Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »+1, viděl jsem, jak se snaží zpřístupnit čistě procedurální (z principu) věci pomocí RESTu (protože ten teď přece frčí a všichni ho musí mít), prasárna, zvrácenost.
bezstavový protokol, kterým přenášíš informaci o stavu v aplikaciTo hovorí za všetko
Rozdíl je v tom, že ve WSDL můžeš krásně specifikovat o obsah/strukturu zpráv (požadavků a odpovědí), čehož se RESTaři až křečovitě brání (WADL, WSDL pro REST?) a strojově čitelný tam máš tak leda MIME typ (ale jaká má být struktura, co posíláš, nebo jakou dostaneš, to si musíš přečíst někde jinde nebo nějak vypozorovat).
Malé shrnutí:
Primární orientace:
REST: zdroje, kolekce dat
SOAP: procedury
Základní metody:
REST: standardizované, omezená sada (CRUD, vazba na HTTP operace)
SOAP: specifikují se až operace ve WSDL, obecně standardizované nejsou (CRUD operace si můžu pojmenovat, jak chci), neomezená sada – definuji si libovolné operace
Obsah zpráv:
REST: není definovaný, maximálně jen MIME typ, nebo se strojově čitelná definice nepoužívá
SOAP: obsah zpráv resp. parametry procedur a struktura odpovědí může být velmi přesně a strojově čitelně specifikované → dá se vygenerovat dobré rozhraní v mnoha různých jazycích a snadno ho volat a zpracovávat odpovědi, typová kontrola
Podkladový protokol:
REST: velmi těsná vazba na HTTP
SOAP: zprávy lze přenášet libovolným kanálem
Neříkám, že SOAP je obecně lepší – ono když potřebuješ čistý CRUD a máš někde jinde specifikovaný formát obsahu nebo na něm nezáleží, tak je REST fajn.
P.S. ono to hlavně nejde srovnávat a nemělo by se to brát jako konkurenční technologie – měl by ses rozhodnout podle toho, jestli jsou pro tebe primární procedury nebo zdroje.
SOAP: obsah zpráv resp. parametry procedur a struktura odpovědí může být velmi přesně a strojově čitelně specifikovatPěkná teorie.
Ano, to je klíčový rozdíl. Proto to pak dopadá celkem blbě, když si někdo vybere REST a nakonec zjistí, že potřebuje volat taky nějaké procedury. Ale má to i jiná úskalí…
se puvodne oznacovalo (respektive u ceho ten termin vznikl)
Taky se tu ukazuje nevhodnost HTTP protokolu pro tvorbu aplikací – efektivní by byla obousměrná komunikace, aby i server mohl posílat události klientům (např. „data se změnila, překresli si tuhle část stránky“). Tohle se tam muselo dobastlit přes Comet nebo WebSockety.Tohle mi přijde jako hodně zajímavý problém, pokud bych někdy dělal nějaký web, zkusil bych to navrhnout tak, aby se jakýkoliv změna stavu serveru okamžitě pushla klientovi. Takže pokud bych dal upvote nějakému blogu, tak by se to okamžitě projevilo u všech kdo by měli ten blog otevřený.
Je nějaký standardizovaný způsob jak říct, zda „GET nad kolekcí“ má vrátit jen seznam entit nebo přímo ty entity (včetně třeba dalších vnořených dat)?
Tady vlastně jde o to, kde udělat tu hranici mezi vrstvami. V zásadě tam jsou tři:
A otázka je, co dát na klienta a co na server, kde to rozdělit. Datová musí být na serveru a minimálně část prezentační na klientovi. S tím zbytkem se dá celkem dost hýbat.
Ze serveru můžeš udělat takřka čisté úložiště dat, budeš na něm řešit jen minimum logiky (např. aby si uživatelé navzájem nepřepisovali nebo nekradli data – uživatelská oprávnění) a většina bude na klientovi. Pak potřebuješ silný jazyk/API pro dotazování a úpravy dat – tzn. SQL nebo něco podobného a budeš ho volat z klienta.
Nebo bude hodně logiky na serveru a pak ti stačí jednoduché API – pár procedur, které se volají z klienta – ten už výsledky jen naformátuje a zobrazí.
REST je něco mezi tím – předpokládá se více logiky na klientovi, ale zase tu chybí silný dotazovací jazyk, nástroj pro hromadné aktualizace záznamů, agregační funkce atd.
obecně nepovažuju za rozumné nechávat nedůvěryhodného klienta pouštět libovolné DB dotazy
V jedné své aplikaci to tak mám, dokonce je veřejně přístupná Ale pro běžné weby to není, spíš na intranet. Dá se sice omezit množství dat a časový limit pro vykonání dotazu (správě nastavená databázová oprávnění jsou samozřejmost), ale i tak je to trochu risk. Lepší by v takovém případě bylo, vytvořit si vlastní dotazovací jazyk (pravděpodobně podmnožinu SQL) a ten na serveru parsovat, zkontrolovat a pak teprve přeložit na SQL dotaz a poslat do databáze.
/stavy_dvou_uctu?prvni=honza&druhy=pepa
. Klient by nejdrive zavolal GET a ziskal by {"hozna": 10, "pepa": 10}
. Potom by zavolal PUT s daty {"hozna": 5, "pepa": 15}
.
Je mozne, ze okamzite po tom, co jsem zavolal GET nekdo ten pohled zmenil – to by bylo osetreno pomoci standardnich HTTP hlavicek ETag a If-Match.
Obávám se, že REST tohle není schopný vyřešit. Ostatně „nejlepší REST API je SQL“ někdy se o tom chci rozepsat trochu víc do blogu.
Ono je sice hezké říct, že máme nějaké „zdroje“ a ty se nacházejí na nějakých hezkých URL, ale nestačí to ani na základní případy užití. Chybí standardní dotazovací jazyk – musíš něco našmudlat do GET parametrů, ale každý to bude dělat jinak, chybí standardizovaný zápis dotazů jako: vytáhni mi entity typu X u kterých atribut A1 je 5 a atribut A2 je stejný jako atribut A3. Stejně tak chybí agregační funkce nebo standardní možnost částečné aktualizace entity – např. odmaž (vynuluj) u určitých entit atribut A1 nebo nastav u těchto entit atribut A1 na max(A2, A3+5)
.
Další zajímavá technologie je LDAP:
Tenhle přístup znamená použít RCP a implementovat v něm právě ty metody/procedury, které budou potřeba.
Jak by se resil slozitejsi problem jako presun penez z uctu A na ucet B? Napriklad pomoci pohleduProč ne POST na/stavy_dvou_uctu?prvni=honza&druhy=pepa
. Klient by nejdrive zavolal GET a ziskal by{"hozna": 10, "pepa": 10}
. Potom by zavolal PUT s daty{"hozna": 5, "pepa": 15}
.
/ucet/<pepovo_ID>/prevod {"prijemce": "honza"}
? V tvém přístupu by stejně kód na serveru musel kontrolovat, jestli sedí součet, a pak teprve provést transakci, tak proč dávat klientům prostor pro chyby? Jinak PUT by mě seděl třeba na změnu trvalého bydliště, ale ne na pohyby na účtě, ty se dějí na základě nějaké operace, proto by se měla volat ta operace a v jejím rámci by mělo dojít k pohybu.
/transactions
nebo přes RPC.
Pokud myslíš POST na /ucet/[pepovo_ID]/prevod
(ne tedy do kolekce prevody
), tak to je RPC, ne REST. (Pokud to je RPC záměrně, tak bych na to použil neRESTovou URL typu /call/transfer_money
.)
To /stavy_dvou_uctu
právě že není operace – je to resource (= podmnožina stavu serveru = pohled na stav serveru). Je to v principu to samé jako změna bydliště.
Zrovna tohle je špatný příklad – příkaz k převodu peněz je sám o sobě záznamem (zdrojem) → vytváříš tedy tento záznam, ten pak projde nějakým procesem a teprve v důsledku toho se změní hodnoty v jiných záznamech (stavy účtů). REST tu celkem dobře jde použít.
Tímhle způsobem se dá rozsekat skoro všechno – POST/PUT kterým zadáš požadavek a pak si někde jinde přes GET vyzvedneš odpověď. Takhle se na REST dá napasovat prakticky cokoli, ale mnohdy to není moc elegantní a nedává to moc velký smysl (lépe se hodí procedury – lépe vystihují povahu řešené úlohy).
Tiskni
Sdílej: