Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Tiskni
Sdílej:
# urpmi synce Aby byly splněny závislosti, budou nainstalovány následující balíčky (celkem 3, 1 MB): libsynce0-0.9.1-1mdk.i586 ppp-2.4.3-8mdk.i586 synce-0.9.1-1mdk.i586 Je to správně? (A/n) n
A navyse je tam jasne napisane ze JA som to nedokazal na mandrakoch korektne rozbehnut a nie ze sa to neda, ze to je vyhoda niecoho oproti niecomu alebo nieco ine.je to napsáno nikoliv jasně, nýbrž silně zavádějícím způsobem - "musel opustit" načež jako klíčový krok zprovoznění je uvedeno "spustam YAST" a instalace synce - vzhledem k tomu, že pustit třeba rpmdrake míto YASTu a najít synce je triviální operace, vyznívá to, že synce tam není, ne že jde o vlastní neschopnost (copak by byl autor tak neschopný, že si ani nepřečte, jak se instaluje software?); samo o sobě je to jen nešťastná formulace (nadbytečně užité "musel"), ale ve spojení s titulkem je to čistá desinformace
Pokial Vas moj blog rozculuje tak ho jednoducho necitajte......a) nemohu vedět obsah článku, dokud se s ním neseznámím, takže jak mám vědět, že to nemám číst? (nemám po ruce věšteckou kouli ani dobrovolníka, který by to přečetl jako první, a pak mi jen řekl čti/nečti) b) "Toto nie je clanok ale blog." není omluva; když třeba sedím v hospodě u piva, nijak nepociťuji, že by mě to opravňovalo, abych se vzdaloval od pravdy více, než když píšu článek do časopisu ..... nehledě na to, že to degraduje snahu ostatních, kteří píšou blogy tak, aby byly k užitku - dovedu si představit, jak si začátečník vybírající distribuci přečte pár příspěvků řešících téma "versus", na které zde náhodně narazí, a z tohoto zíká dojem "Mandrivu nemůžu použít, nerozchodil bych to, protože tam není synce"