité, je to trošku hraní, ale zase jednou budou hotový a potom je stačí jen udržovat.
    MakeIranBombedAgain❗ avatar 6.8.2020 22:15 MakeIranBombedAgain❗ | skóre: 42 | blog: Grétin blogísek | 🇮🇱==❤️ , 🇵🇸==💩 , 🇪🇺==☭
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Wayfire 0.5.0 + wf-shell 0.5.0 (akt. II)

    a vo tom by jakoby navíc moch bejt příští debianův blogísek :D ;D ;D

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.