Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Co vim, tak dostupnost se udává dle procent, což taky ale znamená, kolik minut z roku trval nejdelší výpadek či celkový výpadek. Což obnáší použití redundantních a nezávislých technologií a cest. A čim větší dostupnost, tim dražší.
Hm, nevim přesně, lze dělat třeba pětinásobný jištění, třeba že raketoplán bude ok. Ale je to o nákladech a ceně za danou spolehlivost.
Jestli se za to někdo zaručí ... dlouhodobě ... máte příklad?
Špatně jsem se vyjádřil. Ptal jsem se na dlouhodobé 100% garantování dostupnosti či bezporuchovosti, když jste o ní mluvil jako "jasné věci".
Ten Váš příklad chápu. Přijde mi ovšem tak nějak "normální". Jeden rok má 31.536.000 vteřin a při 95% máte "povolený výpadek, nedostupnost 262 minut do roka. Nemam praxi, abych to posoudil, ale zdá se mi to šibeniční.
Hmmmm ... to teda je ... bez vteřin a jen s hodinama ...
24 * 365 = 8760 (hodin * dnů za rok)
8760 * 60 = 525 600 (minut za rok)
525 600 * 0,05 = 26 280 / 60 = 438 hodin ... což je těch 5% z celkové doby.
A taky nemam prax ... ach jo.
No, samozřejmě to tak trošku šibeniční je, ale pokud vezmeme tři stroje, z jednoho uděláme třeba haproxy a z dalších dvou identické servery (nejlépe disklessy s externím SAN zařízením), tak by to nemělo být tak strašné. pro malou hosrtingovou firmičku to není na housing to pravé ořechové, ale jinak si myslím, že by to mělo jít. Ačkoliv mi chybí spousta praxe a vzhledem k tomu, že se v této oblasti pomalu začínám angažovat, ocením číkoliv reakcim která mě opraví.
Jo, k tomu si vem stabilitu napájení a lajny od providera k Tobě, jak je zálohovanej provider, co budeš dělat při vytopění kabelů atd., při pádu komínu na anténu na střeše, na koho jsi připojenej, když mu padne BGP atd...
To budou ty zkušenosti z praxe, co mi chybí. A jakse brání tomuhle? Jedna ta proxyna někde v jaderným krytu a zbytek serverů rozesetý po celým světě? Hmmm...
Predplatené obdobie sa pri uplatnení 100 % garancie predlžuje o 1000-násobok dĺžky trvania samotného výpadku.Zatímco jiná firma nabízí kompenzaci až když má dostupnost menší než třeba 95% (protože má třeba horší železo a průměrná dostupnost jejích serverů je o něco nižší než u té stoprofirmy). Pořád na tom nevidím nic zvláštního a nesamozřejmého. Dokud nebudou nabízet dostupnost 101% jsem v klidu
Tiskni
Sdílej: