Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Protože jsem nedokázal zjistit příčinu chyby, která mě minule zabrzdila v rozletu, vrátil jsem se o krok zpátky, pečlivěji udělal přípravy a chroot a znovu přeložil glibc. Napodruhé prošel bez chybičky celý toolchain glibc binutils gcc a cesta k instalaci finálního systému byla volná. Hezky podle knihy, kniha dobrá. Autoři umetají cestičku a během kompilace cca 40 balíků se neobjevil problém, či jak autoři raději neutrálně uvádějí "issue".
Na příště už zbývá jen finální napínavá část - boot skripty, jádro a grub.
Vůbec bych chtěl autory pochválit. Kniha je velice pečlivě a "čistě" připravena a nerafičí na čtenáře pastičky. Každičká instalovaná binárka je popsána jednu větou, která hezky vysvětlí co a někdy i proč dělá. Kdyby to byl zároveň odkaz na manuálovou stránku, svět by byl pro nás *xové barbary ještě růžovější. Dozvěděl jsem se spoustu zajímavostí a taky patřičně ocenil práci odvedenou na kódu systému. Přestože jsem díky knize prakticky nemusel studovat dokumentaci k jednotlivým zdrojákům natožpak kód samotný, rozhodně tahle část splnila svůj cíl. Získal jsem přehled kde a hlavně co v systému je a aspoň velice povrchně poznal všechny nástroje, které jsou k dispozici.
Naž se pustím do závěrečných prací, musím si o tom něco přečíst, i když formulace " Be very careful when reading other documentation because it usually applies to 2.4.x kernels only. As far as we know, kernel configuration issues specific to Hotplug and Udev are not documented." nezní zrovna povzbudivě. Moc modulů asi mít nebudu
Tiskni
Sdílej: