Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Mírný pokrok v mezích zákona. Fonty vyřešeny , kvůli zvuku jsem musel znovu přeložit kernel a při té příležitosti ho trochu zprznil bootsplash obrázkem s progress barem a animacema, no proč ne?
Tak desktop už vypadá dobře Prosté řešení, které mne stálo několik hodin ladění a zkoušení. A několik vyplývajících poučení. - Hnusné fonty antialiasingem nevylepšíš. - Hezké fonty antialising nepotřebují. Ano ano, microsoftí fonty s vypnutým rozmazáváním jsou to, co jsem hledal. Aspoň sem si hezky proběhal a zevrubně nastudoval všechny adresáře a soubory související s konfigurací true type fontů. Jako nejkvalitnější zdroj se jako už poněkolikáté ukázala původní dokumentace (xfree, xft, fontconfig) a font-HOWTO dokument. Stokrát lepší než tisíce střípků z googlu.
Můj stále tichý stroj už má zvuků zdroj. Teda skoro Jen sem postahoval zdrojáky ALSy a kontroloval co to chce a potřebuje. I ukázalo se, že má první jádro skladba nebyla úplně optimální a ve snaze o jádříčko (jak velký má vlastně být malý a dobře sešitý nemodulární kernel?) sem do něj nepřidal podporu pro žádnej zvukovej čip. Příležitost pro nějakou blbinku, přece nebudu znovu překládat kernel kvůli jedné hvězdičce navíc. I našel sem si bootsplash patch do jádra + nějakou tu omáčku okolo.
Celá legrace sestává ze zmíněného patche, tří minibinárek a jednoho skriptu. Do jádra se taky musí přidat v blokových zařízeních podpora pro initial ramdisk a v grafických pro framebuffer a vlastní boot splash. Kromě binárek do /sbin, vlastního obrázku a úpravy grub menu pak ještě potřebujeme do bootskriptů vložit instrukce že čas oponou trnul a progressbar má popolézt (prima příležitost seznámit se s vnitřnostma init.d/*) a případně jaký bootskript má spustit animaci (fsck, mount ... ). Roztomilá kravinka, která při vhodném rozhození značek do skriptů ukazuje reálný průběh bootu (narozdíl třeba od woken). Konzervy si samozřejmě můžou nad obrázkem nechat běžet původní a jistě zajímavé hlásání kernelu. Osobně dávám přednost /var/log/kern.logu. Dle nabídky témat bych řek, že suse a mandrake považujou bootsplash za integrální součást distribuce Jak to je?
Příště už se snad dostanu k tej alse a xmms/bmp, takhle musim každou chvíli vstávat a najít nějaké vhodné nové, vyměnit, uklidit staré cédéčko, což je pruda na jakou už fakt nejsem zvyklej.
Tiskni
Sdílej: