Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Tiskni
Sdílej:
program mala_nasobilka; var f,a,b,c,p,s:integer; pu:real; begin randomize; s:=0; write('Pocet prikladov ? '); readln(p); for f:=1 to p do begin a:=random(11); b:=random(11); write(a,' x ',b,' = '); readln(c); if c = a * b then begin writeln; writeln('spravne'); writeln; inc(s); end else writeln('nespravne'); end; pu:=(s/p) * 100; writeln; writeln('Celkovy pocet prikladov: ',p,' z toho spravnych prikladov ',s,'. Percentualna uspesnost ', pu:2:0, '%'); end.
V pythone by som to robil asi nejak takto (sorry ak tam chybaju nejake medzery a pod., nedaval som na to zas az taky pozor).
import sys import random import operator modX = lambda x: x % 10 + 1 ops = { '+': (operator.add, int, int), '-': (operator.sub, int, int), '*': (operator.mul, modX, modX), '/': (operator.div, int, modX) } print "Vitej, maly poctari. Jsi pripraven na trochu zabavy? (Program ukoncis necelociselnym vstupom.)\n" while True: i1 = random.randint(1,100) i2 = random.randint(1,100) op = random.choice(list(ops)) fop, mod1, mod2 = ops[op] i1 = mod1(i1) i2 = mod2(i2) vysl = fop(i1, i2) try: guess = int(raw_input("%6d\n%6s\n%6d\n\nVysledek: " % (i1, op, i2))) except ValueError: sys.exit(1) while guess != vysl: print "Spatne, tupce! Pocitej znovu.\n" try: guess = int(raw_input("%6d\n%6s\n%6d\n\nVysledek: " % (i1, op, i2))) except ValueError: sys.exit(1)
op = random.choice(['+', '-', '*', '/'])
result = eval('%d %s %d' % (num1, op, num2))