abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 10:55 | Nová verze

    V lednu bylo oznámeno, že desktopové prostředí Xfce bude mít vlastní kompozitor pro Wayland s názvem xfwl4. O víkendu byla vydána první preview verze.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 23:44 | Nová verze

    Minulý týden byl oficiálně vydán Android 17. Detaily na blogu a stránkách věnovaných vývojářům.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 20:00 | IT novinky

    Dnes jde do prodeje zařízení Steam Machine. Steam Machine 512 GB za 1 039 EUR a Steam Machine 2 TB za 1 359 EUR. Do čtvrtka 25. června do 19:00 se lze zapsat na seznamy. Ty budou jednorázově náhodně slosovány, čímž bude určeno pořadí rezervací a čekacích listin.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    včera 14:44 | Nová verze

    Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.51.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek v oznámení o vydání a také na YouTube a PeerTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 2026.3.0 "Carousels & Killer Whales" svobodného softwaru ScummVM (Wikipedie) umožňujícího bezproblémový běh mnoha klasických adventur na zařízeních, pro které nebyly nikdy určeny. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 12:22 | IT novinky

    Tento týden (24. a 27. června) vyprší platnost Microsoft certifikátu v UEFI vydaných v roce 2011. Nové certifikáty byly vydány v roce 2023. Kdo na počítačích, i virtuálních, používá zabezpečené spouštění (Secure Boot), měl by si ověřit, že má certifikáty aktualizovány, viz např. články na Red Hat nebo Fedora. Pro stávající systémy se nic nemění. Nadále se budou normálně spouštět. Zavaděče podepsané pouze klíčem z 2023 se ale na počítačích s pouze certifikátem 2011 nespustí. Ve Fedoře je zavaděč shim ve verzi 16.1-6 podepsán klíči 2011 i 2023.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    21.6. 19:55 | Zajímavý software

    Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.

    David Heidelberg | Komentářů: 3
    21.6. 13:33 | Komunita

    Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.

    |🇵🇸 | Komentářů: 9
    21.6. 13:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    20.6. 20:11 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (16%)
     (26%)
    Celkem 1967 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník

    Monitorovací ZSH skript s výstupom pre dzen2

    13.2.2011 14:27 | Přečteno: 1060× | Opensource | poslední úprava: 13.2.2011 14:27

    Pre dlho pretrvávajúce problémy s kombináciou dzen2 a conky som sa rozhodol že conky prestanem používať. Problem spočíval v neúmernom zaberaní pamäte X serverom ktoré sa prejavilo len počas používania spomínanej kombinácie. Jedná sa o conky skompilované bez podpory X serveru (označované aj ako conkycli) a nakonfigurované tak aby výstup - tzn. získané informácie šli na stdout, alebo do rúry (v tomto prípade pre dzen2). Hneď ako som spomínanú kombináciu prestal používať problém sa stratil. Samozrejme prišiel som tým aj o zobrazované informácie. V taktomto stave to však neostalo dlho a postupne na svet prišiel skript napísaný v ZSH využívajúci rôzne GNU nástroje. ZSH som si ako interpreter vybral preto lebo sa chystám migrovať zo starého dobrého BASH na pre mňa lepší ZSH.
    dzen2
    Skript zobrazuje informácie z tepelných senzorov, priemerné vyťaženie systému za dobu jednej minúty (loadavg 1min), obsadenú ram bez cache a bufferov, hlasitosť "Master" kanálu (ALSA), čas a dátum, prevádzku na sieťovom rozhraní eth0. Informácie sú obnovované každú sekundu. Kombinácia s dzen2 vyzerá nasledovne:

    sysinfo-dzen2

    Jednotlivé ikonky menia farbu podľa hodnôt. Napríklad ak množstvo obsadenej pamäte prekročí hodnotu 1500 ikonka zmení farbu zo zelenej na žltú, ak hodnota dosiahne 3000, ikonka bude červená. Podobné pravidlá platia aj pre informácie z tepelných senzorov a loadavg. Pre hlasitosť platí že pokial je kanál vypnutý (muted), ikonka bude červená, v opačnom prípade zelená. Pre ikonky značiace upload/download zase platí že pokial je prevádzka v Bps, alebo kiBps, sú zelené. Ak je prevádzka uvádzaná v MiBps ikonky sú žlté, v GiBps zase červené.

    Samotný skript:
    #! /bin/zsh
    
    # some initialization
    var_load=0.00
    var_eth0_rx_new=0.00
    var_eth0_tx_new=0.00
    var_eth0_rx_old=0.00
    var_eth0_tx_old=0.00
    var_eth0_rx_cur=0.00
    var_eth0_tx_cur=0.00
    var_temp1=0.0
    var_temp2=0.0
    var_temp3=0.0
    
    while :; do
    
        var_time=$(date "+%H:%M")
        var_date=$(date "+%a %d.%m.%Y")
        var_load=$(cat /proc/loadavg | cut -d " " -f 1)
        var_volume=$(amixer -c 0 get "Master" | grep "Front Left:" | sed 's/[ \t]\+/ /g' | cut -d " " -f 6)
        var_volume=${var_volume//[\[\]%]/}
        var_muted=$(amixer -c 0 get "Master" | grep "Front Left:" | sed 's/[ \t]\+/ /g' | cut -d " " -f 8)
        var_muted=${var_muted//[\[\]]/}
        var_usedmem=$(free -m | grep "buffers/cache:" | sed 's/[ \t]\+/ /g' | cut -d ' ' -f 3)
        var_eth0_rx_new=$(sudo ifconfig eth0 | grep bytes | sed 's/[a-zA-Z \t:()]\+/ /g' | cut -d ' ' -f 2)
        var_eth0_tx_new=$(sudo ifconfig eth0 | grep bytes | sed 's/[a-zA-Z \t:()]\+/ /g' | cut -d ' ' -f 4)
        var_eth0_rx_cur=$(($var_eth0_rx_new - $var_eth0_rx_old))
        var_eth0_tx_cur=$(($var_eth0_tx_new - $var_eth0_tx_old))
        var_temp2=$(sensors "it8720-isa-0228" | grep temp2 | sed 's/[a-zA-Z:()=,°+ \t]\+/ /g' | cut -d ' ' -f 3)
        var_temp3=$(sensors "it8720-isa-0228" | grep temp3 | sed 's/[a-zA-Z:()=,°+ \t]\+/ /g' | cut -d ' ' -f 3)
        var_temp1=$(sensors "it8720-isa-0228" | grep temp1 | sed 's/[a-zA-Z:()=,°+ \t]\+/ /g' | cut -d ' ' -f 3)
        var_temp2=$(printf %d $var_temp2)
        var_temp3=$(printf %d $var_temp3)
        var_temp1=$(printf %d $var_temp1)
    
        if [[ "$var_muted" == "on" ]]; then
            var_repro_clr="#85a229"
        else
            var_repro_clr="#b95929"
        fi
    
        two_lvl_color()    {
        
            value=$1
            fst_lvl=$2
            sec_lvl=$3
    
            color="#85a229"
            if [[ $value -ge $fst_lvl ]]; then
                color="#b9a229"
    
                if [[ $value -ge $sec_lvl ]]; then
                    color="#b95929"
                fi
            fi
    
            echo $color
    
        }
    
        convert_network_units()    {
    
            value=0.00
            value=$1
            image=$2
            units="  Bps"
            color="#85a229"
    
            if [[ $value -ge 999.00 ]]; then
                value=$(($value / 1024.00))
                units="kiBps"
        
                if [[ $value -ge 999.00 ]]; then
                    value=$(($value / 1024.00))
                    units="MiBps"
                    color="#b9a229"
    
                    if [[ $value -ge 999.00 ]]; then
                        value=$(($value / 1024.00))
                        units="GiBps"
                        color="#b95929"
                    fi
                fi
            fi
            
            displayed_value=$(printf %.1f $value)
            echo "^fg($color)^i(/home/asfethan/.local/share/dzen2/images/$image)^r(3x0)^fg(#e5e5e5)${(l:5:: :)displayed_value}^r(3x0)^fg(#c5c5c5)$units"
    
