Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
VALA 26.2% PYTHON 24.0% C 18.5% RUST 17.5% C++ 7.3% JAVASCRIPT 4.0%Jazyky s nižším než jednoprocentním zastoupením jsem vynechal. Na výpočet jsem použil tento jednoduchý skript v Ruby:
require 'net/http' require 'uri' url = "https://github.com/unrelentingtech/awesome-gtk" table = [{lang: "vala", pattern: "#vala[\s<]", count: 0, percent: 0}, {lang: "c", pattern: "#c[\s<]", count: 0, percent: 0}, {lang: "c++", pattern: "#c\\+\\+[\s<]", count: 0, percent: 0}, {lang: "python", pattern: "#python[\s<]", count: 0, percent: 0}, {lang: "haskell", pattern: "#haskell[\s<]", count: 0, percent: 0}, {lang: "go", pattern: "#go[\s<]", count: 0, percent: 0}, {lang: "javascript", pattern: "#gjs[\s<]", count: 0, percent: 0}, {lang: "lua", pattern: "#lua[\s<]", count: 0, percent: 0}, {lang: "crystal", pattern: "#crystal[\s<]", count: 0, percent: 0}, {lang: "julia", pattern: "#julia[\s<]", count: 0, percent: 0}, {lang: "nim", pattern: "#nim[\s<]", count: 0, percent: 0}, {lang: "rust", pattern: "#rust[\s<]", count: 0, percent: 0}] def populate_count(data, url) html = Net::HTTP.get(URI.parse(url)) data.each do |h| h[:count] = html.scan(/#{h[:pattern]}/).count end end def populate_percent(data) sum = 0 data.each {|h| sum += h[:count] } data.each {|h| h[:percent] = h[:count] * 100.0 / sum } end def print_percent(data) new = {} data.each {|h| new[h[:lang]] = h[:percent] } new.sort_by {|k,v| -v }.each do |k,v| printf("%-20s%.1f%%\n", k.upcase, v) if v > 1 end end populate_count(table, url) populate_percent(table) print_percent(table)V Poli hašů je nejdříve vyplněn počet výskytů u jednotlivých jazyků za použití regulárních výrazů a poté je spočteno jejich procentuální zastoupení. Vložené -v do metody sort_by seřadí hodnoty haše sestupně, v bez mínus vzestupně.
Tiskni
Sdílej:
takže to vala je napůl go napůl c# a napůl vobyč cčko :O :D