Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »A je to. Tento příspěvek je psán už v ještě teplém firefoxu, který se "dopřeložil" před cca 10ti minutami. Povedlo se až napodruhé, protože sem se snažil příliš aktivně upravovat optimalizační volby pro configure script a kompilace skončila v plamenech někde u freetype2. Ale hurá hurá, od tohoto okamžiku jsem "soběstačný", systém je pro mne použitelný. Ještě dam stroji na dobrou noc přeložit gvim a pak nastane velké ladění a čištění. V této souvislosti bych měl na zkušené linuxáře několik drobných dotazů.
Už minule sem nakous fonty. Ve finále všechno asi funguje jak má (byly drobné problémy s locale , čeština, true type fonty, antialiasing a tak. Mám tam několik věcí k dořešení. Fonty samotné. Protože sem neměl příležitost vyzkoušet je jinde, nainstaloval sem co bylo. Minule mi někdo radil fonty z deja vu a odkazoval na svůj? zasvěcený příspěvek k tématu. Vzhled antialiasingovaných fontů je jakž takž, ale že bych byl nadšenej ... Možná je to použitými fonty, napřed si jich chci pár vyzkoušet, ale přeci jen bych rád dosáhl vyšší kvality (jde výhradně o obrazovku, žádná tiskárna, žádnej tex). Neni na to někde nějakej specializovanej chlívek zdrojů, rad a hádek? A druhá věc k fontům. Nastavování default fontů pro aplikace, xterm, gtk věci ... jak na to? vybrat v xfontsel a dát do .xresources? sou někde nějaký příklady? Nejsem spokojenej s fontem co je v xtermu.
Pak nějaký drobnosti s klávesnicí. Má spoustu čudlíků navíc, některý sou docela užitečný, třeba velký otočný kolečko na hlasitost, play stop mute a pod. na muziku, další kolečko, kterym se dá scrollovat obrazovka ... Je to logitech klávesnice, je nějaká šance přesvědčit ty čudlíky aby dělali co chci?
Jako wm sem přeložil ten fluxbox, co sem o něm minule mluvil, uvidim, zkusim ho nějak vyšperkovat, vypadá hodně jednoduše.
Teď přemýšlím co dál, asi nějaká ta muzika, to se používá xmms? Je něco lepšího (gtk)? Preferuju malou fičurama nepřeplácanou věc, co umí kvalitně přehrávat a nebude jí dělat problém databáze s cca 8 000 trackama.
Dík za všechny rady.
Tiskni
Sdílej:
Option "Buttons" "5" Option "ZAxisMapping" "4 5"(případně ještě vyzkoušet nastavit protokol na ImPS/2 nebo auto)