        }
    
        echo -n        "^bg(#85a229)^r(2x0)^bg(#313433)^r(10x0)"
        echo -n        "^bg(#313433)^r(1x0)^bg(#313433)^r(5x0)^fg($(two_lvl_color $var_temp2 49 54))^i(/home/asfethan/.local/share/dzen2/images/temp-simple.xbm)^r(3x0)^fg(#e5e5e5)${(l:3:: :)var_temp2}^r(5x0)"
        echo -n        "^bg(#313433)^r(1x0)^bg(#313433)^r(5x0)^fg($(two_lvl_color $var_temp3 49 54))^i(/home/asfethan/.local/share/dzen2/images/temp-simple.xbm)^r(3x0)^fg(#e5e5e5)${(l:3:: :)var_temp3}^r(5x0)"
        echo -n        "^bg(#313433)^r(1x0)^bg(#313433)^r(5x0)^fg($(two_lvl_color $var_temp1 45 50))^i(/home/asfethan/.local/share/dzen2/images/temp-simple.xbm)^r(3x0)^fg(#e5e5e5)${(l:3:: :)var_temp1}^r(5x0)"
        echo -n        "^bg(#313433)^r(1x0)^bg(#313433)^r(5x0)^fg($(two_lvl_color $var_load 1.00 2.00))^i(/home/asfethan/.local/share/dzen2/images/loadavg.xbm)^r(3x0)^fg(#e5e5e5)${(l:5:: :)var_load}^r(5x0)"
        echo -n        "^bg(#313433)^r(1x0)^bg(#313433)^r(5x0)^fg($(two_lvl_color $var_usedmem 1500 3000))^i(/home/asfethan/.local/share/dzen2/images/ram.xbm)^r(3x0)^fg(#e5e5e5)${(l:4:: :)var_usedmem}^r(3x0)^fg(#c5c5c5)MB^r(5x0)"
        echo -n        "^bg(#313433)^r(1x0)^bg(#313433)^r(5x0)^fg($var_repro_clr)^i(/home/asfethan/.local/share/dzen2/images/repro.xbm)^r(5x0)^fg(#e5e5e5)${(l:3:: :)var_volume}^r(3x0)^fg(#c5c5c5)%^r(8x0)"
        echo -n        "^bg(#85a229)^r(1x0)^bg(#aac442)^r(5x0)^fg(#313433)$var_time^r(5x0)^bg(#85a229)^r(1x0)"
        echo -n        "^bg(#313433)^r(0x0)^bg(#85a229)^r(8x0)^fg(#212423)$var_date^r(8x0)"
        echo -n        "^bg(#aac442)^r(2x0)^bg(#313433)^r(15x0)^fg(#e5e5e5)eth0^r(5x0)"
        echo -n        "^bg(#313433)^r(1x0)^bg(#313433)^r(5x0)$(convert_network_units $var_eth0_rx_cur "down_small.xbm")^r(5x0)"
        echo -n        "^bg(#313433)^r(1x0)^bg(#313433)^r(5x0)$(convert_network_units $var_eth0_tx_cur "up_small.xbm")^r(15x0)"
        echo -n        "^bg(#85a229)^r(2x0)"
        echo -ne    "\n"
    
        var_eth0_rx_old=$(sudo ifconfig eth0 | grep bytes | sed 's/[a-zA-Z \t:()]\+/ /g' | cut -d ' ' -f 2)
        var_eth0_tx_old=$(sudo ifconfig eth0 | grep bytes | sed 's/[a-zA-Z \t:()]\+/ /g' | cut -d ' ' -f 4)
    
        sleep 1
    
    
    done
    

    Dvojstupňové ofarbenie zabezpečuje funkcia two_lvl_color() ktorá pre správnu funkčnosť potrebuje tri parametre. Prvým je získaná aktuálna hodnota, druhým je pevná hodnota ktorá ak je menšia ako hodnota z prvého parametru, funkcia vráti ako výstup hodnotu žltej farby. Pre tretí parameter platí to čo pre druhý, ale funkcia vráti červenú farbu.

    Druhá funkcia convert_network_units() má iba dva parametre. Prvým je získaná aktuálna hodnota, druhým je cesta k ikonke popisujúcej získanú hodnotu. Funkcia zobrazí získanú hodnotu v čo najvhodnejšom formáte (po konverzií jednotiek) a zároveň ofarbí ikonku ako som už popísal vyššie.

    ^r() ^fg() ^bg() ^i() - formátovacie konštrukcie dze2, kompletný zoznam je možné nájsť tu: http://dzen.geekmode.org/dwiki/doku.php?id=dzen:command-and-option-list

    Do prevádzky uvedieme napr. takto:
    sysinfo-dzen2 | dzen2  -x '907' -y '0' -w '773' -h '20' -bg '#4d4d4d' -fg '#e5e5e5' -ta 'r' -fn '-*-terminus-medium-r-*-*-12-*-*-*-*-*-*-*' -e 'button2=exit:13' &

    Na stiahnutie:
    - použité ikonky
    - ZSH skript

    Panel v prevádzke napr. tu: http://www.abclinuxu.cz/desktopy/asfalatus-20110208



    Blogpost pochádza z cyberasylum.eu



           

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    13.2.2011 14:57 loj
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Monitorovací ZSH skript s výstupom pre dzen2
    nic moc
    asfethan avatar 13.2.2011 16:19 asfethan | skóre: 10 | blog: asfalatum | Bratislava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Monitorovací ZSH skript s výstupom pre dzen2
    To mozem napisat aj ja k tomuto komentaru. Ocakaval by som aspon nejaku konstruktivnu kritiku, po pripade aj nejake navrhy na zlepsenie, atd...
    13.2.2011 18:50 loj
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Monitorovací ZSH skript s výstupom pre dzen2
    z hovna svetr neupletes
    asfethan avatar 13.2.2011 19:37 asfethan | skóre: 10 | blog: asfalatum | Bratislava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Monitorovací ZSH skript s výstupom pre dzen2
    13.2.2011 20:04 Neel | skóre: 10
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Monitorovací ZSH skript s výstupom pre dzen2
    Tak už přestaň plést a řekni nám to.

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.