Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
#include <stdio.h> #include <stdlib.h> #include <time.h> int main() { int operand1, operand2, operace, vysledek, vstup; char znamenko; srand(time(NULL)) ; printf("Vítej, maly poctari. Jsi pripraven na trochu zabavy? (Program ukoncis stisknutim libovolneho pismena.)\n\n"); for(;;) { operand1 = (rand() % 100) + 1; operand2 = (rand() % 100) + 1; operace = (rand() % 4) + 1; switch(operace) { case 1 : vysledek = operand1 + operand2; znamenko = '+'; break; case 2 : vysledek = operand1 - operand2; znamenko = '-'; break; case 3 : vysledek = ((operand1 %= 10 + 1)) * ((operand2 %= 10 + 1)); znamenko = '*'; break; case 4 : vysledek = operand1 / ((operand2 %= 10 + 1)); znamenko = '/'; break; default: printf("Error\n"); } printf("%6d\n%6c\n%6d\n\nVysledek: ", operand1, znamenko, operand2); if (scanf("%d", &vstup) != 1) return 1; printf("\n"); while (vysledek != vstup) { printf("Spatne, tupce! Pocitej znovu.\n\n"); printf("%6d\n%6c\n%6d\n\nVysledek: ", operand1, znamenko, operand2); if (scanf("%d", &vstup) != 1) return 1; printf("\n"); } } return 0; }Nejsem zrovna příznivcem dotykových zařízení, nechci jezdit zpoceným prstem po displeji (člověk se před obrazovkou více potí). Snad se jednou z této módní záležitosti nestane mainstream bez alternativy, jelikož by to bylo na úkor efektivity a pohodlí. Nedokážu si představit, že bych takto pracoval se stolním počítačem. Možná bych jen upozornil na to, že pro děti není zrovna vhodné, aby trávily vkuse několik hodin u tabletu, počítače nebo televize, jelikož jejich oči jsou ve vývinu a velké obrazovky s led podsvícením namáhají oči, rozpalují hlavu, unavují tělo a zatěžují srdce, a určitě zde existuje i zvýšené riziko rakoviny očí. To samé platí ale i o čtení. Děti by měly běhat někde venku, sportovat a rozvíjet svalovou soustavu, aby z nich nakonec nebyly chcípáci
Tiskni
Sdílej:
program mala_nasobilka; var f,a,b,c,p,s:integer; pu:real; begin randomize; s:=0; write('Pocet prikladov ? '); readln(p); for f:=1 to p do begin a:=random(11); b:=random(11); write(a,' x ',b,' = '); readln(c); if c = a * b then begin writeln; writeln('spravne'); writeln; inc(s); end else writeln('nespravne'); end; pu:=(s/p) * 100; writeln; writeln('Celkovy pocet prikladov: ',p,' z toho spravnych prikladov ',s,'. Percentualna uspesnost ', pu:2:0, '%'); end.
V pythone by som to robil asi nejak takto (sorry ak tam chybaju nejake medzery a pod., nedaval som na to zas az taky pozor).
import sys import random import operator modX = lambda x: x % 10 + 1 ops = { '+': (operator.add, int, int), '-': (operator.sub, int, int), '*': (operator.mul, modX, modX), '/': (operator.div, int, modX) } print "Vitej, maly poctari. Jsi pripraven na trochu zabavy? (Program ukoncis necelociselnym vstupom.)\n" while True: i1 = random.randint(1,100) i2 = random.randint(1,100) op = random.choice(list(ops)) fop, mod1, mod2 = ops[op] i1 = mod1(i1) i2 = mod2(i2) vysl = fop(i1, i2) try: guess = int(raw_input("%6d\n%6s\n%6d\n\nVysledek: " % (i1, op, i2))) except ValueError: sys.exit(1) while guess != vysl: print "Spatne, tupce! Pocitej znovu.\n" try: guess = int(raw_input("%6d\n%6s\n%6d\n\nVysledek: " % (i1, op, i2))) except ValueError: sys.exit(1)
op = random.choice(['+', '-', '*', '/'])
result = eval('%d %s %d' % (num1, op, num2))