Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Mírný pokrok v mezích zákona. Fonty vyřešeny , kvůli zvuku jsem musel znovu přeložit kernel a při té příležitosti ho trochu zprznil bootsplash obrázkem s progress barem a animacema, no proč ne?
Tak desktop už vypadá dobře Prosté řešení, které mne stálo několik hodin ladění a zkoušení. A několik vyplývajících poučení. - Hnusné fonty antialiasingem nevylepšíš. - Hezké fonty antialising nepotřebují. Ano ano, microsoftí fonty s vypnutým rozmazáváním jsou to, co jsem hledal. Aspoň sem si hezky proběhal a zevrubně nastudoval všechny adresáře a soubory související s konfigurací true type fontů. Jako nejkvalitnější zdroj se jako už poněkolikáté ukázala původní dokumentace (xfree, xft, fontconfig) a font-HOWTO dokument. Stokrát lepší než tisíce střípků z googlu.
Můj stále tichý stroj už má zvuků zdroj. Teda skoro Jen sem postahoval zdrojáky ALSy a kontroloval co to chce a potřebuje. I ukázalo se, že má první jádro skladba nebyla úplně optimální a ve snaze o jádříčko (jak velký má vlastně být malý a dobře sešitý nemodulární kernel?) sem do něj nepřidal podporu pro žádnej zvukovej čip. Příležitost pro nějakou blbinku, přece nebudu znovu překládat kernel kvůli jedné hvězdičce navíc. I našel sem si bootsplash patch do jádra + nějakou tu omáčku okolo.
Celá legrace sestává ze zmíněného patche, tří minibinárek a jednoho skriptu. Do jádra se taky musí přidat v blokových zařízeních podpora pro initial ramdisk a v grafických pro framebuffer a vlastní boot splash. Kromě binárek do /sbin, vlastního obrázku a úpravy grub menu pak ještě potřebujeme do bootskriptů vložit instrukce že čas oponou trnul a progressbar má popolézt (prima příležitost seznámit se s vnitřnostma init.d/*) a případně jaký bootskript má spustit animaci (fsck, mount ... ). Roztomilá kravinka, která při vhodném rozhození značek do skriptů ukazuje reálný průběh bootu (narozdíl třeba od woken). Konzervy si samozřejmě můžou nad obrázkem nechat běžet původní a jistě zajímavé hlásání kernelu. Osobně dávám přednost /var/log/kern.logu. Dle nabídky témat bych řek, že suse a mandrake považujou bootsplash za integrální součást distribuce Jak to je?
Příště už se snad dostanu k tej alse a xmms/bmp, takhle musim každou chvíli vstávat a najít nějaké vhodné nové, vyměnit, uklidit staré cédéčko, což je pruda na jakou už fakt nejsem zvyklej.
Tiskni
Sdílej: