Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Protože jsem nedokázal zjistit příčinu chyby, která mě minule zabrzdila v rozletu, vrátil jsem se o krok zpátky, pečlivěji udělal přípravy a chroot a znovu přeložil glibc. Napodruhé prošel bez chybičky celý toolchain glibc binutils gcc a cesta k instalaci finálního systému byla volná. Hezky podle knihy, kniha dobrá. Autoři umetají cestičku a během kompilace cca 40 balíků se neobjevil problém, či jak autoři raději neutrálně uvádějí "issue".
Na příště už zbývá jen finální napínavá část - boot skripty, jádro a grub.
Vůbec bych chtěl autory pochválit. Kniha je velice pečlivě a "čistě" připravena a nerafičí na čtenáře pastičky. Každičká instalovaná binárka je popsána jednu větou, která hezky vysvětlí co a někdy i proč dělá. Kdyby to byl zároveň odkaz na manuálovou stránku, svět by byl pro nás *xové barbary ještě růžovější. Dozvěděl jsem se spoustu zajímavostí a taky patřičně ocenil práci odvedenou na kódu systému. Přestože jsem díky knize prakticky nemusel studovat dokumentaci k jednotlivým zdrojákům natožpak kód samotný, rozhodně tahle část splnila svůj cíl. Získal jsem přehled kde a hlavně co v systému je a aspoň velice povrchně poznal všechny nástroje, které jsou k dispozici.
Naž se pustím do závěrečných prací, musím si o tom něco přečíst, i když formulace " Be very careful when reading other documentation because it usually applies to 2.4.x kernels only. As far as we know, kernel configuration issues specific to Hotplug and Udev are not documented." nezní zrovna povzbudivě. Moc modulů asi mít nebudu
Tiskni
Sdílej: