Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Mírný pokrok v mezích zákona. Fonty vyřešeny , kvůli zvuku jsem musel znovu přeložit kernel a při té příležitosti ho trochu zprznil bootsplash obrázkem s progress barem a animacema, no proč ne?
Tak desktop už vypadá dobře Prosté řešení, které mne stálo několik hodin ladění a zkoušení. A několik vyplývajících poučení. - Hnusné fonty antialiasingem nevylepšíš. - Hezké fonty antialising nepotřebují. Ano ano, microsoftí fonty s vypnutým rozmazáváním jsou to, co jsem hledal. Aspoň sem si hezky proběhal a zevrubně nastudoval všechny adresáře a soubory související s konfigurací true type fontů. Jako nejkvalitnější zdroj se jako už poněkolikáté ukázala původní dokumentace (xfree, xft, fontconfig) a font-HOWTO dokument. Stokrát lepší než tisíce střípků z googlu.
Můj stále tichý stroj už má zvuků zdroj. Teda skoro Jen sem postahoval zdrojáky ALSy a kontroloval co to chce a potřebuje. I ukázalo se, že má první jádro skladba nebyla úplně optimální a ve snaze o jádříčko (jak velký má vlastně být malý a dobře sešitý nemodulární kernel?) sem do něj nepřidal podporu pro žádnej zvukovej čip. Příležitost pro nějakou blbinku, přece nebudu znovu překládat kernel kvůli jedné hvězdičce navíc. I našel sem si bootsplash patch do jádra + nějakou tu omáčku okolo.
Celá legrace sestává ze zmíněného patche, tří minibinárek a jednoho skriptu. Do jádra se taky musí přidat v blokových zařízeních podpora pro initial ramdisk a v grafických pro framebuffer a vlastní boot splash. Kromě binárek do /sbin, vlastního obrázku a úpravy grub menu pak ještě potřebujeme do bootskriptů vložit instrukce že čas oponou trnul a progressbar má popolézt (prima příležitost seznámit se s vnitřnostma init.d/*) a případně jaký bootskript má spustit animaci (fsck, mount ... ). Roztomilá kravinka, která při vhodném rozhození značek do skriptů ukazuje reálný průběh bootu (narozdíl třeba od woken). Konzervy si samozřejmě můžou nad obrázkem nechat běžet původní a jistě zajímavé hlásání kernelu. Osobně dávám přednost /var/log/kern.logu. Dle nabídky témat bych řek, že suse a mandrake považujou bootsplash za integrální součást distribuce Jak to je?
Příště už se snad dostanu k tej alse a xmms/bmp, takhle musim každou chvíli vstávat a najít nějaké vhodné nové, vyměnit, uklidit staré cédéčko, což je pruda na jakou už fakt nejsem zvyklej.
Tiskni
Sdílej: