V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
program mala_nasobilka; var f,a,b,c,p,s:integer; pu:real; begin randomize; s:=0; write('Pocet prikladov ? '); readln(p); for f:=1 to p do begin a:=random(11); b:=random(11); write(a,' x ',b,' = '); readln(c); if c = a * b then begin writeln; writeln('spravne'); writeln; inc(s); end else writeln('nespravne'); end; pu:=(s/p) * 100; writeln; writeln('Celkovy pocet prikladov: ',p,' z toho spravnych prikladov ',s,'. Percentualna uspesnost ', pu:2:0, '%'); end.
V pythone by som to robil asi nejak takto (sorry ak tam chybaju nejake medzery a pod., nedaval som na to zas az taky pozor).
import sys import random import operator modX = lambda x: x % 10 + 1 ops = { '+': (operator.add, int, int), '-': (operator.sub, int, int), '*': (operator.mul, modX, modX), '/': (operator.div, int, modX) } print "Vitej, maly poctari. Jsi pripraven na trochu zabavy? (Program ukoncis necelociselnym vstupom.)\n" while True: i1 = random.randint(1,100) i2 = random.randint(1,100) op = random.choice(list(ops)) fop, mod1, mod2 = ops[op] i1 = mod1(i1) i2 = mod2(i2) vysl = fop(i1, i2) try: guess = int(raw_input("%6d\n%6s\n%6d\n\nVysledek: " % (i1, op, i2))) except ValueError: sys.exit(1) while guess != vysl: print "Spatne, tupce! Pocitej znovu.\n" try: guess = int(raw_input("%6d\n%6s\n%6d\n\nVysledek: " % (i1, op, i2))) except ValueError: sys.exit(1)
op = random.choice(['+', '-', '*', '/'])
result = eval('%d %s %d' % (num1, op, num2))
Tiskni
Sdílej: