Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Tiskni
Sdílej:
require 'pathname'
@dir = ARGV[0] || __dir__
Pathname.new(@dir).children.select(&:file?)
.group_by { |path| File.size(path) }
.tap { |h| h.delete(1) }
.each do |k, v|
puts "Found #{v.length} files with size #{k} bytes:"
puts v
puts
end
my %sizes; $, = "\n"; unshift @{$sizes{-s $_}}, $_ foreach grep -f $_, glob "* .*"; foreach (keys %sizes) { next unless $#{$sizes{$_}}; print 'Found ' . ($#{$sizes{$_}} + 1) . " files with size $_ bytes:\n"; print @{$sizes{$_}}, "\n"; }
<?php // nacita zoznam suborov $list=scandir("."); // zisti velkosti $statistic=array(); foreach($list as $name) if(is_file($name)) { $size=filesize($name); if(isset($statistic[$size])) array_push($statistic[$size], "$name"); else $statistic[$size]=array("$name"); } // vypise foreach($statistic as $size => $items) { $count=count($items); if($count < 2) continue; echo "Size: ${size} B, count: $count\n"; echo implode("\n", $items)."\n"; }
require 'digest/md5' digest = Digest::MD5.hexdigest(File.read(f))
supr skripty :D ;D
teda já jako perlu a ruby vubec nerozumim ale vidim žeto neni koronarýma tak jakoby lajkuju :D :D ;D ;D
perl -e 'use File::Slurp; $x{$_}++ foreach (map({ -s $_ } read_dir("."))); while (my ($s, $c) = each(%x)) { print("size=$s count=$c\n") if ($c > 1); }'
Arrays.stream(new File(".").listFiles())
.map(file -> file.length())
.collect(Collectors.groupingBy(Function.identity(), Collectors.counting()))
.forEach((s, c) -> if (c > 1) System.out.printf("size=%s count=%c\n", s, c));
Kratší než oba původní příklady (i když ty by šly taky zkrátit, viz výše) a přesto IMHO čitelnější. Ta čitelnost se pak objeví v případě větší komplexity, teď je to přece jen dost primitivní podle jednoho klíče.
#!/usr/bin/env python3 from pathlib import Path from itertools import groupby files = sorted((file.stat().st_size, file) for file in Path('.').iterdir() if file.is_file()) groups = (same_files for size, group in groupby(files, lambda x: x[0]) if len(same_files := list(group)) > 1) for group in groups: print('Found {count} files with size {size} bytes:\n{files}\n'.format( count=len(group), size=group[0][0], files='\n'.join(file[1].name for file in group) ))Omlouvám se za použití operátoru
:=
.
#!/usr/bin/env bash files="$(find . -type f -printf '%s %f\n' | sort -n)" sizes="$(cut -f 1 -d ' ' <<< "$files" | uniq --repeated)" for size in $sizes; do count="$(grep -c "^$size " <<< "$files")" names="$(grep "^$size " <<< "$files" | cut -f 2 -d ' ')" printf 'Found %s files with size %s bytes:\n%s\n\n' "$count" "$size" "$names" done
find -type f -exec md5sum {} \; | sort |uniq --all-repeated=separate -w32
(teda normalne ty md5sum mam nekde ulozene a pracuju s nima opakovane, takze to jsou bezne prikazy 2, jeden vytvori seznam hashu souboru, druhy hleda duplicity)
Já si například pravidelně ukládám shasumy všech souborů na datovém úložišti nikoliv pro hledání duplicit, ale proto, abych věděl, jestli se ty soubory mění nebo ne.Tohle dělám taky, akorát pouze při zálohování celého /home oddílu. Udělám snapshot kvůli konzistenci, v něm nechám spočítat checksum všeho a pak spustím zálohu. Ten checksum soubor mám pak jak lokálně tak u té zálohy, takže v případě poškozeného binárního souboru co se normálně moc nemění jsem schopen rychle dohledat v které záloze mám předchozí verzi. Ale dělám to primárně kvůli kontrole konzistence zálohy a obnovených dat.
když jakoby dělá jenom hledání duplicitních souborů někde u sebe na disku tak vodolnost toho hashe neni zese jako moc důležitá ne?? :O :O
joa neni md5 taky trošičku rychlejší/lacinější než sha512????? :O ;D
joa neni md5 taky trošičku rychlejší/lacinější než sha512Netuším a je to jedno, stejně se čeká na storage, spočítat to je rychlejší, než číst z disku. Pokud má dotyčný data v 1TB ramdisku, tak to nemusí platit, ale v tom případě zřejmě bude mít něco jako EPIC a tak si to snadno může paralelizovat. Jinak pokud někomu vadí zrovna sha512, tak existují jiné, neprolomené a velmi rychlé funkce (třeba rodina sha3 - kde byla rychlost z jedním z požadavků soutěže).
ok to zní rozumě :D ;D
find . -type f -size +100M -print0 | xargs -0 rdfind -ignoreempty true -checksum sha1 -makehardlinks true -outputname ./rdfind100M_results.txt -dryrun false > ./rdfind100_stdout.txt 2>&1