Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »V Debiane je nutný preklad zo zdrojového kódu, kedže v repozitároch nie sú. Preklad sa ovláda programami meson a ninja. Podľa východiskovej konfigurácie sa inštaluje do /usr/local. Pre beh je potrebne nastaviť, aby dynamické knižnice v systéme čítali aj z /usr/local/lib/x86_64-linux-gnu/. Wayfire je nutné prekladať s xsystemd-dev (automatický detekuje, ak je naištalované) alebo ako neroot s právami roota. Prekladal som obidvomi spôsobmi a spúšťal som vždy z tty konzoly.
Príkazy na preklad je v Readme.md vo Wayfire.
ako root:
echo 'include /usr/local/lib/x86_64-linux-gnu/' >> /etc/ld.so.conf ldconfig
ako root:
chmod 5111 /usr/local/bin/wayfire
➕ rýchlosť
➕ odozva
➕ efekty
➕ nastavovanie (aj efektov) s Wayfire Config Manager
➕ hneď použiteľné aj pre bežného použivateľa
➕ 9 virtuálnych obrazoviek a ich pekný náhľad
➕ detailnejšia možnosť konfigurácie/nastavovania
➕ menu aplikácií si pamätá vyhľadávanie
➕ zdrojový kód prostredia je malý a prehľadný
➕ podporuje wayvnc (nevyskúšané)
➕ qterminal ide lepšie v Wayfire ako vo Weston
✴️ Vo východiskovej konfigurácii je zapnutý XWayland.
➖ u niektorých okien aplikácií nie je možne minimalizovať/roztiahnuť okno (nie je to kvôli Wayfire, ale správaním frameworku pod Wayland)
➖ východiskovo nie je povolený modul na zvuk (nepovolený modul volume v wf-panel)
➖ (pre niektorých) východiskovo nie je povolený modul, ktorý zobrazuje, aké okná mám otvorene (nepovolený modul window-list v wf-panel)
➖ Pri prepínaní aplikácií zostáva wf-panel aj ponad niektoré celo-obrazovkové aplikacie (pri SDL2 zábraní tomu spustiť aplikáciu ako SDL_HINT_VIDEO_MINIMIZE_ON_FOCUS_LOSS=0 nazov_aplikácie.
➖ Wayfire Config Manager nemá vyhľadávanie
➖ Ak hneď po spustený Wayfire spustíte xfce4-terminal, tak myšou neviete aktivovať položku „O aplikácií“. Neskoršie to ide.
➖ Niektoré okná, ktoré nie sú dekorované okenným manažérom (ako „Popud window“) sú dekorované (napr. okno s načítaním GIMP).
➖ nie je možne urobiť snímku obrazovky (grim dá iba biely obrázok {testované s externým monitorom} a weston-screenshooter {display doesn't support screenshooter} nefungujú)
➖ General -> Autostart => pokiaľ úplne prvý krát pridávam novú položku – aplikácia náhle skončí
➖ nie je balíček pre Debian
vyhľadávanie Wayfire + wf-shell
zobrázenie všetkých virtuálnych plôch
Tiskni
Sdílej:
Je tam možné vypnout ten zdržující (pubertální) ohňový efekt?Toto efekt nie je defaulne nastaveny. Default je toto.
Je možné použít jiné idealně nerolující menu?Ano, konkretne Fast switcher. Vid vo videu.
Tohle menu time 0.21, jde dát jiné nebo je to zadrátované?Zasadne zmenit typ (aktualne) nie. Prostredie je programovane ako skladacka, takze sa da nahradit alebo vlastny iny fork.
To muselo dát příšernou práci.... Přitom taková blbost, že?Jasne, taky jsem kdysi davno v ranych fazich compiz zkousel, a prislo mi to strasne cool, ale nepouzitelne, a nakonec jsem skoncil stejne s LXDE a jednoduchym (a rychlejsim) prepinanim oken, pripadne obcasnym "panorama" v Gnome3
a vo tom by jakoby navíc moch bejt příští debianův blogísek :D ;D ;